B l a n s k o - Až penaltový rozstřel rozhodl v neděli o vítězi šestého oblastního kola E.ON Junior Cup v Blansku. Ve finále porazil TJ Sokol Čechovice 2:1 na penalty 1. SK Prostějov. V normální hrací době skončilo utkání 1:1.
„Závěr zápasu byl poměrně dramatický. Podařilo se nám z rohu vyrovnat a penalty jsou vždycky loterie. Tentokrát jsme byli šťastnějším mužstvem,“ uvedl trenér vítězů Josef Sklenář. TJ Sokol Čechovice se největšího turnaje pro hráče do deseti let v Česku, E.ON Junior Cup, zúčastnil už popáté, letos poprvé se mu podařilo v oblastním kole zvítězit. Stejně jako vítězové dalších oblastních kol proto postupuje do zářijového Velkého finále v Praze, kde budou mužstva bojovat mimo jiné o účast na mezinárodním halovém turnaji v německém Gilchingu. Vítěz finálových bojů E.ON Junior Cup zároveň získá vstupenky na říjnové utkání české reprezentace se Španělskem, včetně možnosti přivést hráče na hřiště.

Druhý tým blanenského finále byl samozřejmě bezprostředně po zápase zklamaný, takový je sport – vše má ale i svou pozitivní stránku. „Na druhou stranu je to druhé místo z dvanácti týmů,“ pochválil své svěřence trenér 1. SK Prostějov Vlastimil Pazdera. Za celý turnaj inkasovali pouze jediný gól, a to až ve finále, v němž nakonec rozhodly nevyzpytatelné penalty.

Ať vítězové, nebo poražení, dárky si odnesli všichni malí fotbalisté. „Jak už je v E.ON Junior Cup zvykem, první tři kluby obdržely kompletní sady fotbalových dresů a každý hráč pak vedle dalších dárků i značkový míč Puma,“ uvedl Marek Pagač z energetické společnosti E.ON, která E.ON Junior Cup pořádá. Porota složená z trenérů dále vyhlásila nejlepšího střelce, brankáře a hráče turnaje. V Blansku se přitom z titulu nejlepšího hráče překvapivě neradoval žádný z kluků, ale fotbalistka, Viktorie Suchánková z TJ Sokol Čechtice. Tato dívka zároveň dostala poukaz na týdenní pobyt ve fotbalové škole slavného brankáře londýnské Chelsea, Petra Čecha. „Fandím Petru Čechovi, a tak je to opravdu super, že se s ním potkám,“ řekla nám nadšená Viktorie. Prozradila, že kromě fotbalu se zabývá ještě atletikou, ale fotbal je pro ni koníčkem číslo jedna.

E.ON Junior Cup už tradičně provázel bohatý doprovodný program, včetně fotbalových soutěží o hodnotné ceny, mezi nimiž dominuje horské kolo Merida. Stále populárnější součástí doprovodného programu je E.ON Rodinný fotbálek, v němž soutěží rodinné týmy. „Hráli jsme už loni ve Vyškově a moc se nám to líbí. Máme tříčlenné družstvo,“ uvedl rozhodčí turnaje a zároveň účastník E.ON Rodinného fotbálku, Lubomír Rek.

E.ON Junior Cup se za osm let své existence stal jednou z nepopulárnějších sportovních akcí v mládežnickém sportu vůbec. Turnajem prošly už tisíce hráčů. Energetická společnost E.ON se přitom snaží podporovat nejen sportovní vyžití, ale i bezpečnost malých fotbalistů. V rámci projektu E.ON Vybavení klubů energetická společnost předala fotbalovým mužstvům, školám či správcům veřejných sportovišť už dvacet takzvaných bezpečných branek. Tyto branky není prakticky možné překlopit a ani jejich případný pád nemůže nikoho vážněji zranit. „Právě věková kategorie do deseti let patří z hlediska zranění při pádu brány k nejrizikovějším. Každé bezpečnostní opatření se tedy určitě v tomto směru vyplatí,“ uvedl Marek Pagač z E.ON.

Nejlepší hráč: Viktorie Suchánková (TJ Sokol Čechovice)
Nejlepší střelec: Ondřej Šup (1. SK Prostějov)
Nejlepší brankář: David Votočka (TJ Sokol Borová)

Konečné pořadí týmů