Dva důležité milníky mají za sebou fotbalisté Blanska. V uplynulém týdnu vybojovali postup přes první kolo MOL Cupu, kde vyřadili silný Start Brno, a zvítězili také v rámci MSFL doma nad Dolním Benešovem. Co se týče všech soutěží, drží sérii tří výher za sebou a drží se v horní části tabulky. O rozpoložení celého týmu i samotných hráčů mluvil trenér Petr Vašíček.

Po poháru jste minulý týden hráli i ligu proti fyzicky silnému Dolnímu Benešovu. Jaké to bylo utkání?
Zápas dvou poločasů. V tom první jsme do doby, než jsme dali gól, byli lepším mužstvem. Zbývajících deset minut jsme však byli uspokojení a v kabině jsme na to upozorňovali. Po pauze se to trochu zvedlo, ale sotva jsme zvýšili na 2:0, nechali jsme si sami dát branku. Myslím si, že nám potom trochu začaly docházet síly a byli jsme trošku nervózní. Zaplaťpánbůh jsme skórovali potřetí a tři body se v těžkém anglickém týdnu počítají.

V základní sestavě poprvé nastoupil Guy Reteno Elekana. Řekl si o nominaci výkony v Jihlavě a při duelu MOL Cupu se Startem?
Dobře víme, že má své kvality, nicméně zdálo se nám, že ještě není připraven na celé utkání. Proto jsme ho využívali až ve druhých poločasech, kdy obrana bývá trochu unavenější. Proti Dolnímu Benešovu jsme ovšem zvolili jinou variantu – hlavně jsme věděli, že v křídelních prostorech má soupeř trochu problémy. Čekali jsme, že prokáže svoji rychlost i kvalitu na míči.

Utkání přineslo mimo jiné červenou kartu na straně Blanska, konkrétně pro Dominika Blažíka. Jak jste situaci vnímal?
Tato situace mě mrzí. Dominik tam šel možná trochu zbytečně a pro nás je to teď ztráta. Nemůžeme s Dominikem počítat a náš kádr obecně je úzký. Bohužel se tomu musíme nějak postavit, ale myslím si, byť si nechci hrát na rozhodčího, že řešení bylo dost přísné.

Středeční sestavu jste oproti MSFL trochu protočili. Co vám obě střetnutí ukázala?
Máme sice úzkou soupisku, ale je vyrovnaná. Na kluky z lavičky se dá spolehnout. Stále panuje pokora a kluci nejsou naštvaní, když někdo nehraje nebo není v základu. Samozřejmě je potřeba zdůraznit „zatím“, jelikož se to může změnit, teď však působíme jako tým, který chce něco dokázat. To mě moc těší. Nespokojenost možná přijde, jenže takový je fotbal. Hrát ho může jedenáct lidí a my trenéři se vždy snažíme rozhodovat ve prospěch celého mužstva.

V době, kdy David Záleský reprezentoval na mistrovství světa U23 v malé kopané, dostal šanci v bráně také Petr Nešetřil. Co na jeho výkony říkáte?
Peťu Nešetřila samozřejmě pochválím, protože se svojí role zhostil velice dobře. Oba gólmany máme rovnocenné, klasickou jedničku ani dvojku nemáme. Když nám David řekl, že na šampionát pojede, vyšla dvě utkání právě na Petra. O brankářském postu se budeme rozhodovat dál, ale řekl bych, že na něm máme vyrovnanou dvojici a funguje bez problémů.

Zápas poháru vyšel Tomáši Machálkovi, jenž následně dal v lize dva góly Dolnímu Benešovu. Jak mu sedí role tahouna, kterou v mladém kolektivu zastává?
Je to tak, že Tomáš plní takovou tu otcovskou roli (úsměv). Jsem však velice rád, že se výkonnostně zvedl. První dva duely mu moc nevyšly, ale už dobrým řešením situace v poháru, po níž přišlo vyloučení soupeře a naše trefa z penalty, prokázal vzestup a potvrdil ho s Dolním Benešovem. Proti němu byl naším klíčovým hráčem.

Góly dosud stříleli především záložníci, zatímco na hrotu pravidelně nastupuje Jiří Tulajdan. Netrápí se trochu z vašeho pohledu?
Herně určitě ne. Podstoupí spoustu soubojů a my i soupeři vědí, že hrajeme na jednoho útočníka. Střelecká fazóna možná není úplně top, někdy však hodně záleží i na sebevědomí. Jirka má naši velkou podporu a věříme, že potom i střelecká forma určitě přijde.

Dolnímu Benešovu jste dali rovnou tři branky. Může právě silná útočná fáze být faktor, který sebevědomí útočníka může posílit?
Určitě ano. Jirka podstupuje dost soubojů, čímž uvolňuje právě Tomáše Machálka a z volných prostor mohou padat góly. Fotbal není o jediném hráči, na trávníku jich je jedenáct. Dnes se může trefit Petr, zítra Pavel, ale počítají se body v tabulce. A zrovna Jirka odvádí velice důležitou práci pro tým.

Jak tedy hodnotíte vstup Blanska do MSFL, kdy vaše družstvo nasbíralo šest bodů z devíti možných?
Na „kdyby“ se nehraje, avšak kdybychom zvládli první zápas, mohli jsme být hodně vysoko. Mohli jsme nosit nosánky navrch, ale my chodíme na hřiště s pokorou. Stále se sehráváme a i my trenéři poznáváme hráče. Myslím si, že úvod soutěže máme velice dobrý.

Doma se můžete spolehnout také na podporu domácích fanoušků, včetně mládežnických členů klubu. Nakolik významná vzpruha to je?
Stoprocentně jde o důležitý prvek. Máme v kádru Filipa Smrčku, který nám vykládal, co pro něj znamenalo vnímat podporu diváků, když se na něj přišli podívat v akademii v Salzburgu. Fanouškovská podpora je klíčová a jsme moc vděční, že ji máme. Hlavně nechceme diváky zklamat.

Autor: Tadeáš Mima