Senica

Blansko

2:1

Blansko

Třinec

07.03.2021 | 10:15

Rozpis zápasů

vs

Senica

Blansko

2

1

vs

Blansko

Třinec

07.03.2021 | 10:15

Rozpis zápasů
B l a n s k o - Fotbalisté Blanska sice opustili ligovou scénu, ale výsledky dorostu naznačují, že by to nemuselo být nadlouho. Mladší i starší tým vyhrál divizi.
Mladší družstvo dokonce bez porážky a s neuvěřitelným šestadvacetibodovým náskokem. „Nevybavuji si, že bych někdy viděl mezi prvním a druhým týmem tabulky tak velký bodový rozdíl,“ těší se z výsledků své práce a svých kolegů šéf dorostenecké základny FK Blansko Zdeněk Veselý.

Jak se utvořila obě úspěšná družstva? Přešla kompletní z nižší věkové kategorie, nebo jste posbírali kluky z okolí?

Základem staršího dorostu se stalo úspěšné mužstvo loňského mladšího dorostu, tedy hráči ročníku 1999 a 2000. Hráčů ročníku 1998 v družstvu moc nezůstalo, takže jsme museli přesunout trvale do staršího dorostu pět věkem ještě mladších dorostenců. Další tři až čtyři chodili staršímu dorostu vypomáhat. Mladší dorost se potom utvořil z hráčů ročníku 2000, kteří nenastupovali za starší dorost, a hráčů, kteří k nám nově přišli z našich žáků a z okolních klubů.

Byl váš předsezónní cíl divizi vyhrát? Jaké byly předchozí výsledky dorostenců?

Vzhledem k tomu, co jsem uvedl, byly našimi hlavními cíli u staršího dorostu zachránit soutěž i pro další rok, u mladšího dorostu pak dát co nejvíce příležitostí nově příchozím klukům, aby si zvykli na jinou soutěž a připravili se na to, že se stanou tahouny mladšího dorostu v další sezóně. Po dosahovaných výsledcích jsme potom tyto cíle přehodnotili po skončení podzimu tak, že u mladšího dorostu je cílem soutěž vyhrát, u staršího dorostu zachovat si účast v divizi i pro příští ročník. Vzhledem k ohlášené reorganizaci soutěží dorostu mělo stoprocentní jistotu záchrany jen prvních pět celků v soutěži.

Jaká byla osa týmu? Kteří hráči udělali největší výkonnostní pokrok?

Osu mužstva staršího dorostu vytvořili tahouni loňského mladšího dorostu, hlavně Feik, Šmerda a Prudil, ke kterým výborně zapadl Hanák. Spolehlivé výkony odváděli také Souček, Němec a Pačovský. Základem mladší dorostu byli hráči ročníku 2000, kteří už loni hráli za mladší dorost, zejména Ševčík, Sehnal a Mlčoušek, a dále Nešetřil, Rek, Tenora a Jarůšek.

V čem jste byli silní. Měla družstva vůbec nějaké slabiny? Zejména náskok mladších je impozantní.

Naše přednosti by možná lépe vyjádřili naši soupeři. V každém případě jsme inkasovali v obou kategoriích nejméně branek, takže hra směrem dozadu byla asi dobrá. Zároveň jsme ale branky dokázali i střílet, i když v tomto ohledu máme skoro po každém zápase k hráčům připomínky. Dost utkání jsme dokázali rozhodnout v posledních minutách zápasů, takže by se asi dalo říct i to, že jsme byli dobře fyzicky připraveni. Slabiny naše mužstva samozřejmě měla, víme o nich a budeme pracovat na jejich odstranění. Pokud jde o náskok mladších, tedy 26 bodů, je opravdu velký a nevybavuji si, že bych někdy mezi prvním a druhým týmem tabulky takový náskok viděl.

Kdy jste měl na jaře po zápase největší radost a naopak, kdy jste byl nejvíce zklamán?

U staršího dorostu jsme měli největší radost asi po vítězném zápase v Pelhřimově, který byl nesmírně těžký. Po něm už jsme uvěřili, že soutěž můžeme vyhrát. No a pak samozřejmě po zápase ve Velkém Meziříčí. Ten se hrál tři dny po Pelhřimovu a na mužstvu byla ve druhé půli znát únava po předchozím programu. Přesto jsme tento zápas dokázali se štěstím zlomit na svoji stranu a získali tak náskok, který už soupeři nemohli dohonit. Největší zklamání přišlo po zápase doma s Havlíčkovým Brodem, ve kterém jsme zahodili velké množství vyložených šancí a nakonec jen remizovali 2:2. U mladšího dorostu sezona probíhala relativně v klidu, takže o nějakém velkém zklamání se nedá moc mluvit. Snad domácí zápas s Kohoutovicemi, ve kterém jsme ztratili vítězství po standardní situaci v poslední minutě, kdy už hrál soupeř o deseti.

Proběhla sezóna hladce nebo ji něco narušilo?

Myslím, že proběhla bez větších problémů, snad s výjimkou tří dlouhodobějších zranění, která postihla naše hráče. To se ale bohužel stává.

Jaké je celkové mládežnické zázemí klubu?

Pokud jde o naše zázemí, tak po otevření hřiště s novým umělým trávníkem si nemůžeme na nic stěžovat. V tomto ohledu máme vše, co potřebujeme.

Jak se obmění kádry pro novou sezonu?

Ze staršího dorostu odchází dva hráči ročníku 1998, Hanák a Dobeš. Navíc pravděpodobně přijdeme i o rok mladšího Feika a Šmerdu, které si asi vytáhne trenér mužů do A mužstva. Odejít by tedy měli čtyři hráči, což početně není tak moc, vhledem k jejich kvalitě to ale bude citelné oslabení. U mladšího dorostu těch změn bude víc, protože hráči ročníku 2000, přechází do starších. Mladší dorost doplníme zase z našich žáků, kterých by mělo přijít sedm, a rádi bychom přivedli i některé šikovné kluky z okolí. Spolupráce s některými okolními kluby, například s Adamovem, Rájcem-Jestřebí, Doubravicí, Jedovnicemi nebo Čebínem už funguje a věřím že bude pokračovat i dalších letech. S některými dalšími kluby bychom ji rádi navázali.

Zmínil jste reorganizaci struktury výkonnostních mládežnických soutěží. Co to pro Blansko znamená, bude to pro fotbal přínos?

Zda to bude pro fotbal přínos, to ukáže až čas. Můj názor je, že soutěže se zkvalitní, takže by to měl být přínos jak pro fotbal, tak pro Blansko, jehož mladí hráči budou hrát v kvalitnější soutěži.

Kdy zahájíte přípravu na nový ročník, co bude obsahovat a jsou v ní nějaké novinky?

Přípravu zahájíme 13. července Její obsah bude obvyklý, tedy tréninky v domácích podmínkách. V červenci to bude čtyřikrát týdně plus přípravný zápas, od srpna potom třikrát týdně plus přípravný zápas. Zápasy hráváme většinou s muži z I. B třídy. První mistrovské utkání nás čeká 12. srpna.

Kteří vaši svěřenci mají předpoklady se v áčku trvale zabydlet?

S A mužstvem dlouhodobě trénují Feik a Šmerda, k nim se teď připojí i vycházející Hanák. Tito hráči mají na to, se v A mužstvu časem zabydlet a věřím, že se jim to podaří. V posledním utkání áčka v Líšni nastoupili i další hráči dorostu Prudil a Němec. Vychovávat hráče pro naše A mužstvo je hlavním cílem naší práce. Kromě těch, které už jsem zmínil, vidím v současném dorostu několik dalších kluků, kteří mají na to se do A mužstva propracovat a stát se jeho součástí.

FK Blansko

Starší dorost:
Konečná tabulka:
1. Blansko 26Z 21V 1R 4P, 85:29, 65 bodů
Nejlepší střelci: Prudil 30, Skládaný 11, Feik 8.
Brankář: Veselý - 8x čisté konto.

Mladší dorost:
Konečná tabulka:
1. Blansko 26 Z 24V 2R 0P, 125:14, 74 bodů
Nejlepší střelci: Jarůšek 23, Ševčík 22, Sehnal 18.
Brankář: Nešetřil - 16x čisté konto.

Trenéři dorostu: Zdeněk Veselý, Josef Šmerda, část sezony Dušan Tenora a Josef Prudil.

Autor: Deník/Zdeněk Vlach