Karviná B

Karviná B

Trenér blanenských dorostenců a asistenta trenéra A-týmu Erik Mihola minulý týden složil zkoušku a úspěšně tak završil déle než rok trvající kurz UEFA A licence! Vedle Jiřího Vorlického a Jaromíra Pitáka se tak stává dalším blanenským trenérem s tímto dosaženým vzděláním. Gratulujeme! Při této příležitosti jsme pro vás připravili rozhovor, ve kterém se Erik vrací k samotnému kurzu a mimo jiné i zmiňuje, jak se od léta změní jeho působení v klubu. Padly i otázky na jeho budoucí cíle. Celý rozhovor čtěte níže.

Eriku, gratulujeme Ti k velkému úspěchu. Mohl bys popsat, jak závěrečné zkoušky probíhaly, jak ses na ně připravoval a jak to bylo všechno časově náročné skloubit s trénováním?

Dostali jsme časový plán a vybrali si čas. Tím, že zkoušky probíhaly v Olomouci, tak si každý zvolil čas dle dojezdové vzdálenosti. Pak jsem si vylosoval otázku, šel 20 minut na potítko a šlo se ke zkoušejícím. Příprava probíhala za pochodu. Neměl jsem moc prostoru se někde zavřít a učit se. Sezóna je v plném proudu, takže jsem se učil po večerech, nebo po cestě na zápasy. Nejvíce jsem potřeboval pochopit fyziologii, kde mi pomohl Tom Hák, se kterým jsem měl videohovory (až naše děti usnuli). Vysvětlil mi detaily, což mi dost pomohlo.

Museli jste v průběhu kurzu natáčet i své vlastní tréninky v klubu či plnit jiné povinnosti?

Ano, museli jsme mít natočené 2 tréninky, zápas a analýzu svého týmu. U těch tréninků jsme poté dělali rozbory hry, kdy a co bylo dobré a kdy ne.

V rámci celého kurzu jste měli i lektory z řad prvoligových trenérů. Kdo z nich Tě svým pohledem na fotbal, nebo něčím jiným, nejvíce zaujal?

Pokud budu mluvit za sebe, tak mě nejvíce zaujali kondiční trenéři A-týmu Baníku. S jakou odborností tam pracují a jak jsou otevření a sdílní, je skvělé. Co se týče ligových trenérů, tak asi pan Hapal. Ale všichni byli vstřícní a nechali nás nahlédnout, jak se dělá ligový fotbal.

Když se ohlédneš za celým kurzem, tak co Ti jeho absolvování dalo do budoucna?

Určitě mi to zvýšilo chuť se dále vzdělávat. Profesně určitě větší znalosti věcí, se kterými se běžně v tréninku nesetkávám. Licence jako taková dává možnost trénovat vyšší soutěže, ale nezaručuje kvalitu.

Vrcholem vzdělávacích kurzů je UEFA Pro licence, kterou disponují trenéři ligových mužstev. Uvažuješ, že bys v budoucnu zkusil i tuto výzvu?

Upřímně bych to chtěl vyzkoušet, ale má to více háčků. Takže uvidíme, kde budu za dva roky. Každopádně už teď řeším další možnosti vzdělávání a jsem rád, že tyhle možnosti jsou.

Mění se po studiu UEFA A licence nějakým způsobem Tvoje pozice v klubu?

Nevím, jestli je to kvůli licenci, ale rozhodl jsem se po sezóně přerušit působení u A-týmu v roli asistenta. Dlouho jsem vše zvažoval a došel jsem k názoru, že u A-týmu jsem teď tak málo, že bude lepší dávat čas a energii jinam.

Svojí aktivní hráčskou kariéru jsi musel předčasně ukončit kvůli zranění kolene, a tak ses vrhnul na trenérskou dráhu. Mohl bys popsat svoje trenérské začátky a vlastně celou Tvou cestu, která Tě dovedla až sem?

Ono to není nijak zajímavé. Když jsem s fotbalem končil, tak u nás v Drnovicích hledali trenéra do mužů. Já fotbal miloval, tak jsme se domluvili, že budu trénovat. Po roce a půl mě oslovil Rájec-Jestřebí, kde jsem se na všem domluvil, když jsem se ale vracel z Rájce, volal mi Petr Vašíček, jestli bych mu nechtěl dělat asistenta v MSFL. Najednou se vše otočilo a já šel z okresního přeboru do 3. ligy. Pak jsem k mužům dostal jako hlavní trenér na starosti i mladší dorost a teď poslední rok už trénuji oba dorosty. Takže vlastně trénuji zhruba 5 let. Měl jsem ale velké štěstí na lidi, se kterými jsem měl, nebo mám, možnost pracovat. Ať už to byl Peťa (Petr Vašíček, pozn. redaktora), který mě vzal k sobě do Blanska, Vladan Horák, Tomáš Hák a v neposlední řadě Jirka Vorlický. Všichni tihle trenéři jsou lidé, kterých si vážím, a jsem rád, že jsou součástí mé trenérské cesty.

Kdo je Tvým trenérským vzorem?

Já asi nemám vyloženě nějaký vzor. Chci být sám sebou, vytvořit si svůj trenérský profil a být hlavně já. Když budu mluvit, kdo je trenérem, kterého mám rád, tak to byl Alex Ferguson, teď jsou to Klopp, Guardiola a z těch českým se mi líbí práce Radoslava Kováče.

Máš nějaký vytoužený cíl, kterého bys chtěl ve své trenérské kariéře dosáhnout?

Aktuálním cílem je výchova, chci vychovávat hráče pro fotbal. Díky spolupráci s Žijeme Hrou a Kunštátem máme Laďu Němce v A-týmu. Lukáš Málek nyní patří ke klíčovým hráčů v Krajském přeboru a těším se na něj, co ukáže v letní přípravě s prvním týmem. A další jsou jim v patách. Kluci ročníku 2007 a 2008 jsou už teď klíčoví pro naši devatenáctku (starší dorost, pozn. redaktora) a doufám, že se co nejdříve posunou do A-týmu. Doležal, Ščučka, Brázda, Müller a další mají obrovskou kvalitu a mým cílem je udělat maximum, aby svůj potenciál využili. A trenérský sen? Vyzkoušet si trénovat v profesionální soutěži.

Pozn. redaktora: Lukáš Málek, hráč ročníku 2005 (věkem ještě dorostenec), hostuje v jarní části sezóny v FK Kunštát a v dosavadních 10 odehraných zápasech zaznamenal už 6 branek.

Děkujeme za rozhovor!

Autor: Zdeněk Veselý ml.