1. FC Slovácko BFC HlučínSK Hanácká Slavia Kroměříž1.SC Znojmo FKFC Velké MeziříčíFK Frýdek-MístekFK BlanskoFC Slovan RosiceČSK Uherský BrodFC TRINITY Zlín BFK HodonínSFK VrchovinaFC Baník Ostrava BSK UničovSK HraniceSK Kvítkovice1. BFK Frýdlant nad OstravicíMFK Vítkovice

Blansko

Bystřice n/P

7:1

Blansko

Ráječko

11.02.2023 | 12:30

UT Mlýnská

Rozpis zápasů

vs

Blansko

Bystřice n/P

7

1

vs

Blansko

Ráječko

11.02.2023 | 12:30

UT Mlýnská

Rozpis zápasů
V průběhu zimní pauzy přinášíme několikadílný seriál o mládežnických trenérech v Blansku. Seriál bude vycházet nepravidelně a v každém díle poskytne rozhovor jeden z trenérů mládeže a zhodnotí uplynulý rok 2022. V prvním díle vyzpovídáme hlavního trenéra starší přípravky – Pavla Rajtšlégra. Ten má se svými svěřenci za rok 2022 na kontě účast na několika kvalitně obsazených turnajích, navíc v zimních měsících pořádá pro přípravky několik halových turnajů pro kategorie přípravek a mladších žáků v Blansku v hale na ulici Údolní.

Pavle, jak byste zhodnotil rok 2022 z pohledu přípravky?
Přípravka je od slova připravit, takže naším cílem je připravovat děti na přechod do další kategorie. Proto jsme se zaměřili na rozvoj individuálních činností hráčů. Kladli jsme velký důraz na to, aby se děti nebály v jakékoli části hřiště obejít protihráče (i za cenu ztráty míče). Další důležitou součástí tréninků i zápasů bylo získat dovednosti při odpoutání se se od protihráče a výběru volného místa. Myslím, že tyto cíle se nám postupnými krůčky daří zlepšovat. Ročník 2013 na jaře sehrál v Blansku finále Jihomoravského kraje v kategorii mladší přípravky. Zde hráli vítězové jednotlivých okresních soutěží mladších přípravek. Myslím, že jsme sehráli spoustu vyrovnaných zápasů, které nabídly kvalitní individuální i týmové výkony. Ani kluci z Blanska se neztratili a předvedli i v zápasech spoustu věcí, které zkoušeli na tréninku. Výsledkem, i když ten pro nás v této kategorii není tím nejdůležitějším, bylo 4. místo v konkurenci 8 týmů.

Kolik máme vůbec v družstvu dětí? Jsou mezi nimi i nějaké dívky?
V současné době máme ve starší přípravce 23 dětí, ale počet se mění. Někteří budou přecházet do mladších žáků, naopak někteří noví se nám hlásí (v době vánočních svátků se přihlásili další 3 děti). Ve starší přípravce žádná děvčata nemáme. To je ale v rámci mládežnických družstev FK Blansko spíše vyjímka, neboť jak mladší přípravka, tak mladší i starší žáci, ve svých řadách děvčata mají. Pokud vím, tak o naše děvčata mají zájem i dívčí týmy v Brně.

Na kterých dovednostech s těmi nejmenšími pracuje od samotného počátku, co je klíčové?
Jak už jsem zmínil, v přípravce je pro nás nejdůležitější obcházení a výběr volného místa. Navíc chceme dětem vštípit i lásku k fotbalu a pohybu celkově. Dále chceme, aby děti získaly zdravé sebevědomí a schopnost přenést to co se naučily nebo si zkusily na tréninku do zápasů. Bez ohledu na to, jestli se jim to vždy stoprocentně povede. V přípravce není naším cílem vyhrávat za každou cenu zápasy, ale na základě dobrých výkonů a uplatnění svých dovedností a schopností soupeře přehrát. Samozřejmě děláme spoustu chyb, ale chyby nebereme v této fázi jako něco negativního, spíše jako výzvu zkusit herní činnost znovu s lepším výsledkem.

Kde vidíš největší slabiny u dětí, které nastoupí do přípravky?
Já často přirovnávám “učení se“ fotbalu k učení psaní nebo čtení. Vše má svoje fáze, vše by mělo jít postupně. Když člověk přijde do školy, také hned nepíše romány. Někdo umí písmenka, někdo slabiky, někdo už slova. Stejně tak je to u dětí, kteřé začínají hrát fotbal. Někdo dovede vést míč, někdo už obcházet, jiný už třeba vystřelit čistě nártem. Je to hodně individuální. Ale od toho jsme my trenéři, abychom jim pomohli se naučit to, co jim v současné době úplně nejde.

Máš nějaký trenérský vzor? Někoho, kdo Tě pro Tvoji práci inspiruje nebo by ses jemu chtěl přiblížit?
Mým (asi nedostižným) vzorem je ten, který mne k trénování přivedl – Zdeněk Veselý. Je to člověk, který o trénování hodně přemýšlel. Jako snad jedinný trenér se stal 2x po sobě nejlepším trenérem okresu Blansko v době, kdy vedl mládežnické týmy, ty dorostenecké. Výborný fotbal hrál svého času Arsenal pod Arsénem Wengerem. Ale vzít si můžeš něco od každého trenéra, ať se půjdeš podívat třeba na trénink mužů Zbrojovky nebo klidně na mladší přípravku Blanska, kde máme mimochodem velmi kvalitní trenéry.

Kde bereš inspiraci pro tréninkové jednotky? Kolikrát týdně přípravka trénuje?
Na podzim jsme se pokoušeli trénovat 3x týdně. Jelikož jsme ale hráli hodně zápasů v týdnu, tak se nám to ne vždy podařilo. Teď v zimě trénujeme 2x v týdnu v tělocvičně gymnázia v Blansku. Inspiraci pro trénikové jednotky beru ze své trenérské praxe. Přece jen už se mládeži v Blansku věnuji 8 let, takže už mám ve svém trenérském deníku určitou zásobárnu cvičení a her. Některé cvičení a hry jsem posbíral v rámci absolvovaných licení a kurzů COERVER (pozn. redakce - Wiel Coerver byl holandský fotbalový manažer a vývojář „Coerver Method“, techniky fotbalového koučování). Dalším zdrojem je i internet a software XPS. Další neocenitelné rady dostáváme od šéftrenéra mládeže Jirky Vorlického. Důležité je pracovat koncepčně, a to je to, o co se i v klubu snažíme.

Co Tě na práci s přípravkou nejvíce baví a naplňuje?
Určitě je rozdíl v trénování dospělých a mládeže. U dětí je vidět rychlé zlepšování jejich dovedností. Rok je v jejich vývoji strašně moc poznat. Je úžasné být u tohoto vývoje. Další věcí, která mě baví, je vidět nadšení dětí pro fotbal. Když vidíš, jak je trénink baví, jdou na něj s úsměvem, těší se na něj. A když končí, tak jsou překvapené, že už je konec a ptají se proč už končí, že to bylo nějaké krátké. To je pak ta největší odměna. Potěší i to, když je vidět, že na zápasech zkusí kličku, kterou si zkoušeli v tréninku a jsou šťastní, když se povede.

Během zimních měsíců pořádá náš klub několik halových turnajů. Jedná se o tradici? Můžeš turnaje více popsat?
V Blansku mají halové turnaje mládeže dlouhou tradici. V posledních letech se ustálil koncept dvou turnajů (dopoledního a odpoledního) za den. Každý turnaj má maximálně 6 účastníků. Turnaj tak celkově trvá 5 hodin. Vyzkoušeli jsme si, že delší turnaje už jsou pro všechny únavné. Turnaje pořádáme pro kategorie mladší a starší přípravky, a dále pro mladší žáky. Celkově jde o 10 turnajů. Všechny se odehrávají v hale na Údolní ulici. Chtěl bych poděkovat i Službám Blansko a městu Blansko, že nám vyšli při pořádání turnajů vstříc a našli jsme spolu vhodné termíny, dostali i rozumnou cenu nájmu haly. Doufám, že spolupráce bude i nadále pokračovat. Turnajů se krom domácích družstev účastní převážně družstva z blanenského okresu a Brna. Pravidelně ale přijíždí i družstva, které to do Blanska mají i trošku dál. V této halové sezóně jde například o družstva Šternberku, Třebíče nebo Znojma. Myslím, že naší dobrou vizitkou je, že se k nám na turnaje týmy opakovaně vrací. V Blansku pořádáme i turnaje v létě, kterých se pravidelně účastní družstva z družebního města polské Legnice. Tímto bych chtěl i příznivce fotbalu pozvat do haly na Údolní, aby se podívali na současné blanenské fotbalové naděje. Rozpis turnajů je na stránkách FK Blansko v sekci mládež.

Chtěl bys něco vzkázat svěřencům nebo zájemcům o fotbal v Blansku?
Fotbal je krásná hra. Je nejpopulárnější na světě. Přináší spoustu krásných zážitků, pocitů vítězství a uspokojení. Přináší i prohry, ze kterých je se potřeba poučit, zvednout hlavu a jít dál. A v tréninku udělat vše pro to, aby to příště bylo lepší.


Děkujeme za rozhovor a přejeme Ti hodně úspěchů v letošním roce!


Autor - Adam Přikryl