B o s k o v i c e / B l a n s k o - O víkendu 14. a 15. června 2014 se v Boskovicích uskutečnil mezinárodní fotbalový turnaj hráčů pěti věkových kategorií od sedmi do dvanácti let. Po hřištích se takto během víkendu proběhlo shruba 600 malých fotbalistů, což je v tomto ohledu největší turnaj v České republice.
O kvalitě turnaje nebylo pochyb, třeba při pohledu na mužstva kategorie U12 - FC Fulham, Slavia, Sparta, Bohemians Praha, Budapešť, 1. FK Příbram, FC Zbrojovka Brno, FC Hradec Králové. Bylo se tedy na co dívat.

Za FK Blansko jsme chtěli porovnat výkonnost s těmi nejlepšími a byli přihlášeni v kategorii U10 - hráči r. 2004 a mladší. Oproti původní soupisce, na které figurovalo 12 hráčů, jsem bohužel v posledních dnech před turnajem řešil absence z důvodu různých nemocí, až nás do Boskovic nakonec odjelo pouze 8.

Při systému 5+1 to znamenalo jsme tak měli pouze dva hráče na střídání. Zápasy se hrály 1x 18 minut a z hlediska velkého počtu přihlášených mužstev pak byly větší časové prodlevy mezi jednotlivými utkáními.

V prvním utkání jsme narazili na kvalitního soupeře fotbalové akademie Prešov "A", kterému jsme podlehli 1:4, bohužel po individuálních chybách některých hráčů. Výkon celého týmu byl ale velmi dobrý. Dalším soupeřem byl FK Poprad, kterého jsme po výborném výkonu porazili 4:0. Ve třetím utkání jsme narazili na domácí Boskovici a po boji je udolali 2:1.

V následujícím duelu nás čekala Sparta Brno, tradiční to soupeř. Tohle utkání bych z hlediska výkonů všech kluků na hřišti považoval za jedno z vůbec nejlepších, co jsme odehráli. Bojovností, kombinacemi a velkým srdíčkem kluci otočili vývoj zápasu z 0:2 na 3:2 a připsali si do tabulky další 3 body.

V posledním sobotním zápase nás čekal do té doby zatím suverénní výběr kluků ze Slovanu Bratislava, kterému jsme po bojovném výkonu bohužel podlehli 0:2. Klukům jsem ale za sobotní výkony poděkoval a motivoval je na další nedělní zápasy.

Výběr FA Prešov "B" byl naším prvním nedělním soupeřem, se kterým jsme po dobrém výkonu remizovali 1:1. V dalších utkáních kluci předváděli pěkný ftobal a výhrami 3:1 nad fotbalovou školou Třebíč a 2:1 nad "votroky" z Hradce Králové se rázem posunuli do boje o medaile. Posledním soupeřem byla Zbrojovka Brno. V tomto zápase jsme bohužel neproměnili moc pěkně vypracované gólové šance a "pouze" remizovali 0:0. To nás z hlediska ostatních výsledků odsunulo na nepopulární 4. místo.

Ovšem celkové vystoupení na takto obsazeném turnaji hodnotím jako jedno z nejpovedenějších, kluci byli rovnocennými soupeři a vůbec se v takové konkurenci neztratili. Ba naopak, třeba slovenští kolegové nám k výkonům gratulovali s podivem, jak jsme turnaj s 8 hráči zvládli. I já tímto před kluky smekám klobouk a všem děkuji za výborné výkony a reprezentaci FK Blansko!

FK Blansko: Jakub Nečas - Ondřej Farník, David Ryzí, Tomáš Farník, František Dujka, Mikuláš Ostrý, Denis Mokrý, Jiří Hasoň
Trenér: Leoš Farník

sobota 14. června