Jak je již dlouholetou dobrou tradicí, na začátku prosince vyrazili hráči mladších žáků FK Blansko na Mikulášský turnaj do partnerského města Legnice. Cílem podobných výjezdů je nejen poměřování se v různých odvětvích, ale i navazování přátelských vazeb s dětmi ze zahraničí.

Po pátečním příjezdu do polské Legnice jsme se ubytovali ve studentské ubytovně a sbírali síly na sobotní začátek turnaje. Konkurence byla veliká, neboť v turnaji startovalo 24 týmů. Mezinárodní punc daly turnaji týmy Blanska a ukrajinského Drohobycze. V sobotu byly týmy rozděleny do šesti čtyřčlenných skupin. Blansko v prvním zápase remizovalo s fyzicky velmi vyspělým týmem Amico Lubin 2-2, když branky vsítili Slanina a Nejezchleb. V tu chvíli jsme ještě netušili, že se utkáváme s pozdějším vítězem turnaje, který za celý turnaj inkasuje pouze 4 branky. Druhým soupeřem bylo družstvo Czarni Rokitki, jenž nám nebylo vážnějším soupeřem. Výsledkem byla výhra 7-1. Branky za Blansko vsítili Sedláček 2, Šaš 2, Nejezchleb, Kunc a Brázda.

Poslední zápas byl zápasem o postup do druhého dne a zároveň i zápasem o vítězství ve skupině. I v tomto zápase podali kluci zodpovědný, běhavý výkon podpořený i fotbalovým uměním. Po brankách Nejezchleba, Brázdy, Sedláčka a Šaše jsme vyhráli 4-0. Po sečtení všech výsledků nám chyběl jidiný gól k výhře ve skupině. I druhé místo ale stačilo na postup do nedělní fáze turnaje. Na konci dopoledne přišel mezi zúčastněné týmy i Mikuláš, který všem rozdal balíčky plné sladkostí na doplnění vydané energie.

Po náročném dopoledním programu pro nás naši polští přátelé připravili návštěvu místního aquaparku Delfinek, kde kluci relaxovali a nechali ve vířivkách a bazénech odpočinout unaveným svalům. Nedělní finálové části turnaje se zúčastnilo 7 týmů, kteří mezi sebou hrály systémem každý s každým. Čekalo nás tudíž velmi náročných 6 zápasů. Bohužel jsme začali velmi nešťastnou prohrou 1-0 s domácím týmem Miedz Legnica. Zápas se odehrával v drtivé většině před brankou našeho soupeře, ale bohužel jsme nedokázali ani z vyložených pozic vstřelit branku. Byli jsme potrestáni gólem z rychlého brejku. Ani přes neutuchající snahu jsme vyrovnat nedokázali. Druhý nedělní zápas patřil k našim nejhorším na turnaji, když jsme se špatně pohybovali i bránili. Paradoxně jsme jej po brance Nejezchleba vyhráli 1-0 nad dalším místním týmem Juventusem Lgnica. V dalším zápase nás čekal další fyzicky velmi vyspělý celek - Górnik Polkowice. Blanenští kluci se o hlavu vyšších soupeřů vůbec nezalekli a sehráli s Polkowicemi velmi vyrovnaný a pro oko diváka pohledný zápas. Výslekem zápasu byla těsná prohra 2-1. Střelcem jediné branky byl Šaš.

Další naše zápasy pokračovaly rychle za sebou. Nejslabšího účastníka finálového turnaje - Kopalniak Gaworzyce jsme po brankách Slaniny, Nejezchleba a Sedláčka v pohodě přehráli a před posledními dvěma zápasy měli reálnou šanci na úmístění na pomyslné bedně. V našem předposledním zápase nás čekal soupeř, kterého jsme znali již ze sobotního programu - Amico Lubin. I přes veškerou snahu jsme se v tomto zápase nedokázali střelecky prosadit a prohráli 1-0. Na závěr našeho působení na turnaji jsme se střetli s ukrajinským týmem z Drohobycze. Dle přítomných diváků šlo o vůbec nejlepší zápas celého turnaje. Začátek jsme měli z říše snů. Po prvních dvou minutách jsme vedli 2-0 po brankách Sedláčka a Slaniny. Soupeř, který měl tým poskládaný z malých, ale velmi šikovných fotbalistů, se nevzdal a otočil skóre za další 3 minuty na 2-3. Blanenstí hráči stihli ještě vyrovnat brankou Šaše, ale nakonec vítězství slavil ukrajinský tým v poměru 4-3.

Celkově se kluci z FK Blansko umístili na velmi dobrém 5.místě z 24 účastníků.

Chtěl bych všem poděkovat za vzornou reprezentaci FK Blansko i Města Blansko. Na turnaji hráli Jan Kupka, Nikolas Slanina, Adam Nejezchleb, Martin Sedláček, Tomáš Kuběna, Jan Brázda, Bruno Klimeš, David Šaš, Jakub Kunc, Jakub Valenta, Martin Němec a Tomáš Plachý. Trenérem týmu je Pavel Rajtšlégr. Poděkování patří i realizačnímu ve složení Karel Ťoupek, Jiří Grim, Josef Němec, Břetislav Strážnický a Bohumil Hlaváček. Musím také vyzdvihnout práci našeho polského přítele Henryka Zdanowicze, který se o nás po celou dobu pobytu příkladně staral. V neposlední řadě děkujeme za podporu i našim sponzorům Městu Blansko, Pivovaru Černá Hora a Bowlingu Blansko.

Pavel Rajtšlégr trenér FK Blansko