B l a n s k o - Vítězství v Divizi D zajistilo fotbalistům FK Blansko postup do Moravskoslezské fotbalové ligy. První zápas v nové soutěži je čeká 6. srpna, kdy na domácím trávníku přivítají Hlučín. Vedení klubu teď usilovně hledá posily a také sponzory, uvedl v rozhovoru předseda FK Blansko Jiří Crha.
Blansko si zajistilo postup do třetí ligy v posledním zápase doma s Polnou. Co jste řekl po utkání hráčům v kabině?

Já jsem řekl klukům v kabině už před zápasem, že pokud vyhrají divizi a budou si chtít třetí ligu zahrát, uděláme všechno proto, aby si ji zahráli. Po vítězném zápase jsem se jich zeptal, jestli chtějí hrát třetí ligu a většina kluků řekla, že ano. Takže třetí ligu budeme hrát, už je rozhodnuto.

Jaké byly postupové oslavy?

Byly údajně bujaré. Já jsem klukům poblahopřál a poděkoval a musel jsem se přesunout na charitativní běh, který se zrovna v Blansku konal. Potom jsem se už oslav neúčastnil. Kluci měli večeři a posezení a oslavili to a někteří to asi slavili ještě další den. To je ale v pořádku, postup se neslaví každý den.

Teď už ale určitě běží přípravy na novu sezonu na plné obrátky. Jak pokračuje posilování kádru mužstva?

Vzhledem k tomu, že my nemáme B-tým, tak je to pro nás trochu složitější. Kádr musí mít zhruba osmnáct hráčů a hraje jich jenom jedenáct, což se nemusí každému líbit. Pět hráčů, řekněme nadstandardních hráčů, bude odcházet. Odchází Petr Švancara, Pavel Mezlík a František Schneider patrně dostane nabídku, které my nemůžeme konkurovat. Odejde také kapitán Jan Nečas a Tomáš Jarůšek, který míří do Ráječka. Pět hráčů tedy odejde, pět hráčů do osmnáctičlenného kádru by proto mělo přijít. Zbytek mužstva zůstává.

Takže vás ještě čeká hledání?

Je to úkol pro trenéra, který už s některými hráči jednal. Měl už vytipované dva hráče z Vyškova, ale nepodařilo se to, přetáhlo je Znojmo. Jednal i se Zbrojovkou o nějaké výpomoci. Je třeba říct, že my nemáme na to, abychom konkurovali podmínkami klubům z vyšších soutěží. Stabilizace kádru tak trvá trochu déle, ale myslím si, že to nějak zvládneme. V současné době na plné obrátky skládáme kádr a oslovujeme sponzory, abychom třetí ligu mohli důstojně odehrát.

Naznačil jste, že finanční možnosti klubu nejsou takové jako týmů z vyšších soutěží. Jaké jsou tedy vaše možnosti?

Ve třetí lize jsou obrovské finanční rozdíly. Jsou mužstva, které hrají ligu se šesti miliony, jiná ji hrají s rozpočtem dva a půl milionu. A teď nemyslím jenom A-tým, ale rozpočet celého klubu včetně mládeže. Náš rozpočet včetně dotací, které máme na pronájmy hřiště, se pohybuje do dvou milionů korun. Předpokládám, že je potřeba zajistit zhruba o půl milionu korun více, aby se dala hrát třetí liga. Možná spousta lidí nebo funkcionářů z jiných týmů řekne, že je to málo. Já ale tvrdím, že to není málo. Je potřeba to takto zvládnout. Nechci totiž tady v Blansku roztočit spirálu, která by přivedla spoustu hráčů a pak by to mohlo skončit krachem. To v žádném případě. Chci, aby si třetí ligu zahráli kluci, kteří ji vykopali, plus částečné doplnění kádru. Myslím si, že na rozjezd a na doplnění hráčů by půl milionu mohlo stačit. V tomto smyslu se snažíme jednat se sponzory.

Co podpora z města? Jedná se nějakých dotacích?

Musím říct, že někteří zastupitelé města mi už říkali, že by neměli problém dotaci podpořit. Já ale chci jít zatím cestou navýšením peněz od sponzorů. I když je fakt, že třetí liga je pro město zajímavá. Třeba teď se o Blansku psalo, postup z divize město zviditelnil, a to i v celostátních médiích. Teď se buduje umělá tráva v areálu ASK, takže podporu od města fotbal už má, za což děkujeme.

Autor: Michal Záboj, Zrcadlo Blanenska a Boskovicka