B l a n s k o - Fotbalisté FK Blansko na úvod nové divizní sezóny 2013/14 potěšili své příznivce. V domácím prostředí totiž zdolali favorizované Rosice 3:1, když se dvakrát střelecky prosadil David Müller a jednou Ladislav Hansl.

1. kolo , 10. srpna 2013, FK Blansko - FC Slovan Rosice

FC Slovan Rosice

Branky: 11. a 31. Müller, 89. Hansl - 74. Šauer
ŽK: 71. Müller - 30. Živný, 76. Malata
Rozhodčí: Drápal - Řezníček, Polanský
Delegát: Rabušic

Juran - Gromský (81. Maška), Bubeníček (C), Buchta - O. Skoupý, Müller (78. Daněk) - Pospíšil, Horáček (89. Michálek), T. Zouhar, Nečas - Trtílek (88. Hansl)
Náhradníci: Daněk, Maška, Michálek, Hansl, Šmerda
Trenér: Mgr. Jiří Hajský

Lengál - Vítámvás, Klusák, Živný, Kučera (55. Lang) - Michna (65. Vjater), Selinger (60. M. Touška), Havlásek, Šenk (46. Šauer) - Malata (C), Pšikal
Náhradníci: Lang, M. Touška, Vjater, Šauer, Hoda
Trenér: Mgr. Petr Čejka

Hned úvodní kolo nového ročníku Moravskoslezské divize, skupiny D 2013/14 nabídlo blanenským divákům pikantní duel. Vítěz krajského přeboru, fotbalisté FK Blansko, totiž přivítal na domácím stadionu na Údolní celek FC Slovan Rosice, který sestoupil z MSFL. Mezi oběma kluby je navíc několik pojítek, ať už se jedná o hráče Pšikala a Šenka na straně hostů, kteří v minulosti oblékali blanenský dres. Ten důvěrně zná z let 2007 - 2009 současný trenér Slovanu Petr Čejka. Rovněž konzultant Rosic, kouč Petr Čuhel, v sezóně 2007/2008 dopomohl ve stejné roli Blansku k historickému postupu do MSFL.

Rosice do základní sestavy nasadily posilu ze Zbrojovky, záložníka Lukáše Michnu. Ten po celý zápas operoval převážně na pravém okraji zálohy, kde ho však výborně dokázal eliminovat mladý obránce Robin Buchta. Rovněž i celá blanenská defenziva pracovala v úvodu utkání spolehlivě, navíc hned pětkrát v úvodních deseti minutách dokázala svého soupeře vystavit do ofsajdu.

V 10. min. fauloval v blízkosti šestnáctky obránce Vítámvás Pospíšila. Sám postižený se postavil k exekuci trestného kopu, zakroutil míč do vápna, kde si na něho vyskočil David Müller a hlavičkou poslal Blansko do vedení - 1:0.

Hosté mohli odpovědět v 19. min., kdy po rohovém kopu Michny zaváhal při vyběhnutí brankář Juran, míč se dostal k překvapenému Havláskovi, který z nadějné pozice hlavičkoval nepřesně. Ve 21. min. unikl po levé straně rychlonohý Šenk, jeho zpětný centr napálil z hranice vápna nad Pšikal.

Ve 25. min. při brejkové akci zamotal hlavu dvěma obráncům Trtílek, nakonec však mladý domácí forvard prováhal vhodný moment ke střele. Na druhé straně prošel důrazný Pšikal do šestnáctky, jeho střela mířila mimo tři tyče. Za velmi poctivý výkon byli domácí ve 31. min. podruhé odměněni. David Müller od vlastní střídačky rozehrál umě standardní situaci a jeho padající list skončil až za zády překvapeného brankáře Lengála - 2:0.

Ve 41. min. vznikl v domácím vápně neuvěřitelný závar. Za již překonaného Jurana zaskočil na brankové čáře střelec dvou branek Müller, když nejprve díky jeho práci Pšikal nastřelil pouze levou tyč prázdné domácí branky, nakonec hostující útočník míč přeci jen dopravil do sítě, pro jeho útočný faul však rozhodčí branku neuznal. Náslesledně po dlouhém výkopu brankáře Jurana pohotově přehodil vyběhnuvšího Lengála Trtílek, míč skončil za hostující brankou.

Po změně stran Rosice přidaly. Důkazem jejich zvýšené snahy byla nebezpečná střela Michny již ve 46. min., kterou brankář Juran skvělým zákrokem vyrazil na roh. Ve 49. min. prošel do vápna domácích Malata, kde ho o míč v poslední chvíli připravil vracející se Zouhar, hosté reklamovali penaltový zákrok, ale u rozhodčího Drápala nepochodili.

Tlak Rosic gradoval kolem 60. min., kdy nejprve Hlavásek nastřelil po rohovém kopu Michny pravou tyč Juranovy svatyně a následně neskočila brankou ani akce agilního Pšikala. V 72. min. pak kapitán Malata mířil z trestného kopu těsně nad. O dvě minuty později se hosté přeci jen dočkali snížení. Akce Malaty ještě brankou neskončila, míč však doputoval ke střídajícímu Ivo Šauerovi, který technickou střelou k levé tyči zdramatizoval utkání - 2:1.

Domácí reagovali v 76. min. centrem Pospíšila a nebezpečnou hlavičkou Müllera, kterou Lengál nadvakrát dokázal zpacifikovat. V 87. min. si pak mohli domácí oddechnout, když po přihrávce Živného se dobře uvolnil Šauer, jenž mířil těsně vedle levé tyče. V závěru utkání poslal domácí lodivod Jiří Hajský po zranění se zotavujícího útočníka Ladislava Hansla, který po 30 vteřinách pobytu na hřišti se na levé straně u lajny zbavil obránce, prošel do vápna a nevídanou pumelicí potvrdil vítězství outsidera z Blanska nad favorizovanými Rosicemi - 3:1.

Další výsledky 1. kola divize D:
Bohunice - Bystrc 1:3 (1:2), Uherský Brod - Líšeň 1:4 (1:2), Hodonín - Stará Říše 1:2 (1:1), Bystřice nad Pernštejnem - Tasovice 2:2 (2:1), Pelhřimov - Vrchovina 3:0 (1:0), Napajedla - Velké Meziříčí 0:1 (0:0), Polná - Vyškov 1:0 (0:0)