P r a h a / B l a n s k o - Pan Neprůstřelný. Solidně zaplněný Eden tleskal při Setkání legend hvězdám kalibru Pavla Nedvěda, Karla Poborského, Patrika Bergra či Jana Kollera. Nejlepším hráčem českého týmu v exhibici proti Německu (6:3) byl ovšem vyhlášen někdo úplně jiný. Brankář Ladislav Maier, který na stříbrném mistrovství Evropy 1996 v Anglii vystupoval jen v roli trojky, předvedl spektakulární výkon.
„Ty jo, první start v reprezentaci - a hned největší hvězda utkání," prohlásil se smíchem a v nadsázce na adresu Ladislava Maiera záložník Karel Poborský, když po vystřídání usedal na lavičku českých legend.

„Tehdy spousta lidí zpochybňovala, že do Anglie jako trojka vůbec jedu. Snad jsem teď po devatenácti letech dokázal, že jsem tam nebyl náhodou," chechtal se spokojený Maier.

Uhrin: Maier nás zachránil

Jednou inkasoval, ale jinak Uhrinův tým v uvolněném a otevřeném závěru zápasu držel parádními zákroky. „Mohlo to skončit i remízou. Zachránil nás brankář, minimálně tři góly v závěru chytil. Kouba odešel s nulou, ale tolik práce neměl," vyzdvihl Maierovu roli také trenér Dušan Uhrin.

Kouč dal všem třem pamětníkům šampionátu mezi tyčemi stejný díl - po třiceti minutách si zachytali postupně Petr Kouba, Pavel Srníček a nakonec Maier, který se ocitl pod největší palbou dotahujícího soupeře.

„Naposledy jsem si zachytal před rokem při exhibici Rapidu. Do Vídně občas na zápasy staré gardy jezdím, to ale hraju v útoku. V Edenu mě Němci spíš trefovali," poukázal Maier.

Atmosféra v hledišti byla nečekaně vřelá. „Musíme poděkovat lidem, kolik jich přišlo. Moc si toho vážíme," vyzdvihl hrdina večera.

Jen pro připomenutí, brankář Ladislav Maier se narodil 4. ledna 1966 a s fotbalem začínal v roce 1972 v Lažanech. V letech 1978 - 1988 působil ve Spartaku ČKD Blansko, kde si v 19 letech odbyl premiéru v mužské kategorii. V letech 1992 - 1998 hrál za tým FC Slovan Liberec. V Liberci odehrál 148 zápasů. Roku 1998 přestoupil do rakouského týmu SK Rapid Wien. Zde odehrál 161 ligových zápasů, 13 pohárových zápasů a 21 zápasů Evropského poháru. Roku 2005 ukončil svoji aktivní kariéru. Maier byl dlouhou dobu i důležitou součásti české reprezentace, avšak nikdy se neprosadil na post jedničky. Ještě za svého působeni v Liberci jel na Euro 96 jako třetí brankář a získal zde stříbrnou medaili. Poté se stal dlouholetou reprezentační dvojkou, když kryl záda Pavlu Srníčkovi. V této pozici se zúčastnil i Mistrovství Evropy v roce 2000, kdy ale Češi nepostoupili ze základní skupiny.

Setkání legend, Praha - Eden, pondělí 25. května 2015, 18:00

Česko - Německo 6:3 (3:2)
Branky: 25. a 38. Kuka, 7. Drulák, 57. Poborský, 61. Berger, 71. Kubík - 32. Neuville, 39. Zickler, 65. Reich, Rozhodčí: Královec - Wilczek, Filípek, Diváci: 14.670

ČR: Petr Kouba, Pavel Srníček, Ladislav Maier - Radoslav Látal, Jan Suchopárek, Miroslav Kadlec, Michal Horňák, Pavel Nedvěd, Karel Poborský, Pavel Kuka, Radek Drulák, Luboš Kubík, Radek Bejbl, Patrik Berger, Martin Kotůlek, Karel Rada, Pavel Hapal, Jan Koller