B r n o / B l a n s k o - O vyšší soutěž nemá nikdo zájem. Ojedinělou situaci řešili funkcionáři jihomoravského fotbalového svazu v posledních dvou dnech. Po závěrečném kole krajského přeboru totiž všechny týmy z čela tabulky odmítly nabídku postupu do divize D.
„Něco takového nepamatuji. Předpisy řeší postupový a sestupový klíč. Nepamatují však na to, když nikdo nechce postoupit," podotýká předseda Jihomoravského krajského fotbalového svazu Pavel Blaha.

Na hřišti si postup v posledním duelu vybojovali hráči Bohunic, kteří předstihli Moravskou Slavii. Oba první celky však o soutěž výš nechtějí. Stejně se k situaci postavily i týmy brněnské Sparty a Bzence, které skončily na třetím a čtvrtém místě. „Krajský přebor je momentálně náš strop. Na divizi vůbec nemyslíme, mimořádný postup jsme vůbec neřešili. Stejně bychom ho odmítli," vzkazuje bzenecký sekretář Jiří Vítek.

O jednoho navíc

Vedení krajského svazu přišlo se šalamounským řešením složitého rébusu. „Příští ročník naší nejvyšší krajské soutěže odehraje sedmnáct celků, tedy o jeden víc než letos," informuje Blaha. „Ze dvou moravských divizních skupin sestoupí místo čtyř družstev pouze tři. Normálně měly ve skupině E sestoupit Velké Karlovice, ale takhle v soutěži zůstávají," vysvětluje předseda.

Do jihomoravského přeboru sestoupily Mutěnice, o nichž se v zákulisí šířily zvěsti, že se přihlásí ještě o soutěž níž. „Nevím, kde se ty fámy pořád berou. Normálně jsme poslali přihlášku do krajského přeboru. Loni jsme si zkusili divizi, teď si zahrajeme přebor. Spíš nás mrzí, že naši dorostenci už podruhé vyhráli krajskou soutěž, ale kvůli tomu, že nedáme dohromady dva dorostenecké týmy, nemůžeme hrát taky kraj," odmítá spekulace předseda klubu z Hodonínska Petr Blaha.

Místo letošních sestupujících Dubňan a Kuřimi si právo účasti v jihomoravském přeboru vybojovaly Ratíškovice a Boskovice. I u prvně jmenovaného týmu však postup není jistý. „Musíme sehnat další peníze a hráče. Jasno bude v nejbližších dnech," uvedl předseda ratíškovického Baníku Petr Příkaský.

Letošní stav ohledně postupů a sestupů je tak řádně zamotaný. „Ztrácí to logiku. Vždy se přeci hraje o umístění. Týmy se v kraji perou o každý bod a pak nechtějí výš. Je to škoda, protože v divizi D postrádám týmy z Brna a okolí," říká šéf svazu Blaha. „Ale chápu, že týmy trápí nedostatek peněz a spousta z nich si postup nemůže dovolit. Jen konstatuji, že je to špatné," dodává.