B l a n s k o - V létě, když narychlo převzal fotbalisty Blanska, moc prostoru k manévrování neměl. Zimní příprava, která začne v úterý, by už měla probíhat podle jeho představ. Cíl zůstává stejný, záchrana mužstva v divizi. „Ale nemáme nůž pod krkem,“ upozorňuje trenér Martin Maša.
Změnil byste s odstupem času nějak vaše hodnocení odehraného podzimu? Udělal byste něco jinak?
V létě byla situace složitá. Postupně jsme skládali nové mužstvo a vlastně nebylo možné něco dělat jinak. Těch variant úplně moc nebylo. Proto by ani hodnocení s odstupem času nebylo jiné. My jsme šli zápas od zápasu a uhráli jsme to, co jsme uhráli.

Jak bude zhruba vypadat zimní příprava?
První trénink bude v úterý. Měli bychom trénovat čtyřikrát týdně a o víkendu hrát přátelská utkání. Ten první bude 20. ledna s Ráječkem. Vyjma jednoho zápasu bychom všechny měli odehrát na vlastním umělém trávníku v Mlýnské ulici.

Preferujete pro přípravu těžší nebo lehčí soupeře?
Něco mezi tím. V plánu jsou silnější mužstva krajského přeboru, Bohunice, Rousínov, Boskovice, ale i třetiligová Líšeň. Generálku sehrajeme s Bystřicí nad Pernštejnem, která po podzimu vede krajský přebor Vysočiny.

Bystřice je klub, ze kterého jste do Blanska přišel. Tady jsou asi lepší podmínky pro zimní přípravu než na Vysočině.
Myslím, že jsou srovnatelné, i když samozřejmě v Bystřici je o nějakých pár stupňů Celsia méně než tady. Ale když jsem tam trénoval, tak nás nikdy nepotkaly nějaké dvacetistupňové mrazy, že bychom nemohli ven. I v Bystřici byla umělá tráva. Ta naše je nová a velmi kvalitní. Chceme všechno absolvovat na ní, případně to proložíme nějakou posilovnou. Tohle určitě zvládneme bez problémů.

S jakým kádrem budete pracovat?
Mužstvo by mělo zůstat víceméně pohromadě jako na podzim. Chybí Martin Šmerda, s nímž jsme se už v létě domluvili, že nám vypomůže do konce roku. Svůj úkol určitě splnil, do mužstva přinesl zkušenosti, dovedl usměrnit mladé spoluhráče. Podobnou dohodu máme s Honzou Pšikalem a v průběhu ledna se s ním budeme bavit o tom, co dál. Má zkušenosti a kladné bylo i jeho působení v kabině. Chceme ho udržet. Do přípravy zařadíme čtyři nové hráče.

Můžete uvést jména?
Zatím jen dvě. Z Rousínova přijde ofenzivní hráč Radim Dvořák. Chce zkusit alespoň přípravu ve vyšší soutěži, takže bude trénovat s námi a odehraje nějaké přáteláky. Pak to vyhodnotíme a případně proběhne jednání mezi kluby. Určitě přijde dvacetiletý David Petřík z juniorky Zlína, který tady od září studuje. Je to hráč na kraj sestavy do ofenzívy i defenzívy, pohybově vypadá velice dobře.

Které posty nebo herní činnosti při doplňování mužstva jsou pro vás aktuální?
Pro defenzivu jsme potřebovali přivést vysokého hráče se zkušenostmi i určitými dirigentskými schopnostmi. Tip máme a jednáme. Totéž se dá říct i o posilách pro útok.

Vyzkoušíte i vlastní dorostence?
Tomáš Feik a Dominik Šmerda už jsou v kádru áčka a na konci podzimu naskočil i David Prudil. Ti jdou do přípravy automaticky. Chci se podívat i na další dorazové dorostence. Tedy ty, kteří po jaru v dorostu skončí. Budeme to koordinovat s jejich trenérem Zdeňkem Veselým. Pro tyto kluky bude dobré, aby si osahali mužský fotbal a zahráli si i nějaký přátelák, aby jejich přechod nebyl tak strmý a měli nějaký základ nebo povědomí o tom, co je čeká.

Úkoly od klubu pro jaro jsou určitě jasné, záchrana divize.
Tak to máme nastavené už od léta. Ale není to o nějakém úkolování nebo nějakém noži pod krkem, ale o trpělivé práci. Naším společným cílem pro tuto sezonu je zachránit divizi a stabilizovat kádr s výhledem na budoucnost, aby tu zase vznikla nějaká fotbalová parta, na hřišti i mimo ně. A zapracovat do mužstva mladé hráče tak, aby to byl jakýsi odrazový můstek do dalších sezon.

Autor: Deník/Zdeněk Vlach