Dva přátelské zápasy mají za sebou fotbalisté Blanska, kteří se chystají na jarní část MSFL. Jak vypadal sobotní duel proti Vrchovině a jak celkově jde příprava i skládání kádru, rozebral hlavní trenér mužstva Petr Vašíček. „Teď se nacházíme v kondiční sféře přípravy, kde samozřejmě nechybí ani nějaké aktivity s balónem,” poodhaluje.

V sobotu jste odehráli zápas s Vrchovinou (2:1). Co k němu říct?
Samozřejmě nemůžeme hodnotit nějaký výkon, protože jde o náš druhý přátelský zápas. Nechci ani nijak rozebírat výsledek, ale musím konstatovat, že hlavně v první půli byla na klucích vidět aktivita. Měli snahu a myslím si, že jsme byli i lepším týmem. Zkoušeli jsme mechanismy, jež chceme do utkání postupně dostávat, a to tam všechno bylo. Z hrubého pohledu lze říct, že s prvním poločasem byla spokojenost.

Jak vypadala následující část duelu?
Ve druhé půlce jsme trošku vypadli, nicméně potom jsme byli opět dominantní. Hlavně mě však mrzí gól, který jsme dostali. Chceme totiž být důslednější v šestnáctce a inkasovali jsme takový gól-negól, kdy máme míč odkopnout, ale soupeř místo toho skóroval, což je škoda. Hlavně pro samotné hráče, aby viděli, že umíme hrát na nulu vzadu. Celkově ovšem jsme stále v takové hrubé fázi a utkání splnilo účel, jenž jsme chtěli.

Jak jste se během týdne posunuli od posledního přátelského souboje?
Teď se nacházíme v kondiční sféře přípravy, kde samozřejmě nechybí ani nějaké aktivity s balónem. Řekl bych, že jsme předváděli rychlejší fotbal než týden předtím. Především v první půli, kdy jsme dávali míč rychle od nohy a soupeř těžko reagoval. Tam byl určitě vidět progres oproti prvnímu zápasu přípravy.

Na levém beku naskočil Filip Adamec, který zaujal fanoušky svým výkonem. Jak byste vystihl jeho hru?
Filipa jsme chtěli již v létě. Tehdy to sice nevyšlo, teď je tady. Čekám od něj, že svým výkonem a nasazením strhne celý mančaft. Ostatní uvidí, že přichází kluk, který třeba není tolik fotbalový, ale dá do fotbalu maximum svých možností. Takový přístup se mi líbí a strašně moc bych si přál, aby se díky tomu kluci nechávali strhnout.

Paradoxně to byla právě fotbalovost, čím Adamec rozhodl utkání…
Připravenému štěstí přeje. Filip tam byl nachystaný a trefil se skvěle. Doufám, že ho kluci nechají ku příležitosti první branky za Blansko zaplatit nějakou korunu. Gól krásný, pro Filipa však asi bude horší, že jeho peněženka zapláče (smích).

Oproti podzimu vám vypadl klíčový hráč základu Marek Mach. Jak bude složité ho nahradit?
Nejde jen o Marka Macha, ale například také o Guye Retena Elekanu. Říkáme si, že nám kvůli tomu odešlo hodně bodů. Nechci říkat, že každý je nahraditelný, to je taková fráze, jenže musíme se s tím naučit žít a hrát trochu více kolektivněji. Už na podzim jsme se kolikrát bavili, že umíme přestřílet soupeře, takže teď se budeme muset více zaměřit i na defenzivu, abychom dostávali méně gólů. Musíme nějaké věci trochu změnit.

Daří se najít nějakou potenciální náhradu?
Ještě hledáme náhradu, nicméně je to strašně těžké. Hráčů je málo a kluby nechtějí pouštět. Zatím tedy pracujeme s tím, co máme. A jak říkám, cesta vede přes zlepšenou obrannou činnost, rychleji dávat balón navrch a více bojovnosti.

V létě dalo hodně práce vytvořit širší kádr hráčů. Jak to jde teď?
Stále je to náročné. Snažíme se hledat hráče mající zájem za nás působit a posouvat se. Například jako Martin Vaďura, jehož máme na zkoušku z Veselí a proti Vrchovině hrál středního útočníka. To je příklad kluka, který se chce zlepšovat a hrát vyšší soutěž. Ne všichni jsou ale takoví. Hledáme, kde se dá, určitě však máme početnější kádr než v létě.

Co říkáte na podmínky, jež tým využívá během přípravy?
Díky areálu na Mlýnské máme všechno k dispozici a podmínky jsou dobré. Máme domácí prostředí, v pondělí třeba i regeneraci vedle v lázních, takže po této stránce jsme rozhodně spokojeni.

Autor: Tadeáš Mima
Foto: Filip Ježek