10.04.2011  |  Boris Hasa

Nezasloužený debakl se zrodil v poslední desetiminutovce

B l a n s k o - Krutou porážkou 0:4 skončilo utkání 20. kola divize D, ve kterém fotbalisté FK APOS Blansko podlehli stále se zlepšující Bystrci 0:4. O výsledku se rozhodovalo v samotném závěru zápasu, který se Blansku vůbec nepovedl.

20.kolo, sobota 9.4.2011, 15:30
Sestava: Švancara - Bubeníček, Janíček K. (85. Oulehla), Klimeš, Šíp (46. Kuda) - Hájek - Bezděk (70. Beneš), Nečas, Farník, Doležel - Karásek
Náhradníci: Kolář, Kuda, Beneš, Oulehla, Sehnal
Trenér: Tomáš Šenk
4FC Dosta Bystrc-Kníničky
Sestava: Slanina - Smékal, Janíček M., Jirásek, Zich - Rohovský, Klusák, Veselovský (88. Záblacký), Urban (83. Křivánek) - Krejčí, Kratochvíl (72. Jiříkovský)
Náhradníci: Škárek, Straka, Křivánek, Jiříkovský, Marinč, Záblacký, Kukleta
Trenér: Mgr. Roman Kotol
Branky: 82. Jiříkovský, 85. Krejčí, 87. Křivánek, 89. Rohovský
Střely na branku: 3:7
Střely mimo: 5:6
Rohy: 2:2
Fauly: 11:15
Ofsajdy: 2:2
ŽK: nikdo - 32. Janíček M., 77. Zich, 78. Urban
Rozhodčí: Reich - Ságl, Kolář
Delegát: Šoukal

Po minulém domácím utkání s Napajedly přijel do Blanska další tým, který měl shodný počet nasbíraných bodů. Loni ještě třetiligová Dosta Bystrc se před zápasem na Údolní pyšnila výbornou bilancí. Z posledních šesti kol vytěžila 14 bodů za 4 vítězství a 2 remízy při skóre 10:3. Velkou zásluhu na tom má trenérská dvojice Kotol – Karpíšek, která k týmu přišla pod 10. kole.

Domácí trenér Tomáš Šenk se musel obejít bez dvou opor. Stopera Pokoje i útočníka Jelínka vyřadila ze hry ze zranění, do hry nemohl zasáhnout ani druhý stabilní článek obrany Antonín Kolář, který tým alespoň morálně podporoval z lavičky.

V dresu Bystrce se dnes proti bývalým spoluhráčů představili dva hráči. Brankář Aleš Slanina v Blansku působil od léta 2006 do konce roku 2009 a zažil s týmem dva postupy včetně toho historického do MSFL. Obránce Jan Zich oblékal blanenský dres v roce 2008 v MSFL a posléze se do tohoto klubu vrátil na jaře loňského roku a dopomohl mu zachovat divizní příslušnost pro tuto sezónu. Oba zmínění hráči do Bystrce přišli v uplynulé zimní přestávce.

Na opačné straně barikády mají s dresem Bystrce zkušenosti útočník Jan Karásek, který je dokonce jejím odchovancem. Obránce Radim Bubeníček za Bystrc hrál na jaře loňské sezóny a krátce v brněnském týmu působil také brankář Martin Sehnal, který stejně jako v předchozích dvou jarních duelech kryl záda Karlu Švancarovi.

Z úvodu zápasu bylo patrné, že obě mužstva si dala jako prvořadý úkol neinkasovat. Taktická bitva v prvním poločase příliš mnoho ofenzivních výpadů s přesným zakončením nenabídla. Ve 22. min. se Blansku podařilo získat zásluhou Nečase míč za půlící čarou, následně hlavičkoval po centru Doležela vedle Karásek. Za čtyři minuty se po zaváhání Bubeníčka dostal k míči Kratochvíl, který vybídl k zakončení Urbana, střela bystrckého záložníka minula levou tyč Švancarovy svatyně. Ex-zbrojovák Urban se pak chytal za hlavu ve 45. min., když po centru Veselovského selhal v největší šanci prvního poločasu a z výhodné pozice branku Blanska překopl.

Po změně stran hra pokračovala v podobném duchu. Postupně však Blansko naprosto vyklidilo střed pole a Bystrc stále častěji kombinovala. V 71. min. jeden z mála ofenzivních výpadů v podání Blanska měl na svědomí Karásek, který svým důrazem nadělal starosti dvojici obránců, trmu vrmu nakonec utnula píšťalka rozhodčího signalizující útočný faul domácího forvarda. Když už se spousta diváků smiřovala s bezbrankovou plichtou, která by vzhledem k vyrovnanosti letošního ročníku divize D nebyla především pro Blansko s ohledem na předvedený výkon velkou ztrátou, přišla poslední hororová desetiminutovka.

Tu odstartovala situace v 82. min., kdy na zemi ležel domácí stoper Kamil Janíček. Bystrc rozjela ofenzivní výpad, Urban poslal míč před vápno na střídajícího Jiříkovského a ten prokázal své prvoligové zkušenosti z dresu Stavo Artikelu Brno a přesnou střelou nedal Švancarovi šanci - 0:1. Za tři minuty si domácí Klimeš špatně zpracoval míč, čehož využil útočník Krejčí, který svůj sólový postup na Švancaru zakončil neomylně - 0:2. Za další dvě minuty navíc překvapil blanenského brankáře centr střídajícího Křivánka, který se snesl až do branky - 0:3. Zdecimované Blansko v závěru dorazil jeden z nejlepších hráčů na hřišti Rohovský, ten pronikl po pravé straně a přízemní střelou k bližší tyči potvrdil vítězství Bystrce - 0:4.

V anketě Hráč kola hlasujte pro tři nejlepší blanenské.

Tomáš Šenk, FK APOS Blansko: „Měli jsme problémy se sestavou, proto jsme taktiku podřídili záměru nedostat gól. Chtěli jsme hrát trpělivě, věděli jsme, že Bystrc se veze na vlně dobrých výsledků. Bohužel jsme nezvládli posledních deset minut. Celé to odstartovala situace, kdy Kamil Janíček ležel na zemi, Jiříkovský potom dostal hodně prostoru a trefil to. To, co pak následovalo, je neomluvitelné. Utkání musíme dohrát do konce i když prohráváme a dostali jsme hned druhý gól. To si budeme muset vyříkat. Vzhledem k velmi omezeným možnostem, které jsme dnes při skládání sestavy měli ale tolik zklamaný nejsem.“