B l a n s k o - V exhibičním utkání starých gard vedl ČKD Blansko jako za starých časů legendární trenér Ivan Študent, jehož svěřenci se museli sklonit před soupeřem z Metry, kterému podlehli 3:4.
Trenére, jaké bylo derby z Vašeho pohledu?

Porážka je vždy nepříjemná. Myslím si, že soupeř měl svoji kvalitu v podobě Mirka Kniese, který ještě dodnes aktivně hraje za Bořitov, Martina Kunce a dalších hráčů. My jsme měli v sestavě více starších hráčů, což se na hře projevilo. Myslím si, že rozhodl začátek zápasu, kdy jsme měli dvě šance, které se nám nepodařili proměnit. Soupeř poté odskočil na rozdíl dvou branek a utkání, které se zpočátku jevilo spíše jako přátelské, dostalo patřičný náboj a prestiž. Rozhodla hra zálohy Metry, která byla trošku přímočařejší než naše. My jsme pak hráli otevřenější fotbal a soupeř nás potrestal z brejků. Já jsem ale především rád, že jsme se sešli v tomto počtu aktérů a oslavili výročí založení společného klubu FK Blansko. Také jsme zavzpomínali na staré časy, kdy jsme hrávali proti sobě. Navzájem se všichni známe a jsme kamarádi, což jsme tak i po skončení zápasu všichni brali.

S postupem fotbalového věku, překvapil Vás výkon některého z Vašich svěřenců?

Fotbalově mě nepřekvapil nikdo. Samozřejmě máme v sestavě například Miloše Vašáka, který i ve svém věku je stále fyzicky dobře připraven a vydržel běhat celých 80 minut. Nikdo nezklamal, ale nerad bych se v této věkové kategorii pouštěl do nějakého hodnocení výkonu, protože bych si to ani netroufl.

FK Blansko letos slaví 10 let od svého založení. Jak vnímáte výsledky, kterých klub za toto období dosáhl? Na zápasy všech kategorií pravidelně chodíte. Podařilo se podle Vás navázat na výsledky ČKD a Metry, které v minulosti několikrát postoupili?

Několikrát po sobě se A týmu podařil postup, hrála se zde třetí liga, pak se sestoupilo. Vždy to záleží na podmínkách ať už co se týká hráčské základny, tak podmínek pro přípravu. Úspěchy tým nedosáhne jen tak mávnutím proutku. Určitě se za těch 10 let podařilo blanenský fotbal posunout na dobrou úroveň. Když budu konkrétně hodnotit současné A mužstvo, tak po jeho doplnění o hráče ze Zbrojovky potřebuje ještě nějaký čas na sehrání. Věřím tomu, že Blansko by mělo hrát kolem pátého, šestého místa. To je dle mého názoru reálný cíl.

Ještě loni jste působil jako trenér B mužstva. Co podle Vás v současné době klub nejvíce brzdí, aby se mohl zase posunout o další stupínek výše? Stálým tématem v Blansku je absence umělé trávy...

Myslím si, že Blansku umělá tráva chybí opravdu hodně. V zimě jsou podmínky pro přípravu opravdu velmi obtížné, je nutné neustále chodit do haly nebo dojíždět na umělou trávu do Brna či do Boskovic. To klub stojí nemalé finanční prostředky. Samozřejmě umělá tráva chybí všem od přípravky až po A mužstvo. Myslím si, že každý rok se prohlubuje rozdíl mezi týmy, které umělý povrch mají a mezi blanenskými týmy, které se v zimě nemohou na patřičné úrovni připravovat na sezónu. To má logicky dopad na celkovou kvalitu hráčů ve všech katogoriích.

Co byste popřál FK Blansku do dalších let?

Aby všechny týmy hrály kvalitní fotbal a na zápasy chodilo hodně diváků. Samozřejmě pokud budou odpovídající podmínky, tak bych A mužstvu přál postup do 3. ligy. Město Blansko si tuto soutěž stoprocentně zaslouží.

Děkujeme za rozhovor.
Jan Kopenec s trenérem Ivanem Študentem