I když je o mně známo, že nikdy nereaguji na novinové články či komentáře na webu, dnes musím udělat výjimku a vyjádřit se ke snůšce polopravd a spekulací obsažených v článku s názvem „Trable fotbalistů Blanska. Hrozí jim pád do divize. Nebo i níž“, uveřejněný dne 21.4.2021 na iDNES.cz a v tištěném vydání MF DNES.

Předně bych se chtěl vyjádřit k údajným sporům mezi mnou a panem Mertou. Žádné spory se nekonaly. Jen jsem začátkem února odmítnul návrh pana Merty angažovat k nám do klubu druholigového hráče na půlroční hostování za částku 200.000 Kč, protože takovou částku považuji za zcela mimo realitu. Výsledkem bylo, že mi pan Merta po tomto odmítnutí druhý den oznámil, že končí jako sportovní ředitel a následně, po dalších třech dnech, že definitivně končí své působení v Blansku. Toto své rozhodnutí doprovodil doručením odstoupení od platně uzavřené a řádně plněné reklamní smlouvy, kterou jeho společnost s klubem uzavřela na začátku sezóny a zavázala se jí uhradit částku odpovídající cca 10 % ročního rozpočtu klubu. Polovinu ze slíbené částky tedy neposkytla. I když tento způsob ukončení spolupráce považujeme za nekorektní, respektovali jsme ho a považujeme proto kapitolu působení pana Merty v blanenském fotbalu za ukončenou.

V akciové společnosti, kterou jsme plánovali založit v souvislosti se vstupem investora, měl mít pan Merta (ještě předtím, než se rozhodl své působení v Blansku ukončit) třetinový podíl bez jakéhokoliv závazku financování v následujících sezónách. Když jsme se v průběhu sezóny bavili o tom, že bude složité letošní sezónu dofinancovat, řekl opakovaně, že víc, než slíbil, tedy částku odpovídající oněm 10 % ročního rozpočtu klubu, dát nemůže. Nakonec nedal ani to, co slíbil.

V textu uvedené tvrzení, že „bez Merty Blansko nečelí jen tomu, že nezaloží akciovou společnost, ale především že bude bez peněz“, je tak pravdivé jen částečně. FK Blansko by totiž nedostatku peněz čelilo, i kdyby pan Merta v klubu zůstal. Základním problémem totiž je, že se nepodařilo dokončit jednání o vstupu investora, na který byl vedení klubu dán kontakt panem Mertou a panem Mikou. Tento investor měl pokrýt mezi 40 až 50 % ročního rozpočtu klubu. Jednání probíhala od června loňského roku, ukázalo se ale, že se jedná o neseriózní subjekt, který prostředky na vstup do klubu neměl, a z celé transakce, nikoliv vinou klubu, sešlo. Následně jsme jednali s řadou dalších subjektů ohledně jejich investorského vstupu do klubu, bohužel neúspěšně.

Výsledkem je velký výpadek v příjmech klubu, s nímž se potýkáme celou sezónu. Vše je ještě umocněno pandemickou situací, kdy prakticky celou sezónu hrajeme bez možnosti pustit do hlediště diváky a s velkými mimořádnými výdaji za proticovidová opatření. Nebýt finančních prostředků, které se nám podařilo získat od dalších sponzorů a peněz, které se do klubu půjčily, chyběly by prostředky na chod klubu už v listopadu či prosinci loňského roku. Jen pro informaci dodávám, že k založení nové akciové společnosti je potřeba částka 2 miliony korun.

Pravdou tedy je snad jen to, že klub nepodal žádost o licenci na 2. ligu pro příští sezónu, protože ji v dnešní nelehké době, kdy má ekonomické problémy řada firem, není schopen finančně zabezpečit. Bez vstupu seriózního investora a jeho přínosu do rozpočtu je 2. liga pro Blansko finančně moc velkým soustem. Je nutné podotknout, ani těch údajných 150 tisíc euro by na tom nic nezměnilo. Na 2. ligu je třeba částka několikanásobně větší.

Tato situace nás velice mrzí. I s ohledem na výkony hráčů jsme se snažili udělat maximum pro to, aby druholigová účast Blanska měla jiný konec. V současné chvíli ale nevidíme jiné řešení.

Fanoušky mohu ubezpečit, že rozhodně nehrozí, že bychom příští sezónu hráli krajský přebor. Naopak všichni v klubu děláme maximum pro to, abychom jednak řádně dohráli letošní sezónu a dále abychom finančně zajistili účast klubu v příští sezóně MSFL.

Zdeněk Veselý
předseda klubu FK Blansko