B l a n s k o - Po odchodu Davida Bednáře a Libora Němce na něm bude ležet tíha zodpovědnosti za ofenzivní nápady a exekuci standardních situací. Zkušený záložník Radim Farník před utkáním s Napajedly popisuje atmosféru v kabině a hodnotí průběh zimní přípravy.
V sobotu čeká tým ostrý start do jara. Jak probíhá příprava a jaká je nálada v mužstvu?

Příprava probíhá v závěrečném týdnu s míčem. Moc jsme toho během zimní přípravy na našem "parkovišti" (ač správce pracoval na 150%) s míčem nenadělali. V úterý jsme měli herní trénink. To bylo naše parkoviště připravené na jedničku. Dnes a v pátek bychom měli být na trávě, tak uvidíme, jak se na ní budeme cítit. Atmosféra v kabině je optimistická, ale každý z nás cítí napětí před prvním jarním domácím zápasem, který je navíc velmi důležitý.

Čekají vás Napajedla. Jak bys tento tým charakterizoval?

Nebudou to žádní nazdárci, moc dobře si pamatuji podzimní zápas, ve kterém jsme dostali lekci v podobě čtyř gólů. Na velkém hřišti, kde byl velmi kvalitní pažit, jsme brzy dostali dva góly a navíc už od 20. minuty jsme hráli o deseti asi ve 40ti stupních Celsia. Vzpomínám si, že Čenda přijel se svojí přítelkyní na tento zápas z dovolené asi 250 km a pak jel zase zpět a den na to se vraceli domů. Jinak Napajedla na mě působily jako sehraný a velmi produktivní tým už od úvodu utkání. Hodně využívaly křídelní prostory a centrovaných balónů. Na to si musíme dávat velký pozor.

Odehráli jste 10 přípravných utkání. Jak přípravu celkově hodnotíš?

Příprava je konečně za námi a proběhla asi jako minulých dvacet zimních příprav, které jsem absolvoval. Samozřejmě jsme se připravovali v rámci možností našeho klubu, byli jsme asi třikrát za dva měsíce na umělé trávě, když nepočítám víkendové zápasy, což jsme asi jediní v divizi D, kteří mají takové podmínky. Co se týká regenerace, tak jsme byli asi třikrát v lázních. Takové jsou naše podmínky, ale jak se říká, co tě nezabije, to tě posílí. Tréninky byli pestré a podle mě trenér dokázal vycítit, kdy nám má naložit a kdy zase ubrat, což je v tak dlouhé zimní přípravě důležité. Co se týká zápasů, tak se s výjimkou jednoho, o kterém se toho namluvilo už dost, nemusíme stydět. Turnaj v Líšni považuji za velmi kvalitní, vypovídají o tom i samotní soupeři, proti kterým jsme měli možnost hrát. Bylo to pro nás pro všechny velké zpestření a zároveň pro nové hráče dobrá prověrka.

Tým opustili zkušení hráči Bednář, Němec a Zich? Věříš, že je dokážete nahradit?

Já bych to nenazýval nahrazováním, každý hraje za sebe, nese svou kůži na trh. Každý jsme trochu jiný typ hráče, každý má jiné přednosti. Kdybychom vedli soutěž o deset bodů, Béda, Dojč a Zichoň by dali deset branek, pak bych hodně přemýšlel, jak odpovědět. Svojí fotbalovou kvalitou nám budou určitě chybět, ale fotbal není jen o kvalitě. Je to i o týmu, který si musí sednout, pomoct si, vyhecovat se, věřit si navzájem. To je základ úspěchu. Jinak klukům přeji, ať se jim daří, hlavně ať se nezraní. Když bude trochu času, určitě se na ně pojedu podívat.

Do týmu přišli mladíci Doležel, Oulehla, Kuda a zkušený Kolář. Jak zapadli do kolektivu a budou pro vás posilami?

Mladí kluci do kolektivu zapadli. Občas to zaskřípe, když se hádají, kdo má dělat na tréninku pití nebo nosit kužely. Mají kariéru před sebou, jsou snaživí, což je důležité. Prokázali, že můžou v zápasech nastupovat. Nějaké góly v přípravě dali a určitě dostanou šanci ukázat se v mistrovských utkáních. Co se týká Tondy Koláře, s tím se počítá do zadních řad, kde v přípravných utkáních ukázal své kvality a měl by být pilířem obrany.

V přípravě jsi nejčastěji nastupoval uprostřed zálohy s Michalem Hájkem. Jak ti vyhovuje spolupráce s ním?

Je to tak, střed zálohy mi vyhovuje. S Hájisem se sehráváme, protože v předchozích zápasech jsme toho vedle sebe moc nenahráli. Myslím, že si dokážeme vyhovět, snažíme se na sebe ve hře častěji mluvit, protože v systému 4 - 4 - 2 musím víc myslet na defenzívu, na což někdy během hry zapomínám.

S velkou pravděpodobností budete hrát doma na dva útočníky Karáska a Jelínka. Co na to říkáš ty jako ofenzivní hráč?

Co se týká Míry Jelínka, tak je vidět, že to myslí vážně. Nevynechá jediný souboj, což je hodně důležité. Navíc v jeho věku a s jeho postavou bude platný, o tom jsem přesvědčený. Karas je podobný typ, má více zkušeností, což je ideální kombinace. Jako ofenzivní hráč to vítám, ale myslím, že pro defenzivu našeho mužstva je to někdy k neprospěchu. Základ ve fotbale jako takovém je nedostávat góly. V Líšni jsme hráli systém 4 - 5 – 1. Jako celek jsme hráli víc za balónem a dostávali méně branek. Nyní hrajeme 4 - 4 - 2 a nevycházíme z defenzívy, proto je to někdy na hřišti chaos. I poslední dva zápasy to dokazují. Uvidíme, jak na Napajedla vyrukujeme. Každopádně musíme jako celek více a zodpovědněji bránit i v rozestavení 4 - 4 – 2.

Cíl pro jarní část sezóny je jednoznačný - záchrana. S jakým přáním ty osobně vstupuješ do jara?

Záchrana. Určitě každý, kdo se teď podívá do tabulky, tak ho nic jiného nenapadne. Tabulka je hodně vyrovnaná a spadnout nebude chtít nikdo. Mým cílem je udržet soutěž a pokud možno se nezranit!

Máš nějaký vzkaz pro fanoušky?

Fanoušky bych chtěl samozřejmě pozvat, ať nás přijdou podpořit v co největším počtu. Je pro nás důležité, cítit vaši podporu. Udělejte si v sobotu odpoledne čas a pojďte na Udolní!

Připomínáme, že sobotní utkání FK APOS Blansko - FS Napajedla se hraje od 15:00 na stadionu na Údolní.