Historie
Spartak Metra Blansko
Rok vzniku: 1929
Neorganizovaný fotbal se v Blansku začal hrát od roku 1921. Protože všechny sportovní spolky v tehdejší době vyloučily fotbal ze své činnosti, museli se nadšenci této hry organizovat jinak. Vznikala jednotlivá družstva v určitých částech města pod různými názvy: Rapid Palava, Studentská XI, Tenisová XI, Arsenal, Staré Blansko a další.
Hrálo se na malých školních hřištích za starou a novou školou, v zámeckém parku a na lukách na Starém Blansku.
Roztříštěnost a živelnost v této činnosti, přiměla první fotbalové nadšence k myšlence sloučení všech družstev a založení řádného klubu. Rok 1928 byl rokem přípravným a na začátku roku 1929 byl v restauraci „U Juříčků“ založen sportovní klub pod názvem AFK – atletický fotbalový klub Blansko. Prvním předsedou byl zvolen K. Ondra a členy výboru Ješina, Salitrník, Šimek, Kuchař, Trubák, Matula a Gruška.
AFK nebyl jen fotbal, ale i lyžování, stolní tenis, box, zápas, atletika, házená žen a pěvecký sbor. V roce 1932 měl AFK Blansko 400 členů.
Fotbalisté hráli svá utkání na hřišti za novou školou (ulice Marxova a T.G.Masaryka). Trenérem byl bývalý ligový hráč Židenic J. Maška, který bydlel v Adamově. Po přihlášení do Bradovy moravsko-slezské župy Brno, začínal AFK ve III. třídě. Přes II. třídu a I. B třídu, následoval v roce 1937 postup do I. A třídy.
Po prvních utkáních v župě bylo jasné, že je malé hřiště za školou nevyhovující a tak AFK požádal blanenskou radnici o pozemek. V prvním kole byli radními odmítnuti, ve druhém pomohlo loby trenéra J. Mašky a senátora z Brna. Podmínkou radních ale bylo, že na pozemku musí být vybudováno také koupaliště. Hřiště bylo urychleně vybudováno a slavnostně otevřeno v květnu roku 1931 dvěma utkáními s AFK Pardubice, s výsledky 2:1 a 6:4. Koupaliště bylo otevřeno v roce 1936. Starostou byl v té době JUDr K. Rodkovský.
Spartak Metra Blansko - rok 1973 |
horní řada (zleva): Bezděk, Kašpar, Růžička, Kuběna, Knies, Šustáček, Skoupý, Syrový, Buchta - vedoucí mužstva dolní řada: Pokorný, Špaček, Ševčík, Zigo, Pokoj, Neča |
Po sestupu z divize se hrála I. A třída. Snaha postoupit do krajského přeboru vyšla až v roce 1979, měla však jepičí trvání. Po roce se opět hrála I.A třída. Výkonnostní útlum pokračoval a vyvrcholil sestupem do okresního přeboru v roce 1985.
A tým - rok 1984 |
horní řada (zleva): M. Knies - trenér, Z. Fojt, V. Závodník, K. Hrachovina, J. Halámka, Lib. Dvořáček, J. Ruml - předseda oddílu, J. Vondra - vedoucí mužstva dolní řada: Z. Nehyba, Z. Veselý, P. Panáček, J. Málek, P. Borek, Lub. Dvořáček |
Následoval okamžitý návrat do I. B třídy a v sezoně 1990/91 postup do I. A třídy. Krajské soutěže I. A a I. B třídy se hrávaly až do sezony 2002/03, která znamenala sestup do OP. Soutěžní ročník 2003/04 byl posledním pro slavné AFK Blansko, později Metru Blansko a nakonec ASK Blansko. Od července 2004 byly blanenské kluby sloučeny a tím začala nová éra kopané v Blansku.
A tým - rok 1994 |
horní řada (zleva): J. Konečný, M. Malits, L. Malach, R. Moravec, A. Vít, M. Cup, D. Zelený, L. Meluzín, L. Dvořáček dolní řada: J. Štrajt, Z. Veselý, B. Šamalík, K. Ťoupek - asistent trenéra, Z. Blumayer - vedoucí mužstva, M. Knies - trenér, R. Beran, J. Doskočil, M. Smolík |
V období od roku 1960 až do sloučení se u družstva mužů vystřídala řada trenérů. Byli to: M. Knies, A. Knies, J. Šenkeřík, K. Škranc, F. Čáp, K. Záruba, E. Gruber, K. Zigo, F. Trávníček, A. Juřica, V. Lavický, Z. Drlík, S. Pokorný, E. Zuzák, J. Pokoj, P. Borek, Z. Nehyba, P. Divácký, P. Outrata, Ing. M. Knies, J. Nečas a další.
Za hráče jmenujme: brankáři – Flek, Streit, Cimala, Bezděk, Růžička, Ševčík, Ruml, Blažek, Krejčí, Kocák, Lošťák, hráči v poli – A. Knies, Nikl Kunc, Malík, Špidlík, Němec, Šenkeřík, Juran ml., Malík ml., Bartošík, Šimčík, Skoupý, Kostrej, Kolár, Mlynarik, Čepa, Tesař, Brzobohatý, Fišer, Šustáček, Černý, Bartal, Chloupek, Zigo, Opatřil, Halámka, Pokoj, Pokorný, Špaček, Knies ml., Syrový, Konečný, Vymazal, Fikes, Dudík, Kuběna, Veselý, Juřica, Kašpar, Nejezchleb, Kleveta, Doskočil, Vídeňský, Nehyba, Linkenseder, Veselý, Málek, Borek, Řezníček, Závodník, Koňařík, Helán a mnoho dalších.
O úspěchu dorostenců v období do roku 1945 jsme se již zmínili. A tak je třeba připomenout období od roku 1945 do roku 2004. V letech 1984 až 1997 a v roce 2002 hráli dorostenci krajský přebor. Na jejich výchově a fotbalovém růstu se podíleli trenéři: Gërtner, Z. Hrazdíra, Pilát, Baldrman, Hlaváč, F. Hrazdíra, M. Knies, A. Knies, Sedlák, Ťoupek, Zuzák, Nečas, Pokoj, Dobiášek, Krabička, Ryzí, Bartal, Hudec, Trubák, Mánek, Sedláček, Dvořáček, Ing. Knies, Šenkýř, Ing. Torda, Král, Blažek a řada dalších.
A tým - rok 2001 |
horní řada (zleva): J. Pokoj - trenér, M. Cup - vedoucí mužstva, J. Konečný, R. Nejezchleba, J. Trubák, R. Šindelka, P. Helán, R. Pukl dolní řada: Z. Veselý, K. Šváb, L. Kakáč, K. Malík, P. Rajtšlégr, A. Vágner, M. Kunc |
Bohatou historii mají i nejmenší fotbalisté. Vždyť první utkání sehráli již v roce 1937 se žáky SK Macocha Ostrov. Trenéry žáků byli většinou ti, kteří jsou jmenováni jako trenéři dorostu. Mimo ně to byla řada tatínků, která s trénováním aktivně pomáhala. Družstva starších a mladších žáků hrávala krajský přebor, nebo krajskou soutěž I.A třídy.
V Blansku vyrostli hráči, kteří běhali po ligových trávnících. V minulosti to byl F. Trávníček, který hrával na vojně za Křídla vlasti Olomouc, A. Juran hrál za TJ Gottwaldov a Slovan Bratislava, F. Šenekl a V. Streit za tehdy druholigovou Zbrojovku Brno. Ze současných hráčů můžeme na prvoligových trávnících vidět v dresu Vysočiny Jihlava brankáře J. Blažka a v dresu brněnské Zbrojovky L. Pernicu.
Ve funkci předsedů fotbalového oddílu se postupně vystřídali: M. Krabička, E. Gruber, F. Hrazdíra, M. Buřík, Z. Musil, J. Vrba, J. Ruml, JUDr. R. Linkenseder, M. Krabička, E. Zuzák, F. Šindelka a znovu JUDr. R. Linkenseder.
Původní hřiště vedle koupaliště mělo škvárový povrch a dřevěné kabiny u ramene řeky Svitavy. V letech 1958 až 1962 byl postaven nový stadion s travnatou plochou a vedlejším tréninkovým hřištěm, které mělo škvárový povrch. Kabiny byly zděné se sprchami a sociálním zařízením. V roce 1937 vystoupila řeka Svitava ze svého koryta a zaplavila staré hřiště. Podobná situace se opakovala v roce 1997, kdy byly zaplaveny obě hrací plochy.
Ve funkci rozhodčích působili do roku 1945 A. Šmatera, S. Gruber a E. Gruber, kteří řídili župní soutěže. Od roku 1945 až do dnešních dnů to byli: M. Pilát, A. Knies, P. Pokorný, L. Daniel, J. Ondra, J. Jalový, J. Kocák, V. Šebela, M. Vymazal, J. Flek, L. Rek.
Řada členů fotbalového klubu, pracovala v krajských i okresních fotbalových orgánech. Byli to V. Přečičovský, JUDr. L. Šoupal, M. Matula, F. Hrazdíra, E. Gruber, E. Ševčík, O. Němec, J. Kunčák, M. Pilát, JUDr. F. Kuchař, MUDr. M. Štěpánek, F. Trávníček, J. Šenkeřík, J. Bartal, M. Knies, J. Sedlák, Ing. M. Knies, J. Nečas, J. Sedlák, R. Šebela, V. Kolařík, K. Ťoupek, Ing. J. Torda.
Stručný průřez činností od založení v roce 1929 až po sloučení v roce 2004 ukázal, jak bohatá a úspěšná to byla činnost. Zapojili se do ní stovky až tisíce obětavých nadšenců fotbalu. Přejme si, aby byl fotbal v Blansku i nadále sportem číslo jedna.
Spartak ČKD Blansko
Rok vzniku: 1953
Oddíl kopané byl založen 11. března 1953. Jeho prvním předsedou byl J. Bajza, místopředsedou V. Gilk, členy výboru J. Vinkler, L. Doskočil, L. Nečas, K. Záruba, J. Pokladník, R. Machač, J. Šíbl a J. Kyzlink. Družstvo si při svém prvním ročníku nevedlo nejhůř. V tehdejším OP skončilo na čtvrtém místě. Prvním trenérem byl O. Jarůšek. Fotbalisté trénovali a hráli za značně složitých podmínek na hřišti Metry Blansko. Podle ujednání bylo hřiště půjčováno v pondělí. V sobotu a v neděli pouze dopoledne.
Rok 1954 lze hodnotit jako úspěšný. Přišli noví hráči A. Sedlák, M. Voneš, M. Matuška, z dorostu potom Z. Skřipský, A. Pokorný, Z. Konůpka a V. Filouš, kteří patřili v následujících letech k oporám družstva. Mužstvo ztratilo v mistrovských zápasech pouhý bod a suverénně postoupilo do I.B třídy. Po tomto úspěchu se začalo hovořit o dalším družstvu dospělých, k čemuž také ještě před koncem roku došlo. Výbor posílili R. Bouda a V. Havelka.
Jako nováček soutěže obsadili fotbalisté čtvrté místo, což bylo kladně hodnoceno. Toto umístění si zopakovali i v roce následujícím tedy 1956. Azyl má mužstvo stále na hřišti konkurenční Metry, což přináší řadu problémů a potíží. Dalším důležitým časovým mezníkem se pro oddíl stává rok 1957. Je rozhodnuto, že v prostoru zvaném „mulda,“ bude vybudováno fotbalové hřiště. Pracovní nadšení je obrovské a hřiště je fotbalistům předáno ke sportování 8. září 1958. Ke slavnostnímu otevření přijela do Blanska tehdy ligová Dukla Pardubice. Ke kabinám bylo přistaveno sociální zařízení. Poté přichází na řadu tribuna, která je v roce 1961 zastřešena.
Sezona se po prvé hrála systémem podzim 1957, jaro 1958. Mužstvo hraje stále v I. B třídě. Na trenérském postu se střídají v rychlém sledu Továrek, Hubáček, Mašek, Vrba a Buchta. Vážně nemocného předsedu J. Bajzu vystřídal nakrátko R. Bouda a od roku 1959 se předsedou oddílu stává M. Voneš.
Sezona 1959/60 skončila postupem do I.A třídy. Příprava na nový ročník pod vedením trenéra F.Buchty byla důkladná. Přišli noví hráči F. Blažek, J. Kvapil, J. Zamastil, A. Musil, J. Nejezchleb. Už po podzimní části soutěže se mužstvo dostává do těsného kontaktu s celky, bojujícími o postup. Na jaře spanilá jízda pokračuje. Rozhodnout o postupujícím se má 11. června 1961 v Brněnských Ivanovicích. Výhrou 2:1 postoupilo mužstvo do divize. Přišli noví hráči J. Novák, K. Zigo, I. Kumecký. Ačkoli hrálo mužstvo pro oko diváka líbivý fotbal, kterému však chyběly branky, z divize sestoupilo.
Významným datem zůstane 17. duben 1962, kdy v Blansku hraje kompletní národní mužstvo ČSR, před svým odletem na MS do Chile. Na zápas, ve kterém reprezentanti vyhráli 5:0, se přišlo podívat 2 500 diváků.
Sezóna 1961/62 |
Společná fotografie hráčů blanenského ČKD a reprezentantů ČSR před jejich odletem do Chile - 17.4.1962 (domácí ČKD v dresech s bílým límcem) horní řada (zleva): Jan Šíbl, Jiří Kreidl, Jaromír Novák, Ladislav Novák, Jaroslav Svoboda, Adolf Scherer, Karol Zigo, Jiří Tichý, Adolf Novotný, Antonín Musil, Vladimír Kos, Jan Lála, Jaroslav Nejezchleb dolní řada: František Schmucker, Titus Buberník, František Pokorný, Josef Kadraba, Jiří Zamastil, Pavol Molnár, Ivan Kumecký, Jiří Jelínek, Zdeněk Jurečka, Josef Stibranyi, Teodor Kalivoda |
Víra v brzký návrat do divizní soutěže sice trvala, ale skutečnost byla tvrdší. Novým trenérem se stává E. Šíma, zatímco F. Buchta odchází k dorostu. Zajímavostí bylo, že v sezoně 1962/63 hrála „A“ i „B“ mužstva oddílu v I. A třídě, každé v jiné skupině. Začíná se projevovat nedostatek hráčů, béčko sestupuje do I. B třídy a poté se pro nezájem hráčů rozpouští.
Před ročníkem 1964/65 se k mužstvu opět vrací trenér F. Buchta. Podzimní výsledky nejsou nijak oslnivé. Až jaro přináší výrazné zlepšení. Konečné 3. místo v tabulce znamená postup do nově vytvořeného krajského přeboru.
V sezoně 1965/66 došlo k obnovení činnosti „B“ mužstva, které hrálo III. třídu. Dorost hrál krajský přebor a žáci přebor okresní. „A“ mužstvo si jako nováček soutěže nevedlo špatně. Zajímavostí bylo, že dokázalo nečekaně bodovat s některým z favoritů a naopak ztrácet body s papírově slabšími celky. Konečné 11. místo odpovídalo možnostem oddílu. Pozitivní bylo, že v mužstvu nastupovali hráči, kteří vyšli z dorostu A. Malits, F. Bielik, T. Mazáník.
I v následujících soutěžních ročnících krajského přeboru hraje mužstvo pro oko diváka líbivou kopanou, s minimálním střeleckým efektem. Kádr mužstva v tomto období tvořili J. Pliska, M. Koňařík, J. Novák, J. Gryc, F. Majer, K. Zigo, P. Zajíček, M. Vymazal, Z. Jurečka, J.Kotlán, A. Malits, F. Večeřa, M. Salaj.
V historii fotbalového oddílu nelze zapomenout na jednu krátkou, leč úspěšnou kapitolu. V roce 1968 založil bývalý hráč oddílu J. Šíbl dívčí fotbalovou jedenáctku. Za krátkou dobu dosáhlo družstvo dobrých výsledků a probojovalo se do moravské ligy. Jejich zápasy byly pro diváckou obec velmi atraktivní. Svoji činnost ukončily dívky v roce 1971.
Na podzim 1968 se opět střídají trenéři. F. Buchtu vystřídal profesor J. Koláček. Ten však na jaře 1969 odchází do Spartaku Královopolská a místo něj se trenérem stává F. Majer.
Přichází hráči Z. Koláček, A. Juřica, M. Svoboda, B. Daněk, M. Jarůšek, R. Gulda, J. Chuděj, J. Klouda. Výkonnost narůstá a výsledkem je po skončené sezoně 1968/69 návrat do divize. Následující tři sezóny účinkování v divizi se nesou ve velmi podobném stylu. Soutěži vévodí ekonomicky silné celky severní Moravy, zejména ostravska. Pro ostatní celky, včetně blanenského, zůstával jen boj o záchranu. Družstvo je doplněno o L. Fikese, M. Nezvala, F. Fialu a z vojny vrátivších se V. Kotlána a Z. Klevety. Dva ročníky se mužstvo horko těžko zachraňovalo a v sezoně 1971/72 se jeho osud naplnil. Sestup se stal labutí písní pro trenéra F. Majera, kterého vystřídal F. Buchta.
Sezóna 1971/72, divize - jaro 1972 |
horní řada (zleva): Miloň Svoboda, Ing. Jaromír Novák, Antonín Juřica, Miloš Jarůšek, Václav Kotlán, Josef Chuděj, Miroslav Vymazal dolní řada: Rudolf Gulda, Jaroslav Klouda, Zdeněk Koláček, Zdeněk Kleveta, Miroslav Kříž, Ing. František Večeřa, Pavel Zajíček |
Soutěžní ročník 1972/73 je neslaný, nemastný. Konečné 7. místo není výsledkem, který vedení oddílu očekávalo. A tak se zase mění trenér. F. Buchtu střídá F. Trávníček. Problém je s trenérem „B“ mužstva, kde za odstoupivšího K. Záruby není náhrada. Problémy v dorostu vyvrcholily sestupem z krajského přeboru. A tak radost oddílu dělali jen žáci, kteří naopak do krajského přeboru postoupili. Začínají se bourat kabiny a připravuje se jejich nástavba. Práce jsou dokončeny v říjnu 1975. Původní kabiny byly rozšířeny o nové šatny, sklady, sociální zařízení, byt pro správce a garáž s dílnou.
Vlastní průběh sezony 1973/74 nebyl nijak oslnivý. Konečné 11. místo, bylo daleko za očekáváním. Potěšili dorostenci svým návratem do krajského přeboru. A bylo ještě hůře. Soutěžní ročník 1974/75 znamenal sestup do I. A třídy. Před novou sezónou přišli A. Malits, J. Sýkora a V. Lunda. Před mužstvem stál jediný úkol, postoupit. Ten se hráčům podařilo zvládnout a od podzimu 1976 se v Blansku opět hrál krajský přebor. Kádr mužstva tvořili: J. Chuděj, J. Klouda, P. Zajíček, Z. Kleveta, J. Novák, A. Juřica, M. Jarůšek, J. Kotlán, V. Kotlán, F. Fiala, M. Nečesaný, M. Vymazal, F. Večeřa, V. Pícha, A. Malits, Z. Hudec, S. Skoták, V. Jelínek, V. Lunda. Sezóna byla úspěšná i pro „B“ mužstvo, které vybojovalo postup do I. B třídy.
Konečné 3. místo v sezoně 1976/77 je hodnoceno jako úspěšné. Další soutěžní ročník se výsledkově i bodově podobá tomu předchozímu. Horší podzim, lepší jaro a je z toho 4. místo. „A“ mužstvo se v roce 1978 zúčastnilo Čs. poháru v rámci Jihomoravského kraje, který vyhrálo a bylo odměněno zájezdem do Polska. Sehrálo tam dva zápasy s účastníkem třetí polské ligy Teletra Poznaň. Obě utkání skončila remízou. V prvním zápase diváci branku neviděli, ve druhém po jedné na každé straně.
Podzimní část ročníku 1978/79 se herně nevydařil. Po předchozím vítězství v poháru, bylo 14. místo velkým zklamáním. Jaro bylo přece jen úspěšnější, ale konečné 10.místo bylo daleko za očekáváním. V červnu 1979 začaly na hřišti přípravné práce pro zatravnění hrací plochy.
Soutěžní ročník 1979/80, byl pro Blansko historickým. Po patnáctileté přestávce se znovu hraje mistrovské derby ČKD Blansko – Metra Blansko. V obou zápasech byli hráči ČKD úspěšní. Na podzim před návštěvou 1 200 diváků vyhráli na domácím hřišti 4:1, v dubnové jarní odvetě před 800 diváky stejným skóre jako na podzim. Konečné 4. místo, lze po předchozích sezónách považovat za úspěch. „B“ družstvo v uplynulém desetiletí hraje OP, dorost až na jednu výjimku, kdy startuje v I. B třídě a žáci I. A třídu.
Před sezonou 1980/81 došlo ke změně na trenérském postu. Od mužstva odešel F. Trávníček, kterého nahradil I. Študent spolu s Ing. J. Novákem. Na výsledky předchozího ročníku soutěže se navázat nepodařilo a tak konečné 10. místo, bylo daleko za očekáváním. A tak jednou z mála radostí oddílu se stal 7. květen 1981, kdy se slavnostně otevíralo nové travnaté hřiště přátelským utkání se Zetorem Brno. Kádr mužstva v té době tvořili: J. Chuděj, S. Skoták, M. Kisela, M. Zika, F. Fiala, B. Holý, J. Kotlán, A. Malits, L. Cihlář, M. Nečesaný, J. Mokrý, M. Nejezchleba, L. Trubák, V. Pícha, P. Ondra.
Před podzimní částí ročníku 1981/82 přichází S. Ševčík. Koncem října se uskutečnil zájezd do rakouského Mürzzuschlagu. Pro jaro mají trenéři k dispozici vrátivšího se Z. Klevetu, na přestup z Adamova S. Hasu a vycházející dorostence R. Procházku, K. Plisku a M. Vašáka. V závěrečné tabulce patří mužstvu 4. místo. Zpestřením bylo přátelské utkání s družební Grimmou z NDR.
Kádr mužstva, stejně jako trenérský tandem I. Študent, Ing. J. Novák, zůstal nezměněn pro podzimní část sezony 1982/83. Podzim mužstvu vyšel nad očekávání a znamenal 2. místo v tabulce KP, těsně za vedoucí Poštornou. Pro jarní část soutěže přišli do mužstva M. Hlaváček, P. Kyjo a P. Mynařík. Po slibném podzimu nebylo jaro už tak úspěšné, přesto bylo konečné 3. místo více, než se čekalo.
Sezóna 1982/83, krajský přebor - jaro 1983 |
horní řada (zleva): Ing. Jaromír Novák - asistent trenéra, Stanislav Hasa, Alexandr Malits, Květoslav Pliska, Zdeněk Kleveta, Milan Nejezchleba, Roman Procházka, Stanislav Ševčík, Josef Chuděj, Ivan Študent - trenér, Lubomír Bezděk - vedoucí družstva dolní řada: Richard Souček - člen výboru, Milan Zika, Josef Mokrý, Pavel Mynařík, Stanislav Skoták, Peter Kyjo, Miloš Hlaváček |
Základní kádr mužstva byl stabilizovaný, osvědčené trenérské duo I. Študent, Ing. J. Novák u družstva pokračovalo a tak se očekávalo v ročníku 1983/84 opět umístění na čelních místech. Podzimní část tomuto předpokladu dala za pravdu a s náskokem tří bodů na BOPO Třebíč se s napětím očekávala jarní část. V průběhu podzimu se podařilo získat na přestup brankáře E. Doška ze Zbrojovky Brno, což se v dalším průběhu soutěží ukázalo být ideálním řešením. Dále bylo družstvo doplněno o P. Mášu z Ráječka a M. Gargoše, který se vrátil z Drnovic u Vyškova. I když na jaře mužstvo Modety Jihlava zle dotíralo na vedoucí příčku ČKD, mužstvo si postavení lídra uhájilo a v kvalifikaci o postup do divize se střetlo s vítězem skupiny „B“ krajského přeboru, Hulínem. Konečné skóre obou zápasů bylo stejné 1:0 a vítěz byl také jen jeden – ČKD Blansko. Za zmínku stojí návštěva 2 600 diváků na utkání v Blansku a dva chycené pokutové kopy Edou Doškem, po jednom v každém zápase! A tak se po 12-ti letech opět mohlo v Blansku chodit na divizi.
Sezóna 1983/84, kvalifikace o postup do divize |
Blansko střílí zásluhou V. Píchy jedinou branku, která znamenala vítězství 1:0 |
Sezóna 1983/84, kvalifikace o postup do divize |
domácí utkání TJ ČKD Blansko - Hulín sledovalo 2 600 diváků |
Po letech strávených v krajských soutěžích, se divizní sezona 1984/85 vydařila. Z vojny se vrátil R. Procházka, z Ráječka přišel P. Máša. Mužstvo hrálo pod taktovkou trenérů I. Študenta a Ing. J. Nováka oku diváka lahodící fotbal, navíc okořeněný góly a tak se podzimní průměrná domácí návštěvnost pohybovala kolem 1 200 diváků. Na jaře už to bylo horší. Hned v prvním mistrovském zápase s Poštornou, který se hrál na škvárovém hřišti Metry, si zlomil nohu E. Došek a do branky musel tehdy nezkušený, devatenáctiletý L. Maier, pozdější reprezentant. Ubývalo i diváků, ale přesto byla s konečným 7. místem spokojenost.
Sezóna 1984/85, divize D - podzim 1984 |
horní řada (zleva): Eduard Došek, Ing. Vlastimil Pícha, Ing. Milan Kisela, Alexandr Malits, Ing. Jaromír Novák - asistent trenéra, Stanislav Hasa, Milan Nejezchleba, Marcel Gargoš, Milan Zika, Ivan Študent - trenér, Lubomír Bezděk - vedoucí družstva dolní řada: Miloš Hlaváček, Peter Kyjo, Miloš Vašák, Josef Mokrý, Roman Procházka, Ladislav Trubák, Pavel Máša, Josef Němec - masér |
V září roku 1985 se v Blansku představili v přátelském zápase s „A“ družstvem reprezentanti ČSSR. Před návštěvou 6 000 diváků skončilo utkání vítězstvím reprezentantů 7:0. Mistrovská sezona byla úspěšná. Mužstvo obsadilo v konečné divizní tabulce 5. místo, jako nejlepší z jihomoravských celků.
Sezóna 1985/86 |
Nezapomenutelný dlouholetý předseda oddílu Miloš Voneš s reprezentačním brankářem Luďkem Mikloškem před utkáním ČKD Blansko - reprezentanti ČSSR |
Před soutěžním ročníkem 1986/87 přišli P. Vašíček, L. Zukal, L. Mazal, a z dorostu A. Maier. Hlavním trenérem byl I. Študent, jeho asistentem J. Nečas. Cílem bylo opět umístění v horní polovině tabulky. Podzimní 14. místo nevěstilo nic dobrého. Před jarními odvetami přišla k družstvu nová dvojice trenérů. Hlavním byl A. Juřica, jeho asistentem A. Malits, oba bývalí hráči oddílu. Jarní finiš byl úspěšný, takže se cíl, konečným 6. místem, podařilo splnit.
Sezóna 1986/87, ČKD Blansko - reprezentanti ČSSR |
horní řada (zleva): Petr Vašíček, Miloš Hlaváček, Milan Zika, Jiří Ondra, Milan Nejezchleba, Petr Janečka, Stanislav Ševčík, František Straka, Stanislav Hasa, Stanislav Levý, Tomáš Skuhravý, Roman Procházka, Luboš Kubík, Ing. Vlastimil Pícha dolní řada: Miloš Vašák, Marcel Šebela, Pavel Mynařík, Luděk Mikloško, Ivan Hašek, Jan Fiala, Karel Kula, Ivo Knoflíček |
Před zahájením ročníku 1987/88 se z vojny vrátili L. Maier, z dorostu byli přeřazeni A. Malits ml., J. Stupinský a R. Šindelka. Trenérský tandem zůstal nezměněn. Bohužel se nepodařilo navázat na výsledky z předchozích sezón a po skončení soutěžního ročníku zbyly v Blansku oči pro pláč. Poslední 16. místo v divizní tabulce, znamenalo sestup do KP.
Podzimní část sezony 1988/89 nevěstila nic dobrého. Kádr byl doplněn o D. Němce, z dorostu byli přeřazeni R. Němec a R. Štaffa. Propad na samé dno tabulky, po odehrané polovině soutěže, byl velkým zklamáním. Před jarní částí vyměnila trenéra A. Juřicu dvojice I. Študent, J. Nečas. Přišli noví hráči P. Helán, V. Javorek, P. David, L. Slavětinský a z dorostu byl přeřazen P. Beran. Zlepšená hra se projevila i na bodovém zisku, který znamenal v konečné tabulce 11. místo a záchranu v soutěži
Sezóna 1988/89 - krajský přebor |
horní řada (zleva): Antonín Gottwald - vedoucí mužstva, Jan Nečas - asistent trenéra, Aleš Maier, Josef Mokrý, Stanislav Ševčík, Stanislav Hasa, Vladimír Javorek, Miloš Vašák, Petr David, Libor Slavětinský, Ivan Študent - trenér dolní řada: Dan Němec, Pavel Beran, Rostislav Štaffa, Marcel Gargoš, Pavel Mynařík, Ladislav Trubák, Josef Němec - masér |
Příprava na ročník 1989/90 byla vydařená a dávala naději do mistrovských utkání. Mužstvo bylo doplněno o Ing. T. Antala a z vojny se vrátivšího P. Vašíčka. Podzimní 2. místo s jednobodovou ztrátou na vedoucí juniorku Zbrojovky, dávalo naději do jarních odvet. Brněnští junioři si své postavení uhlídali a na fotbalisty ČKD zbylo v konečné tabulce 3. místo, což bylo vzhledem k výsledkům v předchozích dvou sezonách hodně nadějné pro budoucnost.
„B“ družstvo mužů se mezi sezonami 1979/80 až 1989/90 pohybovalo mezi OP a I. B třídou, na trenérských postech působili bývalí hráči oddílu J. Palatka a po něm P. Zajíček. Dorostenci i žáci hráli v krajských soutěžích. Předsedou fotbalového oddílu byl Miloš Voneš a členové V. Havelka, P. Strejček M. Kyzlink, L. Straková, J. Šebela, J. Kameník, Ing. J. Bouda, manželé Jarůškovi.
Družstvo bylo doplněno o odchovance R. Součka a R. Študenta a přišel podzim snů roku 1990. „A“ i „B“ mužstva vévodila svým tabulkám, stejně jako starší i mladší dorostenci. Celky starších a mladších žáků byly na 2. místech svých soutěží. V jarních odvetách hráči všech družstev svoji suverenitu potvrdili a výsledkem byl postup všech celků na konci jara 1991!!
Po podzimu 1991 se sice už tak nejásalo, jen starší dorostenci suverénně vévodili své divizní tabulce, ale přesto byla družstva umístěna v klidných hladinách svých soutěží. Před jarní částí se z vojny vrátili odchovanci P. Beran, D. Jarůšek, M. Sedlák, a R. Študent. Na přestup přišel J. Loula, z dorostu pak byli přeřazeni M. Brázda, S. Kouřil a T. Šenk. Bilancování po konci jara 1992 sice nebylo tak úspěšné jako před rokem. „A“ mužstvo skončilo v divizní tabulce na 10. místě, „B“muži byli v I.B třídě čtvrtí. Starší dorostenci vévodili v tabulce divize a výsledkem byl jejich postup do moravskoslezské ligy. Žáci skončili na 7. místě.
Družstvo staršího dorostu, které vybojovalo pro oddíl MSFL - jaro 1992 |
horní řada (zleva): Jiří Pokoj - trenér, Hynek Jarůšek, Libor Škvarenina, David Růžička, Ivo Konečný, Dušan Zelený, Dalibor Kotlán, Tomáš Kleveta, Leoš Sedlák - vedoucí družstva dolní řada: Pavel Loukota, Michal Malits, David Krátký, Jiří Vorlický, Radek Bubeník, David Cup |
Před podzimní částí sezony 1992/93 došlo z důvodu nedostatku hráčů ke zrušení „B“ družstva mužů. Trenérem „A“ mužstva byl jmenován úspěšný trenér dorostu J. Pokoj, jeho asistentem J. Nečas. Starší dorost trénoval I. Študent, mladší A. Juřica. “A“ družstvo bylo doplněno o M. Kniese a přezimovalo na 7. místě divizní tabulky. Dorostenci se mezi ligovými soupeři neztratili a po polovině soutěže jim patřilo 10. místo. Před jarními odvetami roku 1993 bylo mužstvo mužů doplněno o odchovance H. Jarůška. Konečné 9. místo bylo horším umístěním, než se čekalo. Dorostenci obsadili v tabulce MSFL 7. místo.
Sezóna 1992/1993, divize D - jaro 1993 |
horní řada (zleva): Alexandr Malits ml., Pavel Helán, Aleš Maier, Marcel Gargoš, Stanislav Kouřil, Jaroslav Maňoušek, Dan Němec, Pavel Tapšík, Richard Rettegy dolní řada: Hynek Jarůšek, Pavel Beran, Milan Maixner - masér, Jan Nečas - asistent trenéra, Luboš Bezděk - vedoucí družstva, Jiří Pokoj - trenér, Miroslav Knies, Jaromír Loula, David Jarůšek |
V ročníku 1993/94 byl trenérem I. Študent, jeho asistentem Ing. F. Večeřa. M. Gargoš odešel do Rakouska A. Maier do Kuřimi. Z vojny se vrátil T. Šenk, ze sousední Metry přišli na hostování T. Kleveta a L. Meluzín. Z dorostu byli přeřazeni L. Škvarenina a R. Bubeník.
V sezoně 1994/95 na trenérskou lavičku usedl P. Divácký a mužstvo skončilo na 9. místě.
Pro soutěžní ročník 1995/96 dostalo důvěru trenérské duo J. Nečas, J. Mokrý. Přišel P. Kocman. Po podzimní 14. příčce, nastalo v jarní části částečné zlepšení a nakonec z toho bylo 12. místo. Dorostenci obsadili v tabulce divize 4. místo, žáci v I.A třídě skončili na místě osmém.
Před ročníkem 1996/97 došlo opět k výměně trenérů. K mužstvu se vrátil J. Pokoj, toho však po 11. kole nahradil P. Divácký. Ani on nezabránil propadu mužstva tabulkou až na sestupové 15. místo a tak se trenérský post pro jaro znovu měnil. Přišel L. Fikes a s ním hráči P. Gamba a M. Konečný, vrátil se J. Pokoj ml. a z dorostu byl přeřazen T. Vach. Jaro pokračovalo v podzimním trendu a tak konečné poslední místo, o kterém bylo rozhodnuto už několik kol před koncem soutěže, ani moc nepřekvapilo. Dorostenci obsadili v divizi 8. místo, žáci skončili druzí.
Novým trenérem sezony 1997/98 se stal Ing. I. Hájek. Ten naordinoval mužstvu útočný fotbal a diváci si mohli být jistí, že se branek určitě dočkají. Podzimní 6. místo a skóre 37:33 to potvrzovalo. Staronovým hráčem se stal P. Vašíček. Útočně laděný fotbal pokračoval i v jarní části a vynesl hráčům konečné 3. místo při skóre 66:55. Pro dorostence znamenala konečná 14. příčka sestup z divize, žáci skončili na 8. místě.
V soutěžním ročníku 1998/99 se opět měnili trenéři. Ing. I. Hájka, který odešel na vlastní žádost nahradil I. Študent. Podzimní 7. místo bylo jen o stupínek horší než v předchozí sezóně, ale vstřelených a obdržených branek podstatně ubylo. V konečné tabulce obsadilo družstvo 8. místo. Ani mládežníci se neměli čím chlubit. Dorostenci se po sestupu z divize přihlásili jen do I. A třídy, protože nebyli schopni sestavit více než jedno družstvo a skončili na 10. místě, žáci byli o příčku lepší.
Jak jinak, před sezonou 1999/2000, pokračovala výměna trenérů. K mužstvu přišel A. Malits st. Podzimních 22 bodů znamenalo 7. místo. Na jaře jich k nim přidali hráči ještě 18, čímž v konečné 7. místo v tabulce potvrdili. Dorostenci skončili na místě jedenáctém, žáci byli znovu o příčku výš.
Tradiční výměna trenérů se konala i před sezonou 2000/01. Na lavičku usedl V. Javorek, kterého na jaře vystřídal Z. Nehyba. Vrátili se odchovanci R. Pavlík, M. Lukášek a M. Porhinčák ml., přišli bratři Sedlákové. Podzim mnoho radosti nepřinesl. Umístění na 15. místě hovoří za vše. Střeleckou potenci zachraňoval T. Kleveta, který z celkových podzimních 17-ti branek, nastřílel 10 gólů. Před jarní částí přišli R. Farník, J. Torda a M. Sehnal. Zlepšené výkony znamenaly posun v tabulce až na konečné 5. místo. Dorostenci skončili na 8. místě v I. A třídě, žáci byli čtvrtí.
V podzimní části ročníku 2001/02 přišel do mužstva M. Klimeš. Výkony i výsledky byly značně nevyrovnané. Mužstvo dokázalo příjemně překvapit, ale v zápětí nepochopitelně zklamat. Jarní výkony byly ještě horší a konečné 14. místo, znamenalo umístění těsně nad čarou ponoru. Mužstvo trénoval J. Pokoj. Dorostenci skončili na 4. místě, žáci na místě osmém.
Před sezonou 2002/03 přišel trenér V. Zbořil a začala probíhat jednání o sloučení blanenských oddílů ČKD a ASK. Na hostování přišli z ASK J. Trubák, R. Farník, R. Pukl, Z. Traxl, J. Torda a J. Formánek. Přesto to po podzimu stačilo jen na 9. místo. Únorová valná hromada TJ ČKD Blansko sloučení neschválila. Zhrzení členové výboru oddílu kopané odstoupili a tak těsně před zahájením jarní části soutěže byl sestaven výbor nový. Na jaře výkonnostní propad pokračoval a bylo z toho až konečné 11. místo a návrat hostujících hráčů ASK do mateřského oddílu. Postupem do KP potěšili dorostenci, žáci obsadili v tabulce I. A třídy devátou příčku.
V průběhu podzimu 2003 byla obnovena jednání o sloučení oddílů. Valné hromady obou oddílů kopané i TJ, daly v únoru 2004 novému projektu zelenou a tak dnem 30. června 2004 ukončil oddíl kopané ČKD Blansko svou činnost. Před sezonou se vrátili odchovanci H. Jarůšek, M. Malits a L. Škvarenina. Trenérské duo tvořili V. Javorek a V. Souček, odstoupivšího V. Javorka pět kol před koncem soutěže nahradil člen výboru M. Jarůšek. Loučení se zánikem oddílu bylo o to smutnější, že se muži nedokázali v jarní části soutěže posunout z posledního 16. místa tabulky KP a následoval sestup do I. A třídy. Dorostenci skončili v KP na 11. místě, žáci obsadili v tabulce I. A třídy její bronzový stupeň.
Bylo hodně funkcionářů, kteří se od roku 1990 do 30. června 2004 podíleli na chodu oddílu . K nejznámějším patřili M. Voneš – muž, bez kterého si nedovedl oddíl ČKD nikdo představit, B. Strážnický, manželé Jarůškovi, J. Adámek, Ing. J. Bouda, Ing. F. Večeřa, P. Strejček st., P. Strejček ml., V. Jirůšek, R. Souček ml.
FK Blansko
Rok vzniku: 2004
Klub má velmi krátkou historii. Vznikl sloučením dvou blanenských klubů ČKD Blansko a ASK (AFK, Metra) Blansko. Klub, jehož oficiálním dnem vzniku byl 1. červenec 2004, je právnickou osobou, občanským sdružením s vlastní právní subjektivitou. Za krátkou dobu činnosti prošel několika vlnami. Nejprve to bylo období stabilizace, následovalo období prudkého vzestupu a pokračovalo postupným sestupem. Docházely finance, odcházeli hráči. Je otázkou, zda se podaří novému VV, zvoleného valnou hromadou 13. června 2010, propad zastavit. Bez pomoci města a sehnání schopného dlouhodobého sponzora, firma Apos Blansko vzhledem k probíhající hospodářské recesi státu svoje aktivity musela silně omezit, to klub nebude mít lehké. Po dohodě s trenéry jednotlivých družstev bylo rozhodnuto, že pro „A“ družstvo mužů, družstva žáků a jeden celek přípravky bude domácím stánkem hřiště na Údolní ulici, zatímco pro „B“ družstvo mužů, dorostenecká družstva a druhý tým přípravky to bude hřiště na Mlýnské ulici.
Trenérem „A“ družstva v prvním roce existence byl M. Jarůšek, jeho asistentem V. Souček, vedoucím družstva J. Adámek. Po podzimním 6. místě I.A třídy, si družstvo na jaře o dvě příčky polepšilo, ale čtvrté místo zůstalo za očekáváním. Na podzim se v hráčském kádru vystřídali brankáři K. Švancara a R. Vaňura a hráči v poli D. Bednář, R. Bezděk, R. Farník, J. Formánek, K. Gryc, T. Janíček, H. Jarůšek, P. Jedlička, M. Jelínek, M. Klimeš, M. Malits, P. Pernica, M. Srba, L. Škvarenina, T. Vach. Na jaře skončil z rodinných důvodů H. Jarůšek, R. Vaňura odešel na hostování do Bořitova, do „B“ družstva odešel J. Formánek, z pracovních důvodů vynechal většinu jarních zápasů T. Janíček, ve třetím jarním mistrovském utkání se zranil M. Jelínek a sezona pro něj skončila. Krutý osud zažil klub v květnu, kdy při autonehodě zahynul P. Jedlička. Novými hráči pro jaro se stali brankář M. Rokos, exligový M. Kufa a blanenský odchovanec J. Torda. V závěru jarní části soutěže dostali šanci dorostenci R. Přikryl a T. Koutný, kteří v následujících sezonách patřili k základním pilířům týmu.
Před sezonou 2005/06 došlo ke změně na postu generálního sponzora, jímž se stala skupina firem Apos Blansko a realizačního týmu. Trenérem se stal A. Juřica, asistentem zůstal V. Souček, vedoucí družstva se na podzim střídali. Z jarního kádru zůstal brankář M. Rokos, pro hru v poli D. Bednář, R. Bezděk, K. Gryc, M. Jelínek, M. Klimeš, M. Malits, M. Srba, T. Vach (ten odešel začátkem září pracovně do Anglie). Z „B“ družstva přišli brankář M. Pokorný, hráči R. Láník, J. Pokoj, R. Klügl, J. Formánek, J. Nečas, z dorostu R. Přikryl (hostování Vavřinec) a T. Koutný, M. Střelec (hostování Kohoutovice) a na přestup z Kohoutovic blanenský odchovanec L. Němec. Naopak odešli R. Farník (opakovaný přestup Líšeň), L. Škvarenina (přestup Sloup), P. Pernica (přestup Rudice) a M. Kufa. Podzimní 7.místo, bylo zklamáním. I z tohoto důvodu se pro jarní část soutěže se kádr výrazně obměnil. Do „B“ družstva byli přeřazeni brankář M. Pokorný a hráči R. Bezděk, J. Formánek, K. Gryc, R. Klügl a J. Nečas. Přišli V. Bárta (hostování Vísky), P. Divácký a J. Vorlický (oba návrat z Rakouska), L. Škvarenina (hostování Sloup), K. Švancara a J. Mokrý (oba z „B“ družstva), H. Jarůšek (návrat k aktivní činnosti). Vedoucím družstva byl jmenován P. Ševčík. Před zahájením jarní sezony vyhlásilo vedení jednoznačný cíl. POSTUP! Cíl se nakonec podařilo splnit, i když se postupovalo mimořádně z 2. místa, když Kohoutovice, které měly hrát divizní soutěž, svůj tým přihlásily do I.A třídy.
Před podzimní částí KP sezony 2006/07 došlo ke změně v realizačním týmu i hráčském kádru. Místo A. Juřici, byl jmenován trenérem družstva bývalý hráč oddílu P. Vašíček, který si za svého asistenta vybral T. Šenka, vedoucím družstva se stal bývalý asistent A. Juřici, V. Souček. V průběhu podzimu byl realizační tým doplněn o trenéra brankářů A. Malitse ml. Na podzim mohli trenéři vybírat z následujícího hráčského kádru: do branky byli připraveni A. Slanina (hostování Čebín) a K. Švancara, do pole pak L. Kugler (návrat z hostování 1.FC Brno), T. Koutný, F. Karaffa (přestup Bohunice), M. Klimeš, L. Škvarenina (hostování Sloup), L. Němec, J. Nečas, R. Přikryl (hostování Vavřinec), J. Janda (hostování 1.FC Brno), R. Láník, M. Sehnal (hostování Jedovnice), P. Starý (hostování FK Drnovice), J. Brychta (hostování Kohoutovice), J. Souček (hostování Adamov), V. Bárta (hostování Vísky), R. Bezděk, J. Pokoj. Po podzimní části soutěže, bylo mužstvo na 2.místě tabulky KP, se čtyřbodovou ztrátou na vedoucí Dědice. Na jaře došlo k dalším změnám v kádru. Odešli J. Brychta, J. Souček, V. Bárta (všem skončilo hostování), na hostování pak R. Bezděk a J. Pokoj, z pracovních důvodů přerušil aktivní činnost brankář K. Švancara, kterého nahradil dorostenec L. Suchý. Celek byl doplněn o D. Bednáře (konec hostování v Rájci), z Líšně se vrátil blanenský odchovanec R. Farník, T. Kleveta (hostování Olympia Ráječko). V závěrečných jarních zápasech, dostali šanci vyzkoušet si dospělou soutěž dorostenci Štrajt, M. Šenk a M. Pernica. Na jaře nenechalo družstvo nikoho na pochybách, že to myslí s postupem do divize vážně a svoji spanilou jízdu zakončilo náskokem devíti bodů na druhé Dědice.
Sezóna 2006/2007, krajský přebor - podzim 2006 |
horní řada (zleva): Martin Klimeš, Luděk Kugler, Jiří Souček, Vlastimil Bárta, Roman Přikryl, František Karaffa, Jan Janda prostřední řada: Libor Škvarenina, Martin Sígl, Radek Bezděk, Jiří Pokoj ml., Jiří Brychta, Tomáš Koutný, Martin Sehnal dolní řada: Aleš Slanina, Petr Starý, Libor Němec, Tomáš Šenk - asistent trenéra, Radomír Linkenseder - předseda klubu, Břetislav Strážnický - hospodář klubu, Petr Vašíček - hlavní trenér, Radek Láník, Jan Nečas, Karel Švancara |
Když se daří, tak se daří. Vítěznou vlnou proplouvalo družstvo i v divizní sezoně 2007/08. Realizační tým zůstal nezměněn, měnil se pouze kádr hráčů. V brance byli k dispozici A. Slanina, K. Švancara (vrátil se do kádru) a L. Suchý. Pro hru v poli, měli trenéři připraveny L. Kuglera, F. Karaffu, M. Klimeše, T. Koutného, L. Škvareninu (hostování Sloup), P. Šípa (přišel na hostování v průběhu podzimu z Moravské Třebové), R. Bezděka, D. Bednáře, T. Klevetu (hostování Ráječko), L. Němce, R. Přikryla (hostování Vavřinec), R. Farníka, J. Nečase, L. Dvořáčka (v průběhu podzimu hostování 1.FC Brno), J. Richtra (hostování Velké Opatovice), M. Sehnala (hostování Jedovnice), P. Čejku (hostování 1.FC Brno) a P. Starého (hostování FK Drnovice). Do Ráječka odešel na hostování Štrajt, do Čebína M. Pernica. Po podzimní části soutěže, ztrácelo družstvo na vedoucí Hulín 3 body a přezimovalo na druhém místě divizní tabulky. Kádr pro jaro se měnil minimálně. Trenéři vsadili na osvědčené hráče. Z hostování v Čebíně se vrátil M. Pernica a opačným směrem zamířil J. Nečas. Na hostování do Ráječka odešel R. Bezděk, skončilo hostování P. Starého. V průběhu jara dostal příležitost ke hře i dorostenec Rychnovský. Jedním z mála zádrhelů jarní sezony bylo odvolání trenéra P. Vašíčka od mužstva po 25. kole. S ním skončil i jeho asistent T. Šenk. Narychlo se sháněl nový trenér. Předsedovi klubu se podařilo k mužstvu sehnat zkušeného brněnského trenéra P. Čuhela, bývalého ligového fotbalistu brněnské Zbrojovky. S tříbodovým náskokem na druhý Žďár, dovedl mužstvo ke konečnému prvnímu místu divizní soutěže a postupu do MSFL.
Sezóna 2007/2008, divize D - podzim 2007 |
horní řada (zleva): Petr Šíp, Jaroslav Richtr, Roman Přikryl, Radim Farník, Tomáš Koutný, Libor Škvarenina, Martin Sehnal prostřední řada: Karel Švancara, Michal Šenk, Lukáš Dvořáček, Luděk Kugler, David Bednář, Radek Bezděk, Tomáš Kleveta, Petr Starý, Aleš Slanina dolní řada: Alexandr Malits ml. - trenér brankářů, Petr Vašíček - hlavní trenér, Libor Němec, Rudolf Šebela - hlasatel, Radomír Linkenseder - předseda klubu, Petr Čejka, Tomáš Šenk - asistent trenéra, Vilém Souček - vedoucí mužstva |
V historicky první a zatím jediné sezoně 2008/09, kdy se v Blansku hrála MSFL, se opět měnili trenéři. K mužstvu se vrátila osvědčená dvojice P. Vašíček a T. Šenk, A. Malits ml. a V. Souček u týmu pokračovali. V hráčském kádru k velkým změnám nedošlo. Trenéři vsadili na osvědčené, vyzkoušené hráče, kterými byli brankáři A. Slanina, K. Švancara a M. Nahodil (hostování 1.FC Brno), do pole L. Kugler, J. Zich (hostování 1.FC Brno), R. Bubeníček (hostování Šardice), M. Klimeš, F. Karaffa, T. Koutný, P. Šíp, M. Niessner (hostování Uničov), L. Němec, L. Dvořáček, J. Pšikal (hostování Rosice), T. Kleveta (hostování Ráječko), M. Hájek (hostování Rájec), R. Farník, D. Bednář, J. Richtr (hostování Opatovice), P. Čejka (hostování 1.FC Brno), M. Sehnal. Na hostování do Rájce odešli R. Přikryl, L. Škvarenina, R. Bezděk. V září ukončil hostování v Blansku brankář M. Nahodil. V říjnu přišel z Rájce K. Janíček, opačným směrem putoval L. Němec. Do Ráječka odešel na hostování T. Koutný a do Bořitova v průběhu podzimu J. Richtr. Po podzimu skončilo mužstvo na 12. místě se ziskem 18 bodů, což na nováčka nebyla špatná bilance. Pro jarní část došlo k obměně kádru. Z podzimní sestavy se v blanenském dresu neobjevili J. Zich, J. Pšikal a M. Niessner (všichni ukončení hostování), T. Koutnému bylo prodlouženo hostování v Ráječku, R. Bezděkovi v Rájci, kam na hostování odešel i L. Kugler, do Líšně odešel na hostování L. Němec. Naopak blanenský dres začali oblékat I. Lazarov (hostování V.Losiny), P. Filip (hostování Vysočina Jihlava), na přestup z Fulneku přišel odchovanec blanenského fotbalu Z. Traxl a z dorostu M. Beneš. Na jaře už mužstvo nebylo tak úspěšné. Příliš úzký hráčský kádr, kdy často trenéři do poslední chvíle nevěděli, koho budou mít pro zápasy k dispozici znamenal, že k podzimním osmnácti bodům si klub na jaře připsal na své konto jen dvanáct dalších, což v konečném součtu znamenalo 16. místo a sestup do divize.
Sezóna 2008/2009, MSFL - podzim 2008 |
horní řada (zleva): Radim Farník, Libor Němec, Tomáš Kleveta, Tomáš Koutný, David Bednář, Luděk Kugler, Michal Hájek prostřední řada: Martin Sehnal, Martin Niessner, Radim Bubeníček, Aleš Slanina, Petr Šíp, Petr Čejka, Martin Klimeš, František Karaffa dolní řada: Martin Nahodil, Josef Němec - masér, Petr Vašíček - hlavní trenér, Alois Ťoupek - předseda klubu, Tomáš Šenk - asistent trenéra, Alexandr Malits ml. - trenér brankářů, Vilém Souček - vedoucí mužstva, Karel Švancara, chybí Jan Zich, Jan Pšikal |
Pro divizní sezonu 2009/10 zůstal realizační kádr nezměněn. Po úvodní porážce nového ročníku v Šardicích, odstoupil trenér P. Vašíšek a jeho asistent T. Šenk. Na trenérský post byl angažován Z. Zbořil, A. Malits a V. Souček na svých pozicích zůstali. Kádr hráčů doznal velkých změn. Pro podzimní část soutěže byli k dispozici brankáři A. Slanina a K. Švancara, do hry v poli pak O. Španěl (hostování Ráječko – v září ukončeno), O. Pokorný (hostování Břeclav), R. Bubeníček, O. Kuda (hostování Olešnice), M. Klimeš, J. Novotný (hostování 1.FC Brno), M. Hájek, P. Šíp, L. Němec, K. Janíček, L. Dvořáček (hostování 1.FC Brno – v září ukončeno), T. Kleveta, R. Farník, D. Bednář, J. Nečas, Z. Traxl, M. Sehnal, M. Pernica. Začátkem září přišli J. Fous (hostování 1.FC Brno) a R. Kostka (hostování Tescoma Zlín) a v říjnu R. Vlček (hostování Dosta Bystrc). Herní propad na podzim pokračoval. Konečné 11. místo a 18 bodů po polovině soutěže bylo mnohem méně, než se očekávalo. Funkcionářské, hráčské a finanční problémy vrcholily. V prosinci skončil trenér Z. Zbořil (odešel do Líšně), na funkci předsedy oddílu rezignoval A. Ťoupek, byla svolána valná hromada, která byla neusnášenischopná a tak byl vypsán její nový termín. Zoufale chyběli finance, hráči a začalo se uvažovat o nejhorší možné variantě, ukončení činnosti. Nakonec, díky pomoci města, k této katastrofické variantě nedošlo. Trenérem družstva se stal R. Šindelka, který byl zároveň hybnou pákou v jednáních o budoucnosti klubu. Za asistenta si vybral dlouholetého blanenského hráče P. Helána, trenérem brankářů zůstal A. Malits, vedoucím družstva se stal F. Šindelka. Kádr mužstva byl sestaven z následujících hráčů. Do branky byli připraveni K. Švancara a J. Trubák (z „B“ družstva), do pole P. Šíp, M. Klimeš, J. Cupal (z „B“ družstva), J. Zich (hostování 1.FC Brno), J. Pokoj (z „B“ družstva), T. Kleveta, R. Farník, L. Němec, K. Janíček, J. Nečas, P. Starý (hostování Olympia Ráječko), M. Beneš, M. Sehnal, M. Pernica, R. Bezděk, M. Jelínek (z „B“ družstva). Blanenský dres na jaře přestali oblékat D. Bednář (hostování Líšeň), R. Bubeníček (hostování Bystrc), Z. Traxl a M. Hájek (odchod Rakousko), A. Slanina, R. Vlček, O. Pokorný, R. Kostka, J. Novotný a J. Fous (všichni ukončení hostování). Divize se nakonec pro Blansko zachránila, ale bylo to o prsa. Konečné třinácté, první nesestupové místo a 31 bodů a nervy až do konce.
Sezóna 2009/2010, divize D - podzim 2009 |
Horní řada (zleva): Jakub Fous, Michal Hájek, Zdeněk Traxl, Ondřej Pokorný, Radim Bubeníček, Tomáš Kleveta, Roman Kostka, Jan Nečas, Radim Farník prostřední řada: Petr Šíp, David Bednář, Marek Pernica, Alexandr Malits ml. - trenér brankářů, Kamil Janíček, Martin Klimeš, Libor Němec dolní řada: Karel Švancara, Josef Němec - masér, Alois Ťoupek - předseda klubu, Zbyněk Zbořil - hlavní trenér, Břetislav Strážnický - místopředseda klubu, Vilém Souček - vedoucí mužstva, Aleš Slanina |
„B“ družstva by měla sloužit k výchově hráčů pro první celek. V blanenském klubu se to moc nedařilo. Hlavní nevýhodou tohoto družstva byl úzký kádr hráčů. V mistrovských zápasech byli trenéři tohoto týmu často odkázáni na pomoc fluktuantů z „A“ družstva, nebo dorostenců. Sestava se neustále měnila, takže koncepční práce trenérů u tohoto družstva byla nemyslitelná. První soutěžní ročník 2004/05 odehrálo mužstvo v I. B třídě, ve které se zachránilo jen díky jarní vydatné pomoci některých hráčů „A“ družstva. Trenér L. Trubák a vedoucí družstva M. Müllerová to neměli vůbec lehké. Problémy s úzkým kádrem měl stejný realizační tým i v sezoně 2005/06. Už po podzimu to vypadalo zle a na jaře přišlo to, co bylo neodvratné. Konečné 13.místo znamenalo sestup do OP. Před zahájením ročníku 2006/07, odešli od mužstva L. Trubák a M. Müllerová. Trenérský post převzal Z. Nehyba, vedoucím družstva byl L. Meluzín. Po výborném podzimu, po kterém přezimovalo „B“ družstvo na 1. místě, nestačilo v jarní části soutěže na Černou Horu a ve finiši skončilo za ní na 2. místě, se čtyřbodovou ztrátou. A znovu se měnil realizační tým. Pro sezonu 2007/08 byl trenérem celku jmenován L. Dvořáček, jeho hrajícím asistentem R. Šindelka a vedoucím družstva E. Zuzák. Sezona se mužstvu vůbec nevydařila. Konečné 12. místo v tabulce OP, bylo daleko méně, než se čekalo. Následovala další změna realizačního týmu. Trenérem v soutěžním ročníku 2008/09, se stal P. Stupka, který si za svého asistenta vybral P. Rychnovského a vedoucího mužstva L. Měšťana st. „B“ družstvo mělo působit jako juniorka. Základ měli tvořit mladí hráči, doplněni několika zkušenějšími fotbalisty. Záměr dobrý, realizace horší. Po podzimním 2.místě, následoval jarní propad na konečné 7.místo a odchod celého realizačního týmu. Novým trenérem pro sezonu 2009/10 se stal R. Šindelka, jeho asistentem L. Klimeš a vedoucím družstva F. Šindelka. Po podzimu vedlo béčko tabulku OP. V zimní přestávce došlo k již vzpomínanému velkému třesku v klubu. Spolu s trenérem „A“ mužstva Z. Zbořilem odešla řada hráčů a tak nutně muselo dojít ke změnám v realizačním kádru. Otec a syn Šindelkové odešli spolu s řadou hráčů k „A“ družstvu a k béčku přišel jako hlavní trenér T. Šenk, na post asistenta T. Vach a vedoucího družstva dělal P. Ševčík. Po podzimním 1.místě, se vzhledem k jarní velké obměně kádru neočekávalo, že bude béčko atakovat vedoucí příčky tabulky. V co věřil málokdo, se stalo skutečností. Již pět kol před koncem soutěže bylo jasné, že žádnému z ostatních celků OP, se nepodaří „B“ družstvo Aposu sesadit z vedoucí příčky tabulky. Po posledním 26.kole mělo béčko v tabulce náskok 12-ti bodů na druhou Šošůvku, což znamenalo postup do I. B třídy.
V úvodní sezoně 2004/05, byla do soutěží přihlášena tři dorostenecká družstva. Starší a mladší dorost hrál KP, „B“ dorost OP. Trenérem staršího dorosu byl P. Stupka, asistenta a zároveň vedoucího družstva mu dělal L. Měšťan. Po podzimním 5. místě, následoval jarní finiš, který však stačil pouze na druhé, nepostupové, místo. Také mladší dorostenci pod vedením trenéra R. Sedláčka a jeho asistenta a vedoucího družstva P. Rychnovského atakovali čelo tabulky. Po podzimním 2. místě tento post po skončení jara potvrdili. „B“ dorost, který koučoval zkušený E. Zuzák, skončil v konečné tabulce OP na 6. místě. Pro sezonu 2005/06, si realizační týmy své posty vyměnili, R. Sedláček a P. Rychnovský přešli ke staršímu dorostu, opačnou cestou k mladšímu dorostu odešla dvojice P. Stupka, L. Měšťan. Výsledky staršího dorostu nebyly v této sezoně příliš přesvědčivé. Po podzimním 7. místě, následoval jarní propad tabulkou KP, se zastavením na 12. místě, což bylo zklamáním. Mladší dorostenci svými výkony a umístěním navázali na minulý soutěžní ročník. Po podzimním 1. místě, kleslo družstvo po jarní části soutěže na 2. místo. Ke změnám na trenérských postech došlo i v dalším ročníku soutěží 2006/07. R. Sedláček odešel trénovat muže Jedovnic a ke starším dorostencům se přesunul P. Stupka, trenérem mladšího dorostu byl Z. Hédl. Vedoucího družstva oběma celkům dělal L. Měšťan. Starší dorostenci si po podzimním 4. místě na jaře o dvě příčky polepšili na konečné 2.místo. Mladší dorost svoje podzimní 3. místo po skončení jara potvrdil. Pod vedením E. Zuzáka hrálo „B“ družstvo dorostu opět OP. Krásné podzimní 2. místo obhájilo i v konečné tabulce soutěže. Realizační týmy pro sezonu 2007/08 zůstaly na svých postech nezměněny. Škoda podzimní bodové ztráty starších dorostenců. Ani výtečný jarní finiš nestačil na víc, než konečné 2. místo. Mladší dorostenci své umístění z předcházející sezony neobhájili. Po podzimním 4. místě, kleslo družstvo po jarních odvetách na 6. místo tabulky KP. Před začátkem ročníku 2008/09 přešel P. Stupka k „B“ družstvu mužů, ke starším dorostencům se přesunul Z. Hédl, kterého po podzimu vystřídal M. Polák. U mladších dorostenců začal jako trenér R. Majer, ale ještě před zahájením sezony ho vystřídal R. Sedláček, který zároveň trénoval i muže Jedovnic. Podzim se staršímu dorostu nevydařil. 9. místo zůstalo za očekáváním. Zlepšení v jarní části soutěže stačilo na konečné 5. místo. Na pomyslné bedně zakončili svou soutěž mladší dorostenci. Podzimní 3. místo po jarních odvetách potvrdili. A trenéři se měnili i pro soutěžní ročník 2009/10. Podzim u staršího dorostu sice odtrénoval M. Polák, ale na jaře už družstvo vedl J. Pokoj, vedoucím družstva byl Ing. J. Šplíchal. Podzimní 3. místo na jaře o jednu příčku vylepšili. Trenérem mladšího dorostu byl J. Pokoj, vedoucím družstva S. Skalický. Spanilá podzimní jízda tohoto družstva pokračovala i na jaře a byla z toho sladká odměna v podobě konečného 1. místa v soutěži. Trenér J. Pokoj nevěděl kam dřív skočit. Mimo výše uvedená družstva vedl i béčko dorostu. A že to s mládeží umí, potvrdil i u tohoto celku. Svoji skupinu OP toto družstvo vyhrálo a ve dvou finálových zápasech se po výsledcích 2:2 a 5:0, stalo přeborníkem okresu. I když je přechod z dorostenecké kategorie do dospělých pro mladé hráče dost náročný, je zarážející, že za šest sezon se v základní jedenáctce „A“ družstvu mužů objevili pouze R. Přikryl a T. Koutný. A i ti pouze v ročnících 2005/06, 2006/07 a 2007/08. U ostatních dorostenců vyjma brankářů M. Pokorného, který odchytal mistrovské utkání v Kuřimi a L. Suchého a jeho 90-ti minut proti Dědicím, se jejich pobyt na hřišti v mistrovských zápasech pohyboval řádově v desítkách minut.
Trenérem starších žáků v úvodním ročníku existence klubu 2004/05 byl D. Jarůšek, jeho asistentem J. Jurásek, vedoucím družstva J. Navrkal. Po podzimní části soutěže I. A tídy bylo družstvo třetí, po skončení jara si o místo polepšilo. Mladšm žákům se pod trenérským vedením R. Majera podzimní vedoucí příčku v soutěži na jaře nepodařilo potvrdit a klesli v tabulce na konečné 3. místo. V okresním přeboru pod vedením trenérů L. Reka a J. Skotáka startovalo „B“ a „C“ družstvo žáků. Béčko skončilo v konečné tabulce třetí, céčko osmé. Realizační tým ztarších žáků zůstal na podzim 2005 beze změn. V tabulce skončilo toto družstvo na 7. místě. Na jaře 2006 odešel D. Jarůšek trénovat muže Kotvrdovic a na jeho post se posunul J. Jurásek, vedoucím družstva zůstal J. Navrkal. V konečném účtování si žáci oproti podzimu umístění o jedno místo polepšili, ale šestá příčka se rozhodně za úspěch nepovažovala. To mladší žáci znovu pod vedením trenéra R. Majera v jarní části svoje podzimní druhé místo potvrdili. „B“ družstvo žáků vedené L. Rekem skončilo v tabulce OP na 6. místě. Pro sezonu 2006/07 nedoznal realizační tým starších žáků v I. A třídě žádných změn. Na podzim skončili v tabulce pátí, na jaře si o příčku pohoršili. Trenérem mladších žáků byl A. Vágner, jeho asistentem R. Majer. Družstvo skončilo v konečné tabulce soutěže stejně jako v předcházejícím ročníku na 2. místě. V konečné tabulce OP, skončili žáci „B“ vedeni trenérem L. Rekem na 8. místě. Před zahájením ročníku 2007/08, došlo ke změně na trenérských postech u starších i mladších žáků. Ke starším žákům přišli J. Pokoj se S. Skalickým, k mladším dvojice J. Divácký, J. Kratochvíl. Oba celky obsadily v konečných tabulkách mistrovských soutěží I. A třídy shodně 3. místo. Družstvo žáků „B“, které dedl L. Rek, skončilo v tabulce OP na 4. místě. Trenér J. Pokoj a vedoucí družstva S. Skalický u starších žáků zůstali i v sezoně 2008/09. K mladším žákům přišla dvojice trenérů M. Šenkeřík, V. Blažek, vedoucím družstva byl J. Kratochvíl. Byla to spanilá jízda obou celků I. A třídou. Starší žáci ztratili v celém ročníku pouze 4 body za dvě remizy, mladší soutěž projeli bez ztráty kytičky. Postup do KP byl zcela zasloužený. A že to byl pro blanenské žáky mimořádný ročník, potvrdilo pod vedením L. Reka i „B“ družstvo žáků, které ve finálovém zápase o přeborníka okresu porazilo Kunštát. Před soutěžním ročníkem 2009/10 přešli J. Pokoj a S. Skalický k mladšímu dorostu a starších žáků v KP se ujala trenérská dvojice P. Stupka, M. Kugler, vedoucím družstva byl J. Matuška. Podzimní 10. místo v jarních odvetách vylepšili na konečné sedmé. Realizační tým u mladších žáků oproti minulé sezoně nedoznal změn, stejně jako jejich konečné umístění. Svým 1. místem potvrdili, že v Blansku není o talentované hráče nouze, jen je jim třeba dát šanci.
Družstva přípravek působila v prvních letech po spojení na hřištích na Údolní i Mlýnské. Na Údolní se o nejmladší fotbalové elévy v sezoně 2004/05 starali u starší přípravky trenéři P. Strejček, J. Kratochvíl, u mladší J. Vyklický. Starší přípravka zvítězila v okresním finále s Boskovicemi a probojovala se do krajského finále, ve kterém obsadila 8. místo. Na Mlýnské se o kluky starali trenéři M. Rybář, J. Grim a L. Paděra. P. Strejček a J. Kratochvíl zůstali u starší přípravky i v ročníku 2005/06. Finále OP přípravek mělo stejné obsazení jako předchozí. Jen vítěz byl jiný. Na penalty se stalo okresním přeborníkem družstvo Boskovic. Mladší přípravku na Údolní trénoval M. Šenkeřík, na Mlýnské se trenéři neměnili. V soutěžním ročníku 2006/07 trénovala starší s mladší přípravkou dohromady pod vedením P. Strejčka a M. Šenkeříka. Starší přípravka opět hrála okresní finále a soupeřem nebyl nikdo jiný, než Boskovice. Tentokrát zvítězila blanenská přípravka a v kajském finále skončila čtvrtá. Na Mlýnské zůstalo vše při starém. Od sezony 2007/08 působí přípravka pouze na hřišti na Údolní ulici. V tomto ročníku se o růst nejmladších fotbalistů starali trenéři M. Šenkeřík a V. Blažek u starší přípravky, P. Strejček a L. Šustr u mladší přípravky. Starší přípravka titul přeborníka okresu obhájila a v krajském finále obsadila 3. místo. V soutěžním ročníku 2008/09 se o družstvo starší přípravky starali trenéři J. Šmerda, J. Prudil, L. Šustr, mladší přípravku trénovali P. Strejček a Mgr Z. Veselý a začínající elévy J. Nečas a R. Gryc. V konečné tabulce obsadilo družstvo starší přípravky 2.místo. O fotbalový růst nejmladších fotbalistů se v sezoně 2009/10 u starší přípravky starali trenéři Mgr Z. Veselý, J. Prudil a L. Šustr, jejich mladší spoluhráče měli na starosti R. Gryc a M. Sedlák a začínající kandidáty fotbalu J. Nečas, L. Farník a M. Koňařík. Po podzimní části soutěže, ve které se utkala okresní družstva ve čtyřech skupinách, byly týmy pro jaro rozděleny do tří skupin, podle podzimního umístění. Starší přípravka hrála ve skupině o přeborníka okresu, mladší ve skupině o 9. až 16. místo. Obě družstva svoje skupiny bez ztráty bodu vyhrála a tak se družstvo starší přípravky probojovalo do krajského finále, které se hrálo v Boskovicích. V něm našli blanenští hráči jediného přemožitele. Ve finálovém zápase o titul krajského přeborníka podlehli Zbrojovce Brno 2:0.
První výkonný výbor po spojení blanenských klubů pracoval ve složení: JUDr. R. Linkenseder předseda VV, J. Adámek místopředseda a sekretář, Ing. J. Šplíchal hospodář, Mgr. I. Polák a B. Strážnický členové VV. Po úmrtí J. Adámka vykonával funkci sekretáře Ing. J. Němec. V průběhu roku 2008 odešel z funkce předsedy VV JUDr. R. Linkenseder a valná hromada v prosinci 2008 volila nový výkonný výbor. Novým předsedou se stal A. Ťoupek, místopředsedou B. Strážnický, sekretářem zůstal Ing. J. Němec, členy výboru pak S. Hasa a P. Vašíček. V průběhu roku 2009 ukončili činnost ve VV S. Hasa a P. Vašíček, které nahradili náhradníci zvoleni valnou hromadou Mgr. B. Hlaváček a P. Starý. A protože v prosinci 2009 rezignoval na funkci předsedy výkonného výboru A. Ťoupek a náhradníci zvoleni VH už ve výkonném výboru pracovali, musela být svolána další valná hromada. Ta byla pro nedostatečný počet přítomných, volby oprávněných členů fotbalového klubu, neusnášeníschopná. Na 13. červen 2010 byla svolána nová VH, na které bylo zvoleno nové vedení klubu. Předsedou VV se stal M. Babák, místopředsedou R. Šindelka, hospodářem B. Strážnický, sekretářem H. Jarůšek a členy L. Škvarenina, M. Vašák a D. Zelený.
Autor: Miloš Jarůšek