B l a n s k o - Kvalitní tým s ambicemi na postup do Fotbalové národní ligy je nejbližším soupeřem svěřenců trenéra Kuglera. V úvodním přípravném utkání v rámci probíhající zimní přípravy fotbalisté FK Blansko zítra poměří síly s 3. celkem tabulky MSFL 1. SK Prostějov.

O soupeři

Na úvod letošní zimní přípravy vyzvou fotbalisté FK Blansko papírově nejkvalitnějšího ze všech deseti soupeřů. Celek 1. SK Prostějov již třetí sezónu patří ke špičce Moravskoslezské ligy. V roce 2011 převzal licenci od klubu FC Vítkovice. Po postupu z divize E v roce 2012 v minulých dvou sezónách obsadil v třetí nejvyšší soutěži dvakrát 3. místo. V sezóně 2012/13 získal 57 bodů s bilancí 17 výher, 6 remíz, 7 porážek, skóre 74:50. V uplynulé sezóně mu pak na stejné umístění stačilo 51 bodů s bilancí 15-6-9, skóre 53:41. Za tuto dobu se v kádru Prostějova vystřídala řada zkušených ex-ligových hráčů jako například Petr Papoušek, Michal Pospíšil, Petr Pavlík, Tomáš Hunal, Ivo Zbožínek či Roman Janoušek.

V posledním období však starší ex-ligové hráče postupně nahrazuje dravé mládí, i přesto osu mužstva trenéra Jury tvoří zkušení harcovníci. Od jara roku 2012 je stálící mezi třemi tyčemi odchovanec prostějovské kopané Tomáš Bureš (1978), který chytal za Olomouc, Drnovice či Brno. V záloze je dirigentem bývalý hráč pražské Sparty či belgického Anderlechtu a Westerlo Lukáš Zelenka (1979). V létě pak boss klubu Miroslav Černošek do Prostějova přivábil odchovance Zbrojovky Brno Karla Kroupu mladšího (1980), který na podzim vstřelil 12 branek. Stejně dlouhou dobu v klubu působí odchovanec boskovické kopané Jan Koudelka, který před rokem po zdravotních problémech v dresu Blanska velmi úspěšně restartoval kariéru. Ve 14 mistrovských utkáních vstřelil 14 branek a výrazně tak přispěl k 5. místu, které Blansko v uplynulém ročníku divize D obsadilo. Nejčerstvější posilou se pak včera stal další brněnský hráč Martin Sus, který na podzim působil ve farmářské Líšni. Od léta 2014 vstoupil prostějovský klub do projektu FARMA společně s FC Boskovice.

Novinky z blanenského tábora

Svěřenci trenéra Kuglera v tomto týdnu absolvují čtyři tréninkové jednotky. Ta poslední je na programu dnes odpoledne. „V pondělí jsme měli tvrdší trénink. Kluci něco odběhali, poté jsme pilovali dostupování hráčů. V úterý jsme měli volno. Ve středu proběhla tradičně posilovna a regenerace. Včera jsme se zaměřili na dostupování hráčů na menším prostoru a také proběhla střelba. Dnes se budeme věnovat obraně a standardním situacím,“ nastínil plán tohoto týdne blanenský trenér. Dvojici David Juran - David Müller večer čeká vyhlášení ankety Fotbalista roku 2014 okresu Blansko, v jejíž nominaci jejich jména figurují.

Jak vnímá kvality prvního soupeře v přípravě blanenský trenér? „Pro nás je svátek zahrát si proti takovému soupeři. Viděl jsem jeho podzimní utkání v Břeclavi, kde prohrál 4:3 a v ofenzivě má velkou kvalitu. V kádru má jak mladé dravé hráče tak i zkušené. Hru mužstva řídí zkušený Zelenka, na hrotu mají Kroupu. Kluci si zahrají proti Honzovi Koudelkovi, kterým jim před rokem pomohl k záchraně. Bude to kvalitní test našich schopností a já věřím, že v něm uspějeme,“ oceňuje kvality Prostějova trenér Kugler. Pikantní je jistě i fakt, že ve svém druhém přípravném utkání Prostějov ve čtvrtek 29. ledna změří na Strahově síly se Spartou Praha. „Je to moc pěkné, že jsme předskokanem Sparty. My se zaměříme na prvky ve své hře, kterou bychom rádi na jaře praktikovali. Trápí nás díky zdravotním problémům Davida Müllera složení stoperské dvojice, ale musíme se s tím popasovat. Věřím, že utkání zvládneme se ctí,“ dodává trenér Kugler.

Přípravné utkání 1. SK Prostějov - FK Blansko se hraje v sobotu 24. ledna od 13:00 umělé trávě MFK Vyškov.
Karel Kroupa
Kroupa
Vytáhlý útočník a syn slavného brněnského kanonýra Karel Kroupa mladší odehrál v české nejvyšší soutěži 151 utkání a zaznamenal v nich 20 branek. V roce 2007 si vyzkoušel zahraniční angažmá v Tureckém Denizlisporu. V mateřské Zbrojovce se nikdy netěšil velké oblibě, fanoušci mu často dávali nelibě najevo jeho ne příliš líbivý herní projev. Svoji bojovností a dobré hře hlavou však pro mužstvo byl často velkým přínosem. (Foto: www.fczbrno.cz)
Lukáš Zelenka