Legendy klubu
Antonín Knies
(nar. 16. 6. 1925 v Blansku)
Je bývalým dlouholetým hráčem a funkcionářem AFK Blansko, později Spartaku Metra Blansko. S fotbalem začínal v žákovském věku. Již v 17-ti letech nastupoval pravidelně za A tým mužů na postu stopera. V roce 1959 byl pevným článkem A mužstva Metry Blansko, kterému se podařilo vybojovat postup do divize. Kromě fotbalu hrával také hokej a tenis. Svoji aktivní činnost ukončil v roce 1965 ve 40-ti letech. Poté se vrhl na dráhu fotbalového rozhodčího a také se věnoval mužstvům Spartaku Metra Blansko jako trenér. Antonín Knies byl až do roku 1983 tajemníkem a členem výkonného výboru Spartaku Metra Blansko. Za svoji práci v oblasti sportu a tělovýchovy obdržel řadu vyznamenání a uznání z ČSTV a to 1. stupně. Zasloužil se o výstavbu sportovní haly, fotbalového stadionu a kluziště dnešního areálu na Mlýnské. Jeho starší bratr Miroslav Knies přezdívaný Smola byl rovněž vynikajícím fotbalistou v éře pánů Jarůška, Reka, Hrazdíry a dalších.
Pavel Zajíček
(nar. 1. 7. 1944 v Brně)
Je bývalým hráčem a trenérem Spartaku ČKD Blansko. S fotbalem začínal v žácích Zbrojovky Brno. Následovala dorostenecká léta v tomtéž klubu. Před nástupem vojenské základní služby řešil dilema, ve kterém klubu tyto dva roky absolvovat. Nakonec zůstal v Brně, kde hrál za tamější Duklu. Po skončení vojny se vrátil do Zbrojovky, ze které v roce 1966 odešel do ČKD Blansko. Hráčskou kariéru ukončil v roce 1979 a začal se věnovat trenérské činnosti. Nejdříve zasvěcoval do tajů fotbalu žáky a poté hráče B družstva mužů ČKD Blansko. Po zrušení B družstva ve druhé polovině 90-tých let odešel trénovat do Bořitova a tam také zakončil svoje aktivní působení ve fotbale.
Ivan Študent
(nar. 27. 1. 1945 v Brně)
Je bývalým hráčem Spartaku ČKD Blansko a posléze trenérem Spartaku ČKD Blansko a Metry Blansko. Je odchovancem Spartaku Královopolská Brno. V roce 1963 získal s tímto týmem titul dorosteneckého vicemistra Československa. Vojnu strávil v letech 1966 až 1968 v Dukle Tábor, kde hrál druhou ligu. Po vojně působil do roku 1971 v prvoligovém celku Sklo-Union Teplice. Poté hrál tři roky za Spartak Ústí nad Labem rovněž v první lize. Od roku 1976 do roku 1980 již nastupuje za Spartak ČKD Blansko v krajském přeboru. Poté působil celkem 8 let jako trenér prvního mužstva. S ním dvakrát postoupil do divize. Památné byly především barážové zápasy s Hulínem v roce 1984, které Kolbelka doma i venku vyhrála shodně 1:0. Domácímu utkání přihlíželo na tomto stadionu 3.000 diváků. V roce 1985 jeho mužstvo sehrálo přátelské utkání proti reprezentaci Československa, vedenou trenérem Josefem Masopustem. Utkání přihlíželo 5.000 diváků. V roce 1992 se stal trenérem dorosteneckého týmu Spartaku ČKD Blansko, se kterým obsadil v 1. dorostenecké lize 7. místo. Jeho svěřenci porazili v domácím prostředí tehdejšího mistra Baník Ostrava 2:0. Kromě Spartaku ČKD Blansko vedl Ivan Študent také Metru Blansko, Šlapanice, s nimiž v roce 1995 postoupil do divize, Líšeň, kterou do divize přivedl v roce 2005, Bohunice, Rájec-Jestřebí, Boskovice, Bořitov, Lipůvku a B tým FK Blansko. Je vlastníkem nejvyšší trenérské licence.Emil Zuzák
(nar. 2. 3. 1946 v Ostravě)
Je bývalým hráčem a funkcionářem Spartaku Metra Blansko. Po přestěhování do Blanska začal v devíti letech hrát fotbal za žáky blanenské Metry. Jako dorostenec odešel v osmnácti letech společně s trenérem Drlíkem, který tehdy vedl Metru, do Líšně. Do Blanska se fotbalově vrátil v roce 1973, aby zde v roce 1976 ukončil svoji fotbalovou kariéru. Poté se věnoval trenérské činnosti u mládeže Metry Blansko. Pět roků trénoval tamní žákovská družstva a šest let dorostence. Od roku 1987 jeho jméno nechybí v seznamu výboru Spartaku Metra Blansko. Aktivně se podílel na přípravě spojení ČKD a Metry.
Antonín Juřica
(nar. 12. 6. 1946 v Malenovicích)
Je bývalým hráčem Metry i ČKD Blansko. V rodných zlínských Malenovicích začala v tamním žákovském družstvu jeho fotbalová kariéra. A protože to s míčem uměl, vytáhli si ho coby dorostence funkcionáři ze sousedního klubu Letná Gottwaldov. Vojnu strávil v brněnské Dukle. Po vojně přestoupil do Metry Blansko, odkud následně odešel do nově se tvořícího divizního družstva ČKD Blansko. V roce 1980 se přesunul do Ráječka, kde u družstva mužů započal svoji trenérskou kariéru. Postupně poté trénoval A muže a dorost ČKD Blansko, muže Kuřimi a Olešnice. V sezoně 2005/06 trénoval A tým FK APOS Blansko, se kterým postoupil do krajského přeboru. Pracoval také ve výkonném výboru FK. V roce 2009 vrátil do Olešnice, kde svoji trenérskou kariéru ukončil.
Jiří Syrový
(nar. 27. 10. 1945 na Klepačově)
Je bývalým hráčem a trenérem Spartaku Metra Blansko. S fotbalem začínal v roce 1960 coby dorostenec. Po vojně působil v letech 1964 - 1978 výhradně v dresu A týmu Metry Blansko. V této době také trénoval žáky a dorostence. Na sklonku své aktivní kariéry působil na lavičce B týmu Metry Blansko.
Miroslav Cup
(nar. 12. 1. 1946 v Ostravě)
Je bývalým hráčem a funkcionářem Spartaku Metra Blansko. Po přestěhování do Blanska v roce 1956 začal hrát fotbal za žáky v klubu Metra Blansko. Zde působil až do roku 1964, kdy nastoupil vojenskou základní službu. Po návratu v roce 1966 začal hrát 1. A třídu ve svém mateřském klubu Metra Blansko. V roce 1969 přestoupil do Ráječka, kde hrál až do roku 1977. Také se věnoval odborářské konané v ČKD Blansko. Od roku 1995 působil jako vedoucí A týmu Metry Blansko. Fotbalem strávil úctyhodných 50 let.
Svatopluk Pokorný
(nar. 14. 4. 1946 ve Slavkově)
Je bývalým hráčem a trenérem Spartaku Metra Blansko. V rodném Slavkově v tamním žákovském klubu začal svoji fotbalovou kariéru, která pokračovala v dorosteneckém věku. Na vojně hrál za Rudou Hvězdu Bučovice. Šikovného záložníka si všimli funkcionáři z nedalekého Kyjova a lákali ho do jejich klubu. Za Kyjov odehrál několik přátelských zápasů, ale nakonec se rozhodl pro jistotu. Pan Gruber ze Spartaku Metra Blansko mu nabídl i zaměstnání a tak nebylo co řešit. Od podzimu 1967 nastupoval v červenobílém dresu Metry až do roku 1983, kdy ve svých 37 letech ukončil svoji hráčskou kariéru. Poté deset roků střídavě trénoval „A“ a „B“ družstvo mužů v tomto oddíle.
Josef Kotlán
(nar. 6. 9. 1946 na Olešné)
Bývalý hráč a trenér Spartaku ČKD Blansko. S fotbalem začal v žákovském družstvu Spartaku ČKD Blansko, které bylo založeno v roce 1957. Následovala dorostenecká léta v tomto klubu. Po absolvování vojenské základní služby se v roce 1967 vrátil zpět do ČKD. Oddílu zůstal věrný dalších 14 roků, ve kterých nastupoval za družstvo mužů. Už v té době zasvěcoval do tajů fotbalu nové adepty této krásné hry. První krůčky u něj absolvovali pozdější výborní fotbalisté ČKD Miloš Vašák, Květoslav Pliska, Marcel Gargoš, Roman Procházka, Marcel Šebela a další. Za „Kolbenku“ mohl hrát i déle, ale 18. listopad roku 1981 byl pro něho smolným dnem. Vinou zranění nohy nedohrál mistrovské utkání v Lanžhotě a trvalo téměř dva roky, než se dal zdravotně do pořádku. Poté ho přemluvili kamarádi ze Sloupu, kde dva roky kraloval na postu stopera. Ve Sloupu zůstal ještě rok jako trenér a poté se z něho stal fotbalový fanoušek. Fotbalový míč posléze vyměnil za kuželkářskou kouli a stále je platným hráčem blanenského kuželkářského klubu.
Josef Chuděj
(nar. 17. 3. 1947 ve Znojmě)
Je bývalým hráčem a funkcionářem Spartaku ČKD Blansko. Do ČKD Blansko přestoupil v roce 1966 z TJ Sokol Hrádek. Kromě ročního působení v Dukle Brno oblékal v letech 1966 - 1980 dres ČKD Blansko. Byl spolehlivou oporou mužstva mezi třemi tyčemi. Za A mužstvo odehrál více než 300 mistrovských utkání. V letech 1971 - 1992 zastával funkci tajemníka Spartaku ČKD Blansko. V současné době je předsedou klubu TJ Sokol Hrádek.
Miloš Krabička
(nar. 22. 3. 1946 v Blansku)
Od roku 1956 působil postupně od žáků přes dorost až po mužskou kategorii v Metře Blansko. Po dvouleté základní službě v Dukle Brno hrál za A tým Metry Blansko až do roku 1975. Od roku 1976 do roku 1981 působil v témže klubu jako trenér mládeže. Později v letech 1994 - 1996 byl předsedou fotbalového oddílu TJ Spartak Metra Blansko. Svoji funkcionářkou činnost ukončil v roce 2000.
Jaroslav Klouda
(nar. 8. 4. 1947 v Kolíně)
Fotbal začal hrát na základní škole v rodném Kolíně v roce 1957. V mládežnických týmech hrál až do roku 1965, ve kterém ukončil studium. Poté absolvoval dvouletou vojenskou základní službu v Mladé Boleslavi, kde nastupoval za tamní celek Dukly. Po vojně v roce 1967 přestoupil do brněnské Zbrojovky. Zde působil do roku 1971, kdy se přestěhoval z rodinných a pracovních důvodů do Blanska. V letech hrál 1971 - 1982 za Spartak ČKD Blansko.
Alexandr Malits
(nar. 1. 6. 1947 v Praze)
Vyrůstal v Nových Zámcích, ze kterých se v roce 1962 coby učeň dostal do Blanska. Zde jej zlanařili do ČKD Blansko místní funkcionáři. Do té doby nebyl tento talentovaný hráč nikde registrován. Již jako dorostenec okusil mužský fotbal za A tým v krajském přeboru. Základní vojenskou službu absolvoval v Uherském Hradišti, kde hrál krajský přebor za místní Duklu. Po návratu z vojny a neúspěšných námluvách se Škodou Plzeň přestoupil do TJ Gottwaldov, který byl nováčkem 1. ligy. Zde strávil necelé tři roky, během kterých odehrál 58 ligových utkání a vstřelil 11 branek. Střelecky se mu dařilo proti pražským celkům. Skóroval do sítě Sparty, Slavie i Dukly Praha. Poté následoval přesun do Nových Zámků. V roce 1975 se však vrátil tam, odkud do velkého fotbalu odešel. V dresu ČKD Blansko byl poté dlouhá léta hvězdou blanenského týmu. Na jeho pověstnou levačku a nechytatelné střely vzpomínají nejen blanenští příznivci dodnes. Kariéru si poté prodloužil v Rájci-Jestřebí a ve Vavřinci. Po jejím ukončení působil jako trenér dorostenců a mužů v ČKD Blansko a v Rudici.
Zdeněk Kleveta
(nar. 31. 7. 1950 v Rudici)
S fotbalem začal v žákovském družstvu Spartaku ČKD Blansko v roce 1960. V roce 1965 začal hrát za dorost a v roce 1968 za družstvo mužů. V letech 1969 - 1971 absolvoval základní vojenskou službu v Dukle Vyškov. Poté znovu působil v ČKD Blansko. V roce 1979 přestoupil do Metry Blansko a po dvou letech jsem se opět vrátil do ČKD. Aktivní hráčkou kariéru ukončil v roce 2000 v dresu Metry Blansko zápasem s Velkými Opatovicemi, který jeho tým vyhrál 7:0.
Ing. Miroslav Knies
(nar. 31. 3. 1951 v Šumperku)
Od roku 1961 hrál za Metru Blansko v kategoriích žáků, dorostenců a mužů. Dvouletou vojenskou základní službu absolvoval v Dukle Lipník. Poté se vrátil do Metry Blansko, kde hrával až do roku 1984. Po ukončení aktivní hráčské činnosti se věnoval trénování. Získal trenérskou licenci A. Působil na lavičce Metry Blansko, Rájce-Jestřebí, Kuřimi a Ráječka.
Miloš Jarůšek
(nar. 18. 6. 1947 v Rudici)
Svoji hráčskou kariéru zahájil v žákovském družstvu ČKD Blansko v roce 1958. Klubu zůstal věrný celých 27 let až do roku 1985, ve kterém na podzim přestoupil do Sloupu, kde hrál jeho velký kamarád Josef Kotlán. Za Sloup odehrál pouze dva mistrovské zápasy. Od roku 1982 začal pracovat ve fotbalovém výboru Spartaku ČKD Blansko, ve kterém s přestávkami působil 18 roků. Na přelomu 80-tých a 90-tých let minulého století trénoval družstva dorostu ČKD Blansko. Poté mužstva dospělých Rudice, Rájce-Jestřebí, Ráječka a FK Blansko. Aktivní trenérskou kariéru ukončil v létě roku 2005 jako historicky první trenér A týmu FK Blansko. Je spoluautorem knihy 110 let fotbalu na Blanensku a také sepsal historii našeho klubu, kterou si můžete prohlédnou na našich webových stránkách. V současné době pomáhá s trénováním nejmenších fotbalistů v našem klubu a je členem revizní komise.
Jiří Sedlák
(nar. 16. 7. 1947 ve Svitavách)
Od roku 1957 hrál v Metře Blansko postupně za žáky, dorost, muže až do vojny, kterou absolvoval v letech 1966 až 1968 v brněnské Dukle. Od roku 1985 do roku 1998 se věnoval trenérské práci, když vedl žákovské a dorostenecké týmy Metry Blansko.
Ing. František Večeřa
(nar. 23. 1. 1948 v Novém Městě na Moravě)
Do Spartaku ČKD Blansko přestoupil v roce 1968 z Baníku Bystřice nad Pernštejnem před sezónou, po které Blansko postoupilo do divize. Současně s fotbalovou kariérou přestoupil do Blanska i hokejově ze Spartaku Nedvědice a hrál za Metru Blansko. Tato kombinace sportů byla mnohdy složitá a někdy museli se spoluhráčem Miroslavem Vymazalem nastupovat v jednom dni na fotbalové hřiště i na ledovou plochu. Až do roku 1981 hrál nepřetržitě fotbal za ČKD Blansko, kdy kvůli problémům se zraněným kolenem byl nucen ukončit svoji aktivní karieru. Poté se krátce věnoval trénování zejména kategorie žáků, následně pak byl aktivním členem výboru TJ ČKD Blansko.
František Šindelka
(nar. 15. 12. 1949 v Doubravici nad Svitavou)
Jeho fotbalová kariéra byla zahájena v rodné Doubravici nad Svitavou, kde od dorostu působil jako brankář. V letech 2001-2002 byl předsedou fotbalového klubu ASK Blansko, za který spolu s Janem Adámkem byl na prvním jednání o sloučení fotbalových klubů ASK a ČKD u starosty města. V roce 2009 se stal vedoucím v B mužstva FK Blansko, odkud přešel v sezoně 2009/2010 jako vedoucí mužstva do A týmu. Spolu se synem Romanem se v létě roku 2010 významně zasloužil o záchranu divize a FK Blansko jako takového, když pro klub získal generálního sponzora na další sezónu v podobě brněnské firmy Betacontrol.
Miroslav Nečesaný
(nar. 18. 4. 1952 ve Svitavách)
S fotbalem začínal v žákovském družstvu ČKD Blansko v roce 1960 pod vedením trenéra Milana Vyskočila. Zde hrál až do roku 1966 a dokonce nastupoval jeden čas v útoku společně s Karlem Jarůškem. Následovala dorostenecká léta pod vedením trenéra Karla Záruby a posléze v sezóně 1970 – 1971 i první zápasy z A tým, který tehdy vedl František Buchta. Vojenskou základní službu absolvoval v letech 1971 – 1973 v Dukle Vyškov. Poté následoval návrat zpět do mateřského ČKD Blansko, kde působil jako hráč až do roku 1990. Dvakrát se stal nelepším střelcem okresního přeboru, když do sítě soupeřů nasázel v roce 1984 28 branek a v roce 1986 23 branek. Poté působil na lavičce žákovského družstva ČKD Blansko a také šest let jako okresní rozhodčí. Za Spartak ČKD Blansko nastřílel během své kariéry od žáků až po muže více než 400 branek.
Jan Nečas
(nar. 12. 5. 1947 ve Vavřinci)
V rodném Vavřinci hrával za žáky a dorost. Po přestěhování do Blanska krátce hrál za B mužstvo Spartaku Metra Blansko. Od roku 1975 začal v témže klubu trénovat mládež. V roce 1985 přešel do Spartaku ČKD Blansko, kde zprvu trénoval dorost. Dále v tomto klubu působil trenérsky u A mužstva a přípravky. V letech 1996 - 2004 trénoval A mužstvo Olympie Ráječko, s nímž postoupit do krajského přeboru. Dále působil v Boskovicích a poté do roku 2008 v Rájci-Jestřebí. Následně téhož roku začal trénovat v FK Blansko přípravku. Svoji trenérskou činnost ukončil v roce 2012 po úctyhodných 37 letech. Během své kariéry působil v krajských a okresních trenérsko-metodických komisích, komisích mládeže jako lektor školení krajských a okresních trenérů kopané. Je držitelem trenérské A licence a také je dosud stálým členem Unie Českých fotbalových trenérů.
Jan Ruml
(nar. 23. 10. 1947 na Obůrce)
S kopanou začal až v roce 1962 v dorosteneckém věku v Metře Blansko. Rozhodující vliv na jeho růst mělo trenérské i lidské působení Miroslava Kniese. Na jaře 1966 již nastupoval za A mužstvo a po vítězném zápase s tehdy postupujícím RH Znojmo nastoupil do tohoto mužstva na základní vojenskou službu. Po jejím ukončení se vrátil zpět do mateřského oddílu Metra Blansko, kde s výjimkou sezóny 1973/1974, kdy působil v Olympii Ráječko, pokračoval v kariéře až do roku 2001. V letech 1988-1991 zastával funkci předsedy fotbalového oddílu a člena výkonného výboru Spartaku Metra Blansko.
Václav Kotlán
(nar. 18. 2. 1948 v Olešné)
Celou svoji fotbalovou kariéru vyjma dvouleté základní vojenské služby, kterou absolvoval v letech 1967 až 1969 v Dukle Uherské Hradiště, strávil v ČKD Blansko. Zde postupně od roku 1958 do roku 1962 hrál za žáky, v letech 1963 až 1965 za dorost a v letech 1966 až 1983 za muže. Hráčskou kariéru ukončil ve 35 letech a následně 10 roků trénoval žáky a dorostence v ČKD Blansko.
Richard Souček
(nar. 17. 6. 1948 ve Vavřinci)
Fotbal začal hrát v rodném Vavřinci coby žák. V roce 1961 se přestěhoval do Blanska, za Vavřinec hrál ještě další dva roky. V roce 1977 přihlásil syna Radka do přípravky Spartaku ČKD Blansko, kterou trénoval Bedřich Fojt. Ten ho také oslovil s nabídkou trénování. On ji přijal. Ve Spartaku ČKD Blansko postupně trénoval přípravku, mladší, starší žáky a starší dorost. V roce 1991 se jeho svěřencům ve starším dorostu podařilo vyhrát krajskou soutěž a postoupit do 1. dorostenecké ligy, což sám Richard Souček považuje na největší úspěch v jeho trenérské činnosti. Poté svoji trenérskou činnost ukončil a dvě funkční období působil ve výkonném výboru Spartaku ČKD Blansko. Na sklonku své fotbalové kariéry 3 roky trénoval A mužstvo Sokola Vavřinec.
Břetislav Strážnický
(nar. 17. 8. 1952 ve Slavičíně)
Na jaře roku 1981 ho oslovil tehdejší prezident Spartaku ČKD Blansko pan Miloš Voneš s nabídkou práce ve výkonném výboru. Zprvu pracoval jako pořadatel, posléze zastával funkci hospodáře, místopředsedy a předsedy fotbalového oddílu. V roce 2004 spolupracoval s pány Adámkem a Linkensederem v rámci sloučení oddílů kopané Metry a ČKD Blansko v samostatný fotbalový klub FK Blansko. V tomto klubu poté pracoval ve výkonném výboru až do letošní srpnové valné hromady ve funkcích hospodáře a místopředsedy. V blanenském fotbale působil celkem 33 let.
JUDr. Radomír Linkenseder
(nar. 6. 7. 1955 v Brně)
Jako aktivní hráč působil ve Spartaku Metra Blansko v letech 1967 - 1992 celých 25 sezón. Poté byl nucen s ohledem na vážné zranění ukončit hráčskou kariéru. Od roku 1992 do roku 2004 s malými přestávkami zastával funkci předsedy fotbalového oddílu ASK Blansko. Aktivně se podílel na spojení fotbalových oddílů ASK Blansko a ČKD Blansko, což se podařilo před sezónou 2004/2005. Na ustavující valné hromadě nově vzniklého občanského sdružení pod názvem FK Blansko byl zvolen do pětičlenného výkonného výboru a poté byl zvolen jeho prvním předsedou. Tuto funkci zastával do 30. června 2008. Za jeho éry postoupilo A mužstvo v roce 2006 do krajského přeboru, v roce 2007 do divize a v roce 2008 do Moravskoslezské fotbalové ligy. Po tomto historickém postupu ukončil svou funkcionářskou činnost v FK APOS Blansko.