S v i t a v y / B l a n s k o - Dalším přípravné utkání čeká o nadcházejícím víkendu fotbalisty A týmu FK Blansko. Svěřenci trenéra Zbyňka Zbořila se tentokrát v sobotu od 14:30 představí na umělé trávě ve Svitavách - Lánech proti domácímu účastníkovi krajského přeboru Pardubického kraje.
Šestý týden zimní přípravy je pro blanenské fotbalisty kritický. Mužstvo se totiž potýká s řadou absencí, způsobenými zraněními či nemocemi. Do Svitav nepocestuje hned 8 hráčů ze současného 18 členého kádru. Mimo hru jsou Prosecký, Buchta, Flachs, Chloupek, Mezlík a Trtílek. Nečas a Švancara jsou omluveni. „Bohužel se nám to teď nakupilo. Nejsem však zastáncem toho, abychom přípravný zápas odvolávali. Bohužel nemůžeme využít ani naše dorostence, kteří rovněž hrají přípravný zápas. Musíme si vypomoci jinak,“ popisuje současné trable se skládáním sestavy trenér Zbořil.

Sestavu Blanska tak doplní dva hráči ze současného kádru Boskovic. Útočník Jan Stara (1991) a kmenový hráč Svitávky, jenž fotbalově vyrůstal s Lubošem Chloupkem, Patrik Kamenický (1993). „Chtěl bych touto cestou poděkovat trenérovi Boskovic Janu Havlíčkovi, že můžeme využít jejich služeb. Jsou to nadějní fotbalisté z našeho regionu, takže věřím, že pro ně bude cenná zkušenost zahrát si za divizní tým,“ doplňuje Zbyněk Zbořil.

Ten se v sobotu vrací společně s Jakubem Šplíchalem a Františkem Schneiderem do důvěrně známého prostředí. Ve Svitavách totiž působil v roli hlavního kouče od ledna 2013 do března 2014. „Určitě je to pro mne jiný zápas. Těším se na lidi, kteří u fotbalu ve Svitavách působí, stejně jako na vynikající fanoušky, s nimiž už jsem si psal. Zahrajeme si na pěkné umělce v Lánech, jen škoda, že se nám nakupilo tolik absencí,“ dodává blanenský trenér.

Celý kalendářní rok 2013 oblékal dres Svitav obránce Jakub Šplíchal, pro kterého to byl jediná fotbalová štace mimo svůj mateřský klub. „Na angažmá ve Svitavách hrozně rád a stále vzpomínám. Měli jsme výbornou partu, trenéra a v kádru řadu zkušených a velmi dobrých hráčů. Plno z nich už odešlo, ale někteří v týmu zůstali, takže doufám, že s nimi budu moct prohodit před zápasem pár slov a trošku zavzpomínáme. Každopádně je škoda, že se Svitavám nepodařilo naplnit cíle, které tehdy v divizi C měly. Klub s takovým nadstandardním zázemím by si určitě zasloužil minimálně 3. ligu,“ říká Jakub Šplíchal.

Svitavy po redukci kádru v zimě 2014 již druhým rokem hrají krajský přebor Pardubického kraje. V loňské sezóně obsadili se ziskem 50 bodů 7. místo. Po podzimní části aktuální sezóny figuruje A tým Svitav na 6. místě se ziskem 26 bodů, skóre 36:26. Nejlepším střelcem mužstva je dříve obránce dnes nesmlouvavý útočník František Ptáček. Bývalý hráč jihlavské Vysočiny se na podzim trefil 10 krát.

Dosavadní přípravné zápasy Svitav

TJ Svitavy - SK Bystřice nad Pernštejnem 4:1 (1:0), branky: Ptáček, Frolo, Veselský, Čížek

TJ Svitavy - TJ Lanškroun 4:3 (3:1), branky: Ptáček 2, Frolo, Filip

TJ Svitavy - FK Kostelec nad Orlicí 3:4 (2:1), branky: Ptáček, D. Jukl, vlastní

TJ Svitavy - FK Šterberk 5:1 (3:1), branky: Frolo, Petrila, Ptáček, L. Jukl, Válek z pen.
Sestava: Jílek (Cabal) - Novák, Kala, Petrila, Veselský, Bartoš, M. Čížek, Chlup, Válek, Frolo, Ptáček
střídali: Juřík, F. Ptáček, F. Čížek
Trenér: Martin Andrle