Karviná B

Karviná B

Zimní příprava fotbalistů Blanska doplula do cíle po posledním přípravném utkání proti Velké Bíteši a pozornost všech se nyní upírá na start jarní části MSFL. Ta otevírá brány již tuto sobotu a pro blanenské si nachystala na úvod možná tu nejtěžší zkoušku. Čeká je totiž výjezd do Kroměříže, která přezimovala na vrcholu tabulky a potvrzovala svoji kvalitu hned od začátku soutěže. Úvodní měření sil v prvním kole navíc Kroměříž zvládla poměrem 5:0 a Blansko jí tak má co vracet. Zda bude úspěšné se dozvíme v sobotu, úvodní výkop je naplánovaný na 14:30 hodin.

PŘEDSTAVENÍ SOUPEŘE

Kroměříž zažila skvělou podzimní část. Bilance svěřenců kouče Bronislava Červenky je více než výmluvná - 12 tříbodových vítězství, 4 remízy a jediná porážka. Ta navíc přišla proti největšímu pronásledovateli z Hlučína (ten dokázal na podzim vyřadit Viktorii Plzeň z MOL Cupu), na který drží dvoubodový náskok. Celkově je z toho úctyhodných 40 bodů. 49 vstřelených branek zároveň značí nejofenzivnější tým, defenziva je druhá nejlepší společně s B-týmem Slovácka s 20 inkasovanými brankami.

V zimní přípravě sehrál náš soupeř celkem 7 přípravných utkání. Ve třech z nich dokázal zvítězit (4:3 proti Hodonínu, 1:0 proti Prostějovu a 5:0 proti Startu Brno) a celkem čtyřikrát remizoval (1:1 proti Opavě, Dubnicí nad Váhom a Sigmou Olomouc B, 3:3 proti Všechovicím). Utkání proti Olomouci hodnotil Červenka pozitivně: “Věřím, že máme na čem stavět, protože s posledním utkáním jsem spokojený. Utkání v Olomouci mělo tempo, náboj. Soupeř nastoupil ve velmi silné sestavě, kluci se s tím ale vypořádali velice dobře. Věřím, že jsme na mistrovské zápasy dobře připravení a ukážeme to hned na startu.”

Kroměříž v pauze provedla pouze 2 změny v kádru. Z půlročního hostování ze do Zbrojovky vrátil záložník Martin Sedlák, ze Znojma naopak do Zlínského kraje zamířil brazilský záložník Matheus Goncalves, kterého si fanoušci mohou pamatovat ještě v dresu Znojma, kde odehrál začátek sezóny a stihl zde za 16 utkání vstřelit 7 branek.

Nejofenzivnější zbraní soupeře je bezesporu útočník Šimon Chwaszcz, který vede tabulku střelců s 13 přesnými zásahy. Obranu diriguje zkušené duo Tomáš Jeleček a Tomáš Matoušek, kteří disponují více než 180 starty v MSFL.

Z KÁDRU BLANSKA

Blanenští absolvovali náročnou přípravu, která zahrnovala celkem 7 přípravných utkání. Šestkrát odešli ze zápasu vítězně (3:0 proti Kunštátu, 3:2 proti Rosicím, 7:1 proti Bystřici nad Pernštejnem, 11:1 proti Ráječku, 7:3 proti Bohunicím a 6:2 proti Velké Bíteši) a zaznamenali pouze jedinou porážku proti Startu Brno, kdy prohráli 1:4.

Kádr doznal oproti podzimní části několika změn. Těmi nejvýraznějšími by se daly označit odchody dvou velkých opor - záložníka Gouamene Sosthene Dana a brankáře Marka Kaliny. Dano přestoupil do Blanska v létě ze Staré Říše, ihned si vybojoval místo v základní jedenáctce a patřil k oporám mužstva. Svými výkony upoutal pozornost klubů z vyšších soutěží a po konci podzimní části odešel na testy do druholigového Prostějova, kde byl později dotažen jeho přestup. Za Blansko nastoupil v MSFL k 16 utkáním (1341 minut), vynechal tedy pouze jediný zápas kvůli karetní trestu. Kalina byl v Blansku na půlročním hostování z Uničova a po většinu podzimu plnil roli brankářské jedničky. Marek nastoupil do 12 duelů (1 080 minut) v MSFL, ve kterých podával spolehlivé výkony, a udržel 2 čistá konta. Vedení klubu mělo zájem o pokračování spolupráce, ale nenašlo s hráčem společnou řeč.

Dále mužstvo opustil obránce Marek Zúbek a Kryštof Crhan. Marek přišel do Blanska v zimě loňského roku z brněnské Líšně. V průběhu jara nastoupil pod tehdejším trenérem Vašíčkem do 10 utkání. Na podzim jej limitovalo zranění, a proto v letošní sezóně naskočil do pouhých 5 zápasů. Kryštofu Crhanovi pak skončilo hostování. Hráč patřící brněnské Svratce naskočil v blanenském dresu k 15 utkáním (400 minut) ve 3. lize a vstřelil 1 branku. Jak potvrdil samotný hráč, důvodem odchodu je především snaha o větší herní vytížení. Hostování nebylo prodlouženo ani Traore Alassanemu z Vyškova.

Kádr naopak doplnili před startem jara tito hráči, kteří se již objevili ve vícero přípravných utkání. Jsou jimi brankář David Kubica (hostování z FK Medlov), obránci Ondřej Porč (hostování z 1. FC Slovácko B) a Petr Šíp, (návrat z hostování z AFK Tišnov), záložníci Martin Pecuch (návrat z hostování z MFK Vítkovice), Karel Spáčil (hostování z 1. SK Prostějov) a Ondřej Šedivý (hostování z FC Svratka Brno). Dále pak přichází také vyškovské ofenzivní duo Ahanna Grant Williams a Danilual Gumnok Thon, který již blanenský dres oblékal v průběhu podzimu. U obou hráčů se jedná o hostování do 30.6. 2023.

Blansko zahajuje svoji jarní pouť z 10. místa a 20 body v tabulce. Spolehnout se bude moct opět na ofenzivní kvality srbského expresu - Miloše Kapura, který by rád navázal na svých 10 branek z podzimu. Na záda mu však dýchá Karel Jaroš s devíti zásahy.

Utkání na stadionu Jožky Silného startuje v sobotu 04. března od 14:30 hodin.

PŘENOSY
✏️ | https://bit.ly/onlajnKromeriz