Karviná B

Karviná B

Dominik Šmerda, nová posila blanenských fotbalistů, svým výkonem ukázal, že bude pro Blansko platným hráčem. Při prvním startu po návratu do klubu navíc přidal i povedenou trefu. Mladý záložník v rozhovoru hodnotí výsledkově nepovedené utkání, první dny v novém působišti a mimo jiné i prozrazuje, jak se zrodil jeho přestup do Blanska. Celý rozhovor čtěte níže.

Dominiku, v prvním přípravném utkání jste podlehli Bohunicím 2:5, jak jsi viděl průběh zápasu?

Nerad prohrávám, takže z tohoto hlediska nejsem úplně spokojený. Na druhou stranu jsme ale v takové fázi přípravy, kdy nejde zase tolik o výsledek. Nicméně Bohunice od začátku hrály dost vysoko a dostávaly nás pod tlak, což vedlo ke ztrátám míče a zároveň jsme tím pádem měli i problém s přechodem do útoku. Naše ztráty a chyby po zásluze potrestaly. Ale vzhledem k tomu, že naše mužstvo bylo velmi mladé, tak to nevnímám nijak tragicky. Je potřeba se poučit z chyb a do příště to vypilovat. Zápasů na to máme spoustu.

Jaké to pro Tebe bylo nastoupit proti Bohunicím, když jsi ještě před měsícem v jejich mužstvu působil? Probíhalo před zápasem nějaké hecování s bývalými spoluhráči?

Upřímně jsem si představoval trochu jiný začátek angažmá než proti svému bývalému týmu. Přece jen jsem tam strávil pár let a neodcházelo se mi lehce. Zažil jsem tam krásné roky a poznal spoustu skvělých lidí. Ale je to jen fotbal, i to k tomu patří. Hecování žádné neprobíhalo, což je možná i dobře.

Máš za sebou první tři tréninky a zápas v novém týmu. Jak Tě blanenská kabina přijala a jak zatím snášíš tvrdé tréninkové dávky?

Kabina je za mě skvělá. Se spoustou kluků jsem se znal, takže je to pro mě samozřejmě jednodušší. Každopádně je ještě dostatek času na to, abych se lépe poznal i s ostatními. Věřím, že všechno bude klapat, jak má. Co se týče tréninkových dávek, tak jako spousta fotbalistů si úplně neužívám ty kondiční části bez míče, ale i to prostě k fotbalu patří. Je potřeba se teď kousnout a v budoucnu se nám to všem určitě vrátí.

Blansko hraje asi trochu odlišný fotbal, než na který jsi byl doposud zvyklý. Jak náročná pro Tebe bude adaptace na tento herní styl?

Styl fotbalu je hodně odlišný, oproti stylu, který jsem do teď hrál. Už od prvního tréninku se snažím vnímat vše, co mi trenér nebo kluci radí. Věřím, že je pouze otázka času, kdy si na tento nový styl zvyknu a budu tak co nejvíce nápomocen klukům na hřišti.

Máš za sebou první start a první gól v novém působišti, k tomu ještě kapitánská páska. Už jsi u spoluhráčů zjišťoval, kolik Tě to bude stát? To asi nebude levná záležitost…

Nic jsem nezjišťoval, ale bylo mi lehce naznačeno, co mě asi bude čekat. Ale i to k tomu patří, i to dělá dobrou partu, takže s tím nemám sebemenší problém.

Prozraď fanouškům, jak se zrodil Tvůj přestup do Blanska?

Vnímal jsem už v zimě nějaké náznaky toho, že jak pan předseda Veselý, tak i trenér Vorlický by byli rádi, kdybych se vrátil zpět do Blanska. Já to nechtěl řešit během sezóny, protože jsme bojovali s Bohunicemi o setrvání v MSFL, a to pro mě byla priorita číslo jedna. Uprostřed jarní části jsme se sešli a řekli si pár slov, jak s vedením, tak i trenérem. Můj hlavní cíl byl hrát třetí ligu, pokud bychom se zachránili, zůstal bych v Bohunicích, což věděli i v Blansku. Nakonec jsme bohužel spadli, a já se tak domluvil zde. Vracím se po nějaké době do klubu, kde jsem v mládeži zažil skvělé roky, a tak doufám, že na to navážu i teď a bude se nám dařit. Samozřejmě jsem moc rád, že jsem dostal možnost se vrátit. Zároveň jsem ale velmi vděčný Bohunicím, protože toho pro mě spoustu udělaly a nikdy na ty hezké roky tam nezapomenu.

Jaké cíle si kladeš do podzimní části sezóny?

Vzhledem k minulosti, a především mé operaci kolene, si nejvíce přeji, abych byl zdravý. Od toho se pak všechno odvíjí. Chtěl bych být co nejvíce prospěšný týmu a pomáhat k nejlepším výsledkům.
A samozřejmě si přeji, aby se dařilo celému týmu po celou sezónu, sbírali jsme body a hráli fotbal, za který se nebudeme stydět.

Jaký je Tvůj oblíbený hráč a klub?

Poslední dobou jsem si velmi oblíbil Bernarda Silvu z Manchesteru City. Oblíbený klub je už dlouhodobě německý Bayern Mnichov.

Jaký tipuješ výsledek zítřejšího finále Mistrovství Evropy?

Věřím ve výhru Španělska. Za celé Euro si výhru zaslouží nejvíce, hrají skvělý fotbal. Pokud bych měl tipovat přesný výsledek, tak asi 2:0.

Děkujeme za rozhovor!

Autor: Zdeněk Veselý ml.